Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: A co o nás říkají v Americe?

diskuse (41)

Co na české volby říkají za velkou louží? Americká tisková agentura AP (Associated Press) hodnotí české volby, jako možný „konec vlády populistického miliardáře“. Reuters označila vítězné seskupení SPOLU za středopravé, plánující vyhnat současného premiéra Babiše. První právo pokusit se sestavit většinovou vládu má však Hnutí ANO.

New York Times spatřuje paralelu výsledků voleb v Česku s prohrou Donalda Trumpa. Vůle voličů v České republice prý naznačuje, že populistická vlna ve východní a střední Evropě je na ústupu, což souvisí s krizí důvěry v populistické vůdce právě po porážce amerického prezidenta Trumpa ve volbách 2020.

Boží vůle…

Česká republika také prý odmítla česko-japonského, ohnivého a krajně pravicového populistu Tomio Okamuru. V této souvislosti také cituje bratra protiislamského nacionalisty, křesťana Hayato Okamuru, který měl prohlásit, že se jako oddaný křesťan celé dny modlil, aby se jeho bratr nedostal do vlády. K výsledkům voleb pak uvedl, že jde o Boží vůli.

New York Times si také v souvislosti s prohrou Andreje Babiše všímá maďarského vůdce Orbána, který prý má z voleb v Maďarsku konaných v příštím roce teď po prohře Andreje Babiše daleko větší obavy.

Další podobný vůdce, Slovinec Janez Jansa, kterého Times označil za „metlu liberálních elit“, se o svůj osud má prý také začít obávat.

New York Times označil za budoucí kámen úrazu Piráty, kteří prý chtějí prosadit dost politik, které nejsilnější ODS rozhodně nechce.

Americká veřejnoprávní stanice NPR (National Public Radio) označila Andreje Babiše za euroskeptika a 15,6 % hlasů pro PiratSTAN za další ránu populistům.

Zpravodajský server POLITICO zmiňuje Babišovu proměnu před volbami, kdy se z dokonalého centristy stal krajní pravičák kritizující imigranty, zelené evropské předpisy a volajícího po zrušení Evropského parlamentu. Za poslední kontroverzní čin v čele jeho vlády označil tento americký server přesun ministra zdravotnictví Vojtěcha na post velvyslance ve Finsku k 1. listopadu.

Server U.S. News píše o Andreji Babišovi, jako o středovém politikovi, ale také jako o populistickém miliardáři u moci. Stejně jako většina amerických listů, má i tento server koalici SPOLU za „mainstreamový proud Evropské unie“.

CNN, jak už bývá zvykem, používá daleko nejvíce emotivních přívlastků, a tak se nebála označit Ivana Bartoše za vůdce koalice Pirátů a Starostů. Přitom Bartoš reprezentuje nejslabší část pěti-koalice. CNN také předpokládá, že nová vláda se bude distancovat od populistických stran v Maďarsku a Polsku, které narušují systém demokratických hodnot Evropské unie, a také americkým čtenářům nezapomněla připodobnit Andreje Babiše k Donaldu Trumpovi.

Agentura Bloomberg se k situaci v České republice staví realističtěji, když předpokládá, že Čechy čekají vleklé hádky o sestavení nové vlády.

Miliardář vezoucí se na populistické vlně, která se táhla střední Evropou, tak označil server Wall Street Journal končícího Andreje Babiše.

Server FOX 23 News z Oklahomy, kanál z rodiny FOX, který ve své analýze vycházel z informací od Petra Justa z Metropolitní univerzity Praha, přisuzuje prohru středového Andreje Babiše skandálu „Pandora Papers“, kdy bylo zveřejněno, že si za cca 22 milionů dolarů pořídil 16 nemovitostí v jižní Francii s otazníkem, zda šlo o náležitě zdaněné peníze. Agentura se také všímá, že Hnutí ANO získalo 72 mandátů a druhá nejsilnější strana ODS skoro o polovinu méně. To pro Hnutí ANO představuje politický mandát pokusit se sestavit většinovou vládu jako první v pořadí. Agentura také připomíná, že prezident je politickým spojencem Hnutí ANO. (A naše redakce připomíná, že Miloš Zeman má v současné vládě také své dva ministry, Tomana a Benešovou.)

Plátek Seattle Times, Los Angeles Times a Hill v podstatě papouškují to samé, jako většina amerických zpravodajských serverů.

Pochopitelný nezájem…

Zprávy o výsledku voleb v České republice Američany vůbec nezajímají, neobjevují se na úvodních stránkách zahraničních rubrik, ale ani nejsou považovány za nečekané nebo v rámci Evropské unie za převratné.

Když zesumarizujeme i to minimum komentářů, které lze dnes v USA objevit, jde o jednoduchou zkratku, která nevystihuje politickou náladu v ČR. I co se týče interpretace výsledků, nemohou vystihnout zvláštnosti našeho systému a zejména obrovskou roztříštěnost politických sil a také neuspokojení cca 20 % voličů, jejichž formace zůstaly před branami parlamentu.

Nezájem Američanů o Českou republiku je však pochopitelný. Vnímají především Evropskou unii, jako jakousi obdobu své Severoamerické unie, a tak tomu, co se děje v jednom z menších členských států, nevěnují pozornost. O faktu, že Velká Británie už není členským státem EU, obyčejní Američané nevědí nebo tomu pochopitelně nepřisuzují takovou důležitost, jako my – Britové jsou totiž pro ně stále v Evropě. V cestování do Londýna se pro ně vůbec nic nezměnilo.

Oproti tomu čeští Američané vesměs české volby s napětím sledovali. Jejich objektivnější vhled do politické situace u nás je však značně a pochopitelně zastíněn dobou, po kterou v USA pobývájí – čím déle jsou Američany, tím více jsou ovlivnění pohledy z amerického života, který je v mnohém velmi odlišný. Nicméně žádný běžný Čechoameričan – tedy snad kromě Igora Lukeše z massachusettského Bostonu – nevidí vůbec žádnou paralelu mezi Andrejem Babišem a Donaldem Trumpem.

Tato podobnost vychází z jednoho jediného nešťastného vyjádření českého premiéra, který v minulosti, ve slabé chvilce, připustil, že je českým Donaldem Trumpem.

Babiš není Trump

Být jim samozřejmě nemůže. Jednak proto, že ho nikdy nevolila polovina voličů, a hlavně proto, že jeho politický odkaz nezosobňuje ani přibližně politické ideje svobody a návratu k rozumné politice. I když odchod Andreje Babiše bude trvat ještě mnoho měsíců, zaroste pomník jeho osobnosti především zdviženým ukazováčkem, přičemž ten Trumpův ještě zdaleka nezarůstá a než ukazováček symbolizuje jeho odkaz spíše zdvižený prostředníček, jako ukázku odhodlání vzepřít se levicovému šílenství.

A protože Andrej Babiš představoval v České republice různé symboly, jen ne ten o boji s progresivismem, vyhráli volby mainstreamoví evropští hráči. Přesto je jejich vítězství rozhodně dobrou zprávou. Dají tak totiž konečně šanci vyrůst něčemu, co není jen proti Babišovi, ale také zavání touhami žít ve svobodě, v důstojnosti a rozumu. To ale čtyři nebo osm let předbíháme…

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

David Čermák
22. 7. 2024

Vzpomeňte si, jestli jste se taky trápili. První lekce v autoškole, roztřepaná noha a hlava se...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Americká Demokratická strana by měla vést debatu o novém kandidátovi na prezidenta a nikoli tuto...

Lidovky.cz
22. 7. 2024

S počátkem týdne přejde přes Česko studená fronta a ukončí vlnu veder z týdne předchozího. Vlna s...

ČTK, Lidovky.cz
22. 7. 2024

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

ČTK, Lidovky.cz
22. 7. 2024

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz