Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Američtí zrádci

Akademici pracující pro Čínu

Porotě federálního soudu v Bostonu netrvalo ani tři hodiny, aby potvrdila vinu ve všech šesti bodech obžaloby proti Charlesi Lieberovi, bývalému vedoucímu katedry chemie a chemické biologie Harvardské univerzity.

Lieber, kterého deník New York Times označil za „jednoho z nejlepších chemiků v zemi“ lhal FBI o své účasti v pekingském programu Tisíc talentů, neplatil daň z příjmu z peněz, které obdržel z čínských zdrojů a zamlčel americkému daňovému úřadu IRS (Internal Revenue Service) svůj čínský bankovní účet.

Obžaloba harvardského akademika byla neprůstřelná. Nicméně členové americké akademické elity se bouří proti tomu, že ministerstvo spravedlnosti Liebera stíhalo, a mnozí vedou kampaň proti legitimním snahám vymáhat právo.

Čínský režim si koupil americkou akademickou komunitu a úspěšně ji obrátil proti zájmům USA.

„Odsouzení Liebera je velmi dobrá zpráva,“ řekl Gatestonu Kerry Gershaneck, tchajwanský profesor a autor knihy Political Warfare: Strategies for Combating China’s Plan to „Win Without Fighting“ (Politická válka: Strategie pro boj s čínským plánem Zvítězit bez boje“.) „Tento případ je však jen špičkou ledovce. Vláda USA musí podniknout daleko razantnější kroky, aby odhalila a soudně stíhala zrádnou spolupráci amerických akademiků s Čínou.“

Ministerstvo spravedlnosti nestíhalo Liebera kvůli špionáži a krádeži duševního vlastnictví. Místo toho jej obžalovalo raději jen z relativně drobných prohřešků, aby zvýšilo pravděpodobnost jeho odsouzení. Ale nenechte se mýlit: Lieberovy aktivity byly pro Spojené státy velmi škodlivé. Tento harvardský profesor verboval americké talenty pro práci v Číně. V roce 2011 se Lieber stal „strategickým vědcem“ na Wu-chanské technické univerzitě a následně se zapojil i do programu Tisíc talentů, jehož úkolem je lákat zahraniční specialisty do služeb Pekingu.

„Lieber byl na výplatní listině Komunistické strany Číny a měl perfektní pozici k tomu, aby odhalil a vyhodnotil potenciální zranitelné studenty, docenty a profesory, které by Čína mohla naverbovat,“ řekl Gershaneck.

Za jeho úsilí se Peking Lieberovi bohatě odměňoval: 50 000 dolarů měsíčně a další štědré platby.

Charles Burton, někdejší profesor na Brockově univerzitě a nynější přední odborník na pronikání Číny do Kanady, řekl Gatestonu: „Vědci po celém světě, identifikovaní jako lídři v oblastech pokročilého výzkumu strategického významu jsou cílem dobře financovaného a sofistikovaného „lovu“, který využívá jejich ješitnost, naivitu a chamtivost.“

Čína zjevně apelovala nejen na Lieberovu chamtivost, ale také na jeho ješitnost. Před odsouzením tento nyní zdiskreditovaný vědec řekl FBI, že spolupracoval s Čínou také proto, že doufal, že s čínskou podporou bude mít lepší vyhlídky na získání Nobelovy ceny.

Američtí sympatizanti Číny však z Lieberova odsouzení viní „Čínskou iniciativu“ ministerstva spravedlnosti, odstartovanou v roce 2018. Viní toto vymáhání práva z „rasového profilování“, „selektivního stíhání“ a „překračování pravomocí státního zastupitelství“.

„Důvod, proč lidé jako Lieber lžou, je ten, že se bojí,“ řekl deníku New York Times Peter Zeidenberg, právník z Washingtonu, D.C., zastupující americké výzkumníky vyšetřované kvůli jejich vazbám na Čínu. „Je to opravdu smutné. Bojí se pravdivě odpovědět na otázku: ‚Jste členem čínského programu pro vyhledávání talentů?‘ Jsem si jistý, že během Rudé paniky v USA se lidé podobně dušovali, že nejsou členy Komunistické strany Spojených států amerických.“

Pravděpodobnějším vysvětlením, proč Lieber lhal federálním úřadům, je, že věděl, že to, co dělá, je špatné a že si byl vědom toho, že bere peníze, za poškozování zájmů Spojených států. Komunistická strana Číny si již desítky let lstí, krádežemi a jinými prostředky přivlastňuje vědecké poznatky, know-how a další cenné duševní vlastnictví. Lieber dobře věděl, že je součástí těchto čínských snah.

Podle bývalého ředitele tajných služeb USA Johna Ratcliffa jen čínské krádeže duševního vlastnictví připraví Spojené státy až o 500 miliard dolarů ročně. Lieberovo zapojení umožnilo navíc i ztrátu cenných technologií.

„Po více než 70 let vynakládá Komunistická strana Číny mimořádné úsilí na infiltraci a kooptování americké akademické sféry,“ řekl Gershaneck. „Infiltrace do akademické sféry a její subverze jsou životně důležitými prvky politické války Komunistické strany Číny proti USA a za tímto účelem se její politická strategie Jednotná fronta (United Front) a zpravodajské organizace agresivně zaměřují na americké univerzity, jednotlivé vědce, think-tanky a dokonce i na učitele a studenty základních a středních škol.“

Toto úsilí bylo velmi úspěšné. Podle mých informací jsou na kalifornských univerzitách na pekingské výplatní listině doslova „tisíce“ vysokoškolských učitelů.

Čína se přesto na převzetí zahraničních institucí vysokoškolského vzdělávání chystá vynaložit ještě větší úsilí. „Čínský vládce Si Ťin-pching ve velkém projevu v září 2021 zdůraznil, že prioritou režimu je přilákat zahraniční odborníky, aby do Číny přinesli nejmodernější vědecké know-how, a řekl, že je to zásadní pro technologickou soběstačnost Číny a národní obrodu,“ řekl Burton, kanadský akademik, který nyní působí v Macdonald-Laurier Institute se sídlem v Ottawě.

Si Ťin-pching to s přitahováním talentů jako Lieber myslí vážně. Ve svém zářijovém projevu Si řekl, že k náboru cizinců „použije všechny páky“ a dodal, že „Čína nyní po význačných talentech ze všech oborů dychtí více než kdykoliv dříve“.

Tato slova Si Ťin-pching pronesl na dvoudenní konferenci zaměřené na lákání zahraničních talentů, která byla součástí třetího celostátního sjezdu zabývajícího se vývojem technologií.

Čínský diktátor také v září 2021 vytyčil dvacetiletý plán – jízdní řád, jak se z Číny stane světový lídr ve vědě a technice. Si Ťin-pching to popsal jako boj na „hlavním ekonomickém kolbišti světa“.

Čínský režim věří, že soutěž o talenty je vlastně válkou. V této válce má čínská armáda přístup ke všem technologiím v nominálně civilních čínských institucích a společnostech a plánuje tyto technologie použít k vývoji prostředků, které by mohly eventuálně zabít stovky milionů Američanů.

V oficiální válce Číny proti Americe – deník People’s Daily vyhlásil „lidovou válku“ Spojeným státům již v květnu 2019 – jsou Američané pracující pro Peking, ať už mají jakékoliv úmysly, v podstatě zrádci. Zrádce Lieber způsobil Americe nevyčíslitelné škody.

Lieber si pravděpodobně odsedí ve vězení méně než šest měsíců.

Autor knihy The Coming Collapse of China (Přicházející kolaps Číny), významný spolupracovník a člen poradního sboru Gatestone Institute.

Překlad původního textu: American Traitors: Academics Working for China
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

V kauze rozdělování sportovních dotací pražského magistrátu žádá státní zástupce pro exministra...

mls Markéta Lankašová
22. 7. 2024

Stále v nejistotě zůstávají podle šéfa školských odborů kuchařky, školníci či uklízečky na českých...

kh Kateřina Havlická
22. 7. 2024

Poté, co jednaosmdesátiletý americký prezident Joe Biden vzdal boj o své znovuzvolení, dosáhl jeho...

jic Jiří Čihák, vp Vojtěch Povejšil
22. 7. 2024

Pokud se fotbalisté Sparty dostanou přes irský Shamrock Rovers do třetího předkola Ligy mistrů,...

lav Lada Válková
22. 7. 2024

Spor mezi dvěma bezdomovci z minulého týdne v Novém Boru na Českolipsku vyšetřuje policie jako...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz