23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


USA: Americká povolební situace (2)

4.12.2014

Obama v roli prezidenta nebyl znám příliš vřelým vztahem k většině politických potentátů, zejména z opozičního tábora. Žádná vřelost jako v dobách Ronalda Reagana, který po několikahodinové bitvě na politickém poli odešel se svým hlavním rivalem, senátorem O’Neillem, bostonským Irčanem, pořádně si kamarádsky poklábosit za doprovodu kvalitní whisky.

Pro Obamu přijatelný „kompromis“ znamenal, že GOP - Grand Old Party, strana Republikánů - s ním bude souhlasit. V předchozím úvodním textu (ona „chytrá zkázonosná Cloward Piven strategie“, inspirovaná knihou Rules of Radical“, kterou krátce před svou smrtí napsal ultraradikál Saul Alinsky, o plánu likvidace pluralistické demokracie využitím s zneužitím jejích velkorysých pravidel, buržoazních svobod, k úplnému vyčerpání a kolapsu nenáviděného státu), pozorovatel současného amerického stavu věcí aby odhadoval intenzitu destruktivní motivace: zda tím ultimální cílem je zánik dosavadního vládnoucího systému nebo vylepšení existence společnosti či, přesněji, životních podmínek proletářů, zejména (některých) rasových menšin.

V tomto případě to je zejména záležitost dvou priorit: radikální reforma zdravotního zabezpečení a neméně akutní úkol týkající se imigrace, již stát není schopen či vůbec ochoten zvládnout. S výsledkem, že tato údajná supervelmoc nemá představu, kolik milionů ilegálů se vetřelo na jeho území.

První v pořadí byla reforma zdravotního zabezpečení. Stvořen návrh zákona v mamutím rozsahu víc než tisíce stran, velmi pravděpodobně nepřečteným, natož pochopeným ani jedním ze zákonodárců, jejichž většina tento výtvor odsouhlasila. Proslulá jsou nyní slova Nancy Pelosi, tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů: „My jsme museli tento zákon schválit, abychom se pak dozvěděli, co v něm je.“ Znám jako Obamacare, oficiálním titulem „The Patient Protection and Affordable Care Act“, mohutně komplikovaný a od svého začátku pramálo populární. Naprosté většině veřejnosti ten dosavadní předchozí systém totiž vyhovoval, což přimělo Obamu k opakovanému ujišťování, že každý bude mít možnost si podržet předchozí systém, jakož i původního lékaře podle své volby.

Dr. Ben Carson, prominentní černošský pediatr a rovněž zájemce o nastěhování do Bílého domu, jehož ambice milerád podpořím, víc než jednou napsal, že Obamacare není o zdraví, ale o vládní kontrole a přerozdělování národního jmění.

Obamovým úsilím je docílit evropský model welfare state, univerzální pojištění a zajištění rovněž k prospěchu milionů ilegálů, které nikdo nebude nikdy schopen spočítat, ke škodě střední třídy (což posléze - koncem listopadu 2014 - přiznal Obamův spojenec, senátor Charles E.Schumer). Bude to stát miliardy, hrazené z jakých zdrojů?

Mladí, zdraví, budou financovat ty staré, neduživé.

(Obdržel jsem odhad vyúčtování výdajů pro ilegály: 338,3 miliard dolarů ročně. Obnos 11 až 22 miliard na sociálních dávkách placených orgány jednotlivých států, dalších 22 miliard pro výpomoc s výživou, 12 miliard pro výchovu dětí neznalých anglického slova, 3 miliony dolarů denních výloh za pobyt ilegálů za mřížemi. National Policy Institute odhaduje celkové výlohy na deportace nežádoucích živlů výší přesahující 40 miliard dolarů ročně.
Příklad ze zasedání Florida Hospital Association: Výlohy za nemocniční ošetření ilegálně přítomných cizinců se odhadují ve 100 milionů dolarů ročně. Pacient se dostaví na pohotovost, emergency, kde se o něho musí postarat bez ohledu na jeho platební schopnost a pojištění. Ilegál z Guatemaly za léčbu v rozmezí let 2001 a 2003 v nemocnici Martin Memorial na jihu Floridy způsobil výlohy v rozsahu 1,5 milionu dolarů.. Nic nezaplatil a jako ilegální cizinec byl na účet nemocnice - 30 000 dolarů - deportován do rodné Guatemaly. Čímž trápení neskončilo, neboť jeho příbuzní zažalovali nemocnici pro údajně neoprávněný odsun dotyčného, což již vedlo k dalším, tentokrát soudním výlohám s právním zastoupením ve výši dalšího čtvrt milionu dolarů. To vše budou hradit daňoví poplatníci. Podobný je případ mexického pacienta, který utrpěl závažné mozkové zranění, je bez rodiny a přátel, avšak s dluhem rovněž jednoho a a půl milionu dolarů. Nemocnice se bezvýsledně čtyřikrát snažila kontaktovat mexický konzulát, jakož i imigrační úřad, kde rovněž nikdo neprojevil ochotu k jakékoliv asistenci.)

Zdravotnictví tedy byl zcela primární úkol, doprovázený starostí o vyřešení nadále zoufale nefunkčního systému imigrace. Existující zákony se do značné míry ignorují, nic kloudného se nepodniklo během Obamova prezidentování, když jeho Demokratická strana měla většinu v obou komorách Kongresu. V senátu pozici nejmocnější až do konce roku 2014 bude mít Harry Reid, jehož zásluhou či spíš proviněním ne méně než 350 zákonných návrhů mu usnulo v šuplíku. Tisíce ilegálů se nadále hrnou, mezi nimi nepochybně i tvorové z al-Kájdy. Dorazily desetitisíce dětí se Střední Ameriky - potenciální budoucí voliči spěchající do štědré, hrůzně zadlužené země blahobytu. Však Obama se o ně šlechetně postará.

Ústava je či spíš by měla být zárukou division of labor - moci rozdělené, a tedy i méně zneužitelné. Prezident reprezentuje pouze moc výkonnou, je velmi závislý na spolupráci Kongresu, moci zákonodárné, která má power of a purse, bez jejího souhlasu nelze utratit ani vindru. K dispozici je 25 videozáznamů s Obamovým ujišťováním, že přece není diktátor, imperátor, nemůže dělat to, co by chtěl. Unilaterární iniciativa nejen v záležitostech imigračních je bez souhlasu Kongresu protiústavní.

- - -

Jenže pak došlo k volbám, důkladné přeměně politického mocenského uspořádání. Obama po zdůrazňovaném ujišťování, že oprávnění k zákonotvárné iniciativě nemá, najednou jako by ji měl.. Kde by dřív byl jednal proti zákonu, poté však přece jen jednal. Činil tak v naději, že vyvolá rozkol v opoziční GOP straně, dojde k vládní paralýze, důkladné vládní krizi, neúspěšnému pokusu opozice o impeachment, což se nepovede k jeho náramnému prospěchu.

Než k něčemu takovému mohlo dojít, o zcela jiný otřes se postaral Jonathan Gruber, profesor na proslulé MIT (Massachusetts Institute of Technology), jehož již zmíněný mocný senátor Harry Reid hodnotil jako zcela největšího ekonoma na světě. Gruber je považován za hlavního tvůrce Obamova obrovitého zákona zdravotnické reformy. V průběhu této činosti aspoň devatenáckrát navštívil Bílý dům, s prezidentem jednou strávil čtyři hodiny. Za tuto svou službu inkasoval přes 400 000 dolarů, od jiných zdrojů, federálních či různých států, celková suma se pohybuje kolem šesti milionů dolarů.

Náramně prosperující profesor si navíc přivydělává přednáškami na různých institucích a při té příležitosti se s chutí pouští do tématu o pitomosti americké veřejnosti, jací to jsou pateticky hloupí primitivové. Rovněž mínění o kvalitě Kongresu není nijak pochvalné. Však proto byl zákon formulován způsobem tak komplikovaným, aby ho ani politici nepochopili, a tudíž pro něj hlasovali.

Pořádně to explozivní bomby, Gruber se nemohl vymlouvat na jakési přeřeknutí, však ty své zabijácké verbální potupy mnohokrát na svých přednáškách opakoval a video záznamy jsou k dispozici. Čili pro establishment trapas na kvadrát.

Servilní media reagovala s předpokládanou zbabělostí až do neděle 15. listopadu, kdy v televizních debatách u kulatého stolu se háklivé téma poněkud dostalo na přetřes.

Pelosi na otázku novináře reagovala sdělením, že o Gruberovi někdy cosi slyšela, ale už si nepamatuje. Reid si rovněž prý cosi pamatoval. Obama ujistil, že prostořeký ekonom, o němž kdysi něco málo slyšel, nikdy nebyl zaměstnán federální či jinou službou. Prostě tvor neznámý.

- - -

Obama po volebním fiasku dal Kongresu ultimatum : jestliže nevyprodukuje nový imigrační zákon do konce tohoto roku - za šest, sedm týdnů čili něco nedosažitelného -, on to vyřeší sám vydáním executive order - čili se zárukou důkladného střetu, ústavní krize. Vzdor ujišťování o opaku se Obama, představitel výkonné moci, zahalil do hávu zákonodárce. Oznámil, že 21. listopadu v Las Vegas, oné neřestné bázi, podepíše celou sérii imigračních exekutivních opatření, o něž se nepokusil v dřívějších letech svého prezidentování, když jeho strana měla většinu v obou komorách Kongresu.

Teď tedy nastala největší krize od doby občanské války v předminulém století.

DOKONČENÍ PŘÍŠTĚ

Neoficiální stránky Oty Ulče