11.12.2023 | Svátek má Dana


USA: Alabama

20.8.2020

Abeceda prezidentských voleb ve Spojených státech

Alabama je republikánský stát, Donald Trump zde bezpečně vyhraje. Předpovědi mu dávají od 55 % do 59 % volebních preferencí. Žádný z dosud zveřejněných průzkumů neukazuje v Alabamě na jeho prohru.

Sbor volitelů volících prezidenta, tvoří celkem 538 volitelů. Ti jsou vázáni většinovým výsledkem voleb ve státě, který zastupují.

Alabama má cca pět milionů obyvatel a je velká zhruba jako Řecko. Pro letošní prezidentské volby má přiděleno 9 volitelů. Celkový počet volitelů je konstantní, počet, který náleží každému státu, se odvíjí od počtu obyvatel. Proto je tak důležité sčítání lidu, které má letos v USA proběhnout. Problémy, které jsou se sčítáním spojené, jsou skutečně velmi pestré. Od tisku sčítacích dotazníků, přes výhrady k jmenování nového šéfa Poštovní služby Spojených států (USPS), až po otázky, které v dotazníku být nesmí.

Guvernérem Alabamy je republikánka Kay Iveyová (75). Je proti potratům a prosazuje (udržuje) právo na držení zbraně. V Alabamě jsou ženy absolvující potrat beztrestné. Až doživotní trest ale hrozí všem ostatním, kteří se na něm podíleli. Potratový zákon v Alabamě má další specifika, např. potrat je dovolen z důvodu ohrožení života matky a z důvodu smrtelné nevyléčitelné nemoci nenarozeného dítěte, pro kterou by se buďto narodilo mrtvé, nebo by zemřelo brzy po narození.

Alabama je tradiční jižanský stát. Platí zde např. zákon zakazující přejmenovávání ulic a odstraňování památníků starších čtyřiceti let jako reakce na hysterické počínání demokratů v jiných státech.

Dalším pro Alabamu typickým zákonem je povolení držet zbraň ve školách, což bylo od alabamské vlády reakcí na časté vraždění ve školních zařízeních. Zatímco se prezident Obama zasazoval o úplný zákaz držet ve školním zařízení zbraň, což by podle mnohých přineslo daleko četnější vraždění, neboť by útočník věděl, že ve škole není nikdo ozbrojen, Alabama reagovala vytvořením ozbrojené školní ochranky (Alabama Sentry Program). Obyčejně tuto funkci vykonává bývalý voják nebo policista.

V Senátu Kongresu USA zastupuje Alabamu republikán Richard Shelby a demokrat Doug Jones. Senátor Jones je sice demokratem, ale takovým alabamským demokratem, což se projevuje v daleko nejvyšší shodě v hlasování při podpoře prezidenta (37%). V rámci loňského impeachmentu, kdy Sněmovna reprezentantů obžalovala Donalda Trumpa z různých nevhodných politických názorů a kroků, hlasoval ale Jones v Senátu pro jeho odsouzení. Tak nějak je proti zbraním, ale sám ji vlastní, a tak se touto problematikou zase tolik z pochopitelných důvodů nezabývá.

V době občanské války stála Alabama na straně Konfederace. Dodala jí 120 000 vojáků. Součástí Unie (USA) se stala v roce 1868.

Alabama patří mezi spíše chudší státy Unie. Z HDP USA, které činí cca 21 bilionů USD, tvoří Alabama cca 220 mld. USD (cca 5 bil. Kč), což je přibližně stejné HDP jako Česká republika (ta má však dvakrát více obyvatel).

Alabama je tedy pro prezidenta sice jistým malým státem, přesto důležitým. Demokratičtí prezidentští kandidáti v Alabamě nevyhráli od roku 1976, kdy se nechali okouzlit Jimmy Carterem.

Terri Sewell

Co se týče zastoupení ve Sněmovně reprezentantů, tam je podíl jasný: ze sedmi poslanců mají republikáni šest. V dvoukomorovém alabamském parlamentu je situace také jasná. Ve Sněmovně mají republikáni 77 poslanců ze sto pěti a v Senátu republikáni rozhodují v pohodlném poměru 27:8.

Na obrázku vidíme jediného alabamského demokrata ve Sněmovně reprezentantů. Je jím Terri Sewellová (55). Je to první Afroameričanka zvolená za Alabamu. Má skvělé vzdělání, je absolventkou Princetonské univerzity, Harvardské právnické fakulty a Oxfordské univerzity. Na Princetonu se spřátelila s Michelle Obamovou, kde také promovala se svou prací nazvanou „Černé ženy v politice: Náš čas přišel“. A aby nám celý příběh skončil tím pravým americkým potleskem celého osazenstva Houstonu, tak na Harvardu Sewellové nepřednášel nikdo jiný než Barack Obama.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.