29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


USA: Americká povolební situace (3)

9.12.2014

V předchozí části tohoto textu jsem se zmínil o plejádě interpretací Baracka Husseina Obamy: že to je mimořádně talentovaný manipulátor, též podivín, podvodník, arogantní cynický bezohledný politik bez skrupulí., mohutně sebevědomý narcis, megaloman s napoleonskými ambicemi, a přitom jsme svědky jeho fenomenální kariéry s globálním dopadem.

Kloním se k názoru, že je užitečné hodnotit osobu nejen podle toho, co říká a co dělá, ale také podle druhu lidí, s jakými se přátelí. Víc než slovům předáka je někdy užitečnější zajímat se o kvality lidí, jimiž je obklopen. Zajímavý je například jeho vztah k Williamu Ayersovi, bývalému revolucionáři domácí teroristické organizace Weather Underground z prominentní chicagské rodiny. Spolu se svou manželkou Bernardine Dohrn se podílel na kladení bomb a vyhazování federálních budov do povětří. Ayers s chotí uspořádali večírek k zahájení Obamovy politické kariéry, Obama a Ayers vypomáhali nadaci Wood Foundation distribuovat peníze k prapodivným účelům. Nicméně Obama vydal prohlášení, v němž tyto dva spoluobčany pokládá za „mainstream“, čili průměrné, normální, nepozoruhodné Američany.

Mezi takové určitě nepatřil reverend Jeremiah Wright, Obamův mentor, rádce, náhradní otec, který ho oddával, dvacet let byl Obama členem jeho farnosti, prosazující black liberation theology, rovněž k věření předkládající zajímavost, že „černý Ježíš byl zavražděn evropskými utlačovateli“.

Co vlastně Obama věděl či měl vědět? Třeba o existenci Wrightova časopisu Trumpet, publikaci s nákladem 100 000 výtisků. Obamův portrét okrášlil obálku jednoho vydání, s detailním profilem v textu. Zajímavé počtení v této Trumpetě: Americký patriotismus zavrhuje, o amerických černoších se vyjadřuje jako o „Afričanech žijících v diaspoře na Západě“. Jsou uvězněni v kleci zvané Amerika, kterou obviňuje jednak z nedostatečné materiální podpory a rovněž z nejhrůznějších zločinů včetně genocidálních zálusků (AIDS) zničit africký kontinent. Amerika je zločinný národ, jeho kriminalita a rasismus jsöu stejné jako v době otrokářství. A Ameriku beztoho objevili Afričané. Reverend však resolutně odmítá nařčení, že by byl černošský rasista, s vysvětlením, že černošský rasismus neexistuje, poněvadž nemůže existovat.

Obamovi neméně blízký byl Frank Marshall Davis, žurnalista, komunista, básník, který usiloval Obamu adoptovat a podle jiné verze snad byl i jeho zploditelem.

- - -

V politice na mnoha místech, a určitě tak i v USA, Exaggeration is acceptable, dishonesty isn’t. Přehánění, nadsázka jsou přípustné, nečestnost však není.

Thomas Sowell své pojednání (A Living Lie -„Žijící lež“, Townhall, 15.4.2007), započal větou, že zatímco Hillary Clintonová lže, Barack Obama je sám o sobě velkou lží.

E-mailem začaly přicházet seznamy padesáti údajných, Obamou vyřčených lží. Například: Jeho otec Barack Hussein Obama Sr. (1936-1982) nebyl chudobným pasákem koz, ale příslušníkem místní keňské politické smetánky se solidním vzděláním, se zaměstnáním u vlády. Obamova africká babička nebyla křesťanka, ale věrná muslimka. Však nežila v monogamním manželství, byla jednou ze čtrnácti manželek téhož muže. Obamovo jméno není africké, z jazyka swahili, jak tvrdí. „Barack“ pochází z arabského „baraka“ překládaného jako „požehnaný“, a neméně arabský je ovšem onen Hussein.

Grandiozní, náramně znějící fráze, leč příliš často všeobecné plytkosti. Oslňuje abstraktními apely o změně, naději, míru, potření bídy a nemocí, idealistickým globalismem, který má pramálo společného s realitou skutečného světa. Zlatoústý orátor, velmistr vágních slibů o změnách a naději v národě, v mnohých kruzích, včetně těch nejvlivnějších, je pokládán už za téměř spasitele Ameriky, ne-li všeho lidstva. Publicista Gideon Rachman poté, co vyslechl jeho projev v Berlíně, aniž si z něho dovedl zapamatovat aspoň jednu větu, si v povzdychl (Financial Times, 20.1.2009), že „Obama zdokonalil umění znít báječně a přitom říct tak málo.“

Narcismus není nic neobvyklého mezi politiky. Každý senátor pohledem do zrcadla se v něm vidí v roli prezidenta, tvrdí Charles Krauthammer, významný publicista, původním povoláním lékař, a dodává, že v případě Obamy tato ambice je nebetyčná, zejména při uvážení jeho dosavadních, značně nepozoruhodných zásluh. Pouhé tři roky v senátě, v němž ani jeden významný zákon nenese jeho jméno. Před svým povýšením do Washingtonu jako senátor ve státě Illinois téměř stotřicetkrát hlasoval slovem „přítomen“, čili nehlasoval tak či onak.

- - -

Nezodpověděné zůstávají otázky o místě narození - zda keňská Mombasa nebo havajské Honolulu, původ jeho Social Security Card, vydané ve státě Connecticutu, kde nikdy nežil, jeho cesta v roce 1981 do Pákistánu, kam s americkým pasem nemohl vstoupit, jeho stipendium na kalifornské Occidental College, na niž mohl kvalifikoval jako cizí státní přílušník, tehdy s jménem Barry Soetoro, muslim a indonéský státní občan. Kdo financoval jeho nákladná studia na Kolumbijské univerzitě a na Harvardu, kdo se zúčastnil svatby jeho matky s manželem bigamistou - nikdo se nikdy nenašel, kdo by dovedl přesvědčivě zodpovědět aspoň jednu otázku

- - -

Nebudu vnucovat svůj názor na relevanci Cloward-Piven strategie inspirované knihou Rules for Radicals Saula Akinského, s porovnáním k Obamovým údajným záměrům a dosaženým výkonům: oním slíbeným post-racial prezidentem se stoprocentně nestal. Spíš docílil dokonalého opaku, že v mnohých očích se jeví jako tvor rasisticky tuze motivovaný, háklivý - ať zcela úmyslně či jen instinktem.Výtečná odvážná Michelle Malkin, publicistka filipínského původu, ve své eseji „What Obama’s Ferguson Sermon Left Out“ (Townhall.com, 26.11.2014) poznamenává, že prezidentův projev k národu, v reakci na rozhodnutí poroty ve Fergusonu - celkem 967 slov, pouze v jedné větě se zmínil o ztrátách v policejních řadách (víc než sedmdesát zabití a desítky tisíc zranění), zbytek se zaměřil na obtížné podmínky v „communities of color“, čímž se ovšem nemyslí jakákoliv nebělošská tvář. Mezi ně určitě nezapočítává americké spoluobčany třeba japonského původu, zpravidla s vyšší než průměrnou životní úrovní a nižší kriminalitou. V rámci jeho soustředění na útrapy spoluobčanů s pigmentací mu aspoň částečně blízkou, pramálo pozornosti věnoval nepřehlédnutelné realitě, že mravně rozlícené protestující davy při té příležitosti vylupovaly obchody, ničily je, zapalovaly celé bloky domů. Zatímco v nedalekém Chicagu každý týden zhasne nejeden mladý černošský život ve vlastních řadách, aniž by se někdo zajímal, ve Fergusonu střet bílého policisty s černým útočníkem se využil a zneužil v celonárodní a téměř i celosvětové drama.

Obama vyslal do Fergusonu reverenda Al Sharptona, který dělá přesvědčivý dojem hochštaplera, až grotesktního tlučhuby. Tentýž pseudovelebníček, jenž si údajně svá bohoslovecká studia vymyslel a rovněž na daních dluží několik milionů dolarů, byl po listopadovém volebním fiasku prý prvním pozvaným návštěvníkem v Bílém domě.

- - -

Obamovo podivné dávkování pozornosti nelze snadno přehlédnout. Rovněž ho velice podrobně komentoval Alan Dershowitz, profesor na Harvardu,proslulý jurista, mediální celebrita. Soustředil se na „moral equivalence“, když nejen v prezidentských komentářích se pramálo rozlišuje mezi útočníkem a jeho obětí. Příkladem poslouží listopadový útok v synagoze v Jeruzalémě při ranní bohoslužbě. Dva Palestinci tam vtrhli a několik modlících se rabínů povraždili. Mluvčí Hamasu ony zavražděné charakterizoval jako „největší teroristy v tom rasistickém státě“ (citoval Middle East Media Research Institute). Sultán Abu Al-Einen, poradce Mahmouda Abbase, prezidenta Palestinian Authority, na své Facebook stránce označil způsobené vraždění jako „heroic operation“ a zabijáky velebil jako martyrs (“mučedníci“).

Obama se do tak značné ekvivalence nepouští, vzdor případnému nutkání tak učinit. Osoba lépe informovaná, než jsem já, mě upozornila na jeho nijak nezdůrazňované muslimství z dob pobytu v Indonéii. Obama je ten jediný, o němž je známo, že na rozdíl všech svých prezidentských předchůdců by se byl aspoň jednou zúčastnil křesťanské bohoslužby. Zaznamenáno bylo jeho vysvětlení, proč že přestal nosit snubní prsten, jakož i náramkové hodinky. Prý jsou v opravě. I prsten? Příčínou byl měsíc ramadan, něco takového zakazující.

- - -

Ted Cruz, senátor ze státu Texasu, s pohledem na hrozící krizi již v blízkém dosahu, odpověděl na otázku, jak zareagovat na podivné počínání větve výkonné. Poskytl zbraně dvě: jednak power of the purse - jedině Kongres může poskytnout peníze k jakémukoliv účelu, a za druhé, je to oprávnění přjmout nebo odmítnout do funkcí velké množství zájemců.

V nejbližších dnech dojde k proceduře rozhodovat o kandidátce, zda převezme ministerskou funkci Attorney General po Ericu Holderovi, který nedávno rezignoval a na uvolněné místo Obama jmenoval juristku Lorettu Lynch stejné rasy a politické orientace. Nejenom to: Kandidátka je bývalou spolužačkou Holderovy manželky a byl to Holder, jehož původní povinností bylo vyšetřování záhady Obamovy Social Security Number vydané v Connecticutu, která s číslem 042-68-4425 náležela jakémusi Harrisonu J. Bounelovi.

Podivné propletence se zajímavým vysvětlením takto před námi.

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče