24.6.2024 | Svátek má Jan


GAZA: Nová fakta o izraelském leteckém útoku v Rafáhu

29.5.2024

Mluvčí izraelské armády (IDF) kontradmirál Daniel Hagari dne 28.2.2024 vystoupil s projevem v angličtině k válce mezi Izraelem a teroristickou organizací Hamás a k leteckému útoku v oblasti Rafáhu, při němž před dvěma dny údajně zahynulo 30 Gazanů.

Hagari uvedl, že v rozporu s tvrzením Hamásu byl nálet proveden 1,5 kilometru od humanitární oblasti, kam IDF nechaly evakuovat civilisty z Rafáhu.

Při úderu, při němž byli zabiti dva velitelé Hamásu Jásin Rabíja, velitel vedení v Judeji a Samaří, a Cháled Nagar, vysoký představitel velitelství Hamásu v Judeji a Samaří, použily izraelské vzdušné síly (IAF) dvě 17kilogramové (37librové) hlavice, které patří k nejmenším v jejich arzenálu, ve snaze vyhnout se civilním obětem.

Rabia řídil veškeré teroristické aktivity Hamásu v Judeji a Samaří, převáděl finanční prostředky, plánoval útoky a v letech 2001 a 2002 sám provedl útoky, při nichž byli zavražděni izraelští vojáci.

Podle izraelské armády Nagar měl hlavní zodpovědnost za střelecké a další atentáty, které vedly k úmrtí několika izraelských civilistů a vojáků. Oba byli propuštěni v rámci dohody o výměně palestinských vězňů za izraelského vojáka Gilata Šalita v roce 2011.

Dále Hagari řekl, že požár způsobený leteckým úderem nemohla způsobit munice použitá izraelskou armádou, a předložil rozhovor dvou obyvatel Gazy, podle něhož izraelský úder nebyl tak silný a požár pravděpodobně způsobila munice nebo jiný materiál, který v oblasti přechovávaly teroristické organizace.

https://www.israelnationalnews.com/news/390702

https://www.jns.org/idf-source-rafah-fire-may-have-been-caused-by-hamas-munitions/