USA: Biden, zajatec progresivních médií
Se zájmem jsem si přečetl vyjádření asi desítky podnikatelů k nástupu Joea Bidena do funkce prezidenta. Je úsměvné, že téměř všichni podporují zvýšení daní pro firmy.
Pod titulkem Bidenova Amerika očima podnikatelů znamená slušnost, umírněnost i zvyšování daní (msn.com) se asi desítka českých podnikatelů vyjadřuje k inauguraci Joea Bidena do funkce amerického prezidenta. Vesměs se na nového prezidenta naši světoví podnikatelé těší a zejména se těší na zvýšení daní pro korporát i bohatší Američany. A nejedná se o žádné drobné. Biden se chystá vrátit daně tam, kde byly v éře Baracka Obamy. Jak uvádí jeden z oslovených podnikatelů: Pravděpodobně se zvedne korporátní daň z 21 procent na 28 procent. Osobní daně se nejspíše také zvednou pro ty bohatší na 39,6 procenta. Velké firmy, které často podporují demokraty, budou prosperovat dále. Pro menší firmy to bude těžší. Nemají takový přístup ke kapitálu a k půjčkám.
Je to vlastně naprostý paradox současné americké společnosti. Velké firmy podporují demokraty! Jak jen se to mohlo stát? Velké firmy mají totiž své představitele dosazované podle politicky korektních klíčů. V korektní politice, kde se černoch od loňského roku píše s velkým písmenem, zatímco běloch zůstává bělochem, se vlastně vůbec není co divit. Majitelé velkých korporací jsou tak držení v šachu svými korektními manažery, a i když by teoreticky mohly vydělávat i více při nižších daní, raději je „pro klid“ ve společnosti vymění za vrabce v hrsti. Co kdyby si někdo vzpomněl, že by bylo dobré majitele od velkých firem úplně odstřihnout, že. U nás se tomu říkávalo znárodnění, jak se to bude jmenovat v USA, se teprve uvidí - globalizace?
Joe Biden je většinou podnikatelů označován za slušného, levicového politika. Jiní ho hodnotí jako „středového“ a jen jeden podnikatel upozorňuje, že je jako člověk příliš starý na to, aby něco dokázal s USA současnosti provést. Nicméně Bidenova kandidatura byla velmi dobře vykalkulovaný tah pokrokových médií. Ta mu ostatně asi měsíc před volbami vyjádřila naprostou podporu, a Donald Trump tak neměl jinou možnost než objíždět USA a setkávat se s voliči na mítincích. Bidenovy mítinky byly naproti tomu s nízkou účastí a vše pro něho zajišťovala progresivní média. Před volbami jsem například zaznamenal i takový titulek v progresivním americkém médiu: Mítinky Trumpa mohou způsobit až 30 000 nakažených covidem!
Svým způsobem byl Trump covidem poražen, protože právě kvůli covidu se v USA hlasovalo mohutně korespondenčně, se všemi důsledky této volby. A díky korespondenčnímu hlasování, které údajně až ze 70 % vyznívalo pro Bidena, demokraté prezidentské volby vyhrály. Naopak, při hlasování při volbách do Kongresu USA, zejména do Sněmovny reprezentantů, tento efekt demokraté podcenili a republikáni jejich převahu snížili. Opakované volby do Senátu v Georgii na počátku ledna pak byly jako přes kopírák těch prezidentských, opět rozhodlo korespondenční hlasování. A zase vidíme situaci známou z celého území USA. V naprosté většině okrsků vítězí republikáni, na počty hlasů pak demokraté.
Zdroj: USA Today
Výše uvedený obrázek ukazuje volební výsledek při volbách do Senátu amerického Kongresu v Georgii z letošního ledna, tj z opakovaných voleb. Červeně jsou okrsky získané pro republikánského kandidáta, modře pak okrsky získané demokratickým kandidátem. U obrázku je poznámka, že hlasy odeslané poštou a hlasy odeslané předčasně nemusí být započteny. To je jen jasným dokladem toho, jak poštovní hlasování ovlivnilo výsledek voleb.
Americká média dnes mají Bidena v ideální pozici člověka, který jim bude zobat z ruky. Je v podobné pozici, v jaké byl Obama poté, co získal Nobelovu cenu za mír. Nicméně Obama byl jistě ve větší výhodě, protože se dostal k moci po válce v Iráku, která byla velmi nepopulární i mezi voliči republikánů. Ale řada jeho pozdějších kroků - a na nich se podílel i Joe Biden - byla vysoce kontroverzní a zejména boj s Islámským státem Obamova administrativa nezvládla vůbec. I naši podnikatelé oceňují na Bidenovi slušnost, na rozdíl od „neslušného“ Trumpa. Pokud ale míní, že Trumpova neslušnost spočívala v tom, že požadoval od spojenců plnění závazků v obraně ve výši 2 % HDP nebo stáhl svůj podpis z klimatické dohody či nepodepsal migrační pakt OSN, pak jsou hodně vedle. Bude-li totiž slušný Biden pokračovat v tom, co dělala Obamova administrativa, jen dál prohloubí příkopy v americké společnosti. Média se již v éře Obamy tvářila, že všechny hlavní problémy USA jsou vyřešeny - včetně pozice černošské menšiny (vždyť prezidentem je černoch). Byl to klam a falešná propaganda.
Biden je proto ve velmi nezáviděníhodné pozici. Na rozdíl od naprostého zmatku při ostraze Kapitolu v době manifestace na podporu Trumpa je Kapitol chráněn údajně až 25 tisíci vojáky a členů Národní gardy, což je mimochodem mnohem více, než mají USA na Blízkém a Středním východě. Demonstrace síly má zastrašit tentokrát příznivce odcházejícího prezidenta, nicméně svědčí i o tom, že Biden je a bude ve vleku událostí. Zvýšení daní, které už avizoval, jen opět vzbudí nevoli americké střední třídy, protože velké korporace si najdou cestičky, jak se vyšší platbě daní vyhnout vhodnou „optimalizací“, například podporou charity.
SPojené státy zůstanou nemocnou zemí, jen se o tom nebude mluvit. Z USA teď budou proudit jen samé pozitivní informace včetně tvrdého potrestání zloducha Trumpa. Proto tvrdím, že Biden bude jen loutkou v rukách pokrokových médií a ta mu již jeho cestu vytyčila. Uvidíme, zda na konci své éry bude i on moci prohlásit totéž, co Trump: „USA nezačaly žádnou novou válku.“
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz