28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


UKRAJINA: Je potřeba dodat útočné zbraně

16.11.2023

Analytik Milan Mikulecký tvrdí, že Ukrajina musí útočit i na ruské území a že pravidla války dodrží. Problém je v tom, že Západ takové zbraně nedodá z obavy z ruské jaderné hrozby.

Podle českých analytiků, kteří jsou na tom podobně jako analytici američtí či angličtí, tak zvaná velká ofenzíva ukrajinské armády skončila. Předpovědi o dobytí velké části okupovaného území se nenaplnily a podle těchto analytiků válka přes zimu „zamrzne“. Jeden z největších optimistů, co se podpory Ukrajiny týče, analytik Lukáš Visinger, se po letních předpovědích o velkém ukrajinském postupu stáhl. Na první pohled může ukrajinská protiofenziva působit jako velké zklamání. Frontová linie se příliš nehýbe a Rusové stále drží většinu dobytého území. „Ale pozor. Sice to zatím nevidíme, Ukrajina však postupuje. Sice pomalu, ale metodicky,“ řekl vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr v Rozstřelu. Kyjev už prý navíc disponuje zbraněmi, které dostřelí i na Moskvu. Takovou úvahu napsal 14.7.2023 a dnes už mlčí. Nyní se Visinger věnuje válce na Blízkém východě a po masakru civilistů Hamásem předpovídal poslání „speciálních“ jednotek USA na osvobození zajatců (9.10.2023). Dnes je 15.11.2023 a o rukojmích stále není nic bližšího známo. Z tohoto pohledu se mi jeví práce analytiků jako velmi neúspěšná.

Podívejme se proto na dalšího analytika – Milana Mikuleckého – a jeho vystoupení 13.11.2023. Současně zdůraznil (Mikulecký) , že je rovněž nutné zbavit ukrajinskou armádu omezení. „Musíme zrušit onu umělou červenou linii, jež jim brání v útocích na ruské území. Vždyť Rusové si nic nedělají z toho, když ostřelují nemocnice nebo školy v okupovaném státu,“ pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj dodrží Ukrajinci pravidla války, i když zaútočí na ruská letadla před vzletem či lodě zakotvené v přístavech na území agresora. Analytik také zmínil, že následující chladné měsíce přinesou zhoršení situace na frontě. „Bude rozmoklá půda, jejíž terén zhoršuje logistiku. Jednotky přesto nemohou zůstávat v otevřeném terénu, takže budou budovat zákopy jako v první světové válce. V tomto období jsou však improvizované bunkry mnohem rychleji zatopené,“ shrnul Mikulecký a dodal, že příchod zimy otestuje, jak jsou obě strany konfliktu připravené.

Obávám se, že tato, jak Mikulecký říká „červená linie“ má zcela jiné příčiny, o kterých se analytik vůbec nezmiňuje. Západ na čele s USA má totiž obavy z ruské reakce jenom a právě proto, že by to mohlo vést k použití jaderného arsenálu Ruskem. Je to ostatně velmi typické pro všechny západní analytiky, jejichž úvahy o ukrajinských cílech zcela ignorují postavení Ruska jako největší jaderné mocnosti. Dokonce i z USA zaznívají hlasy o tom, že Rusko má největší jaderný arsenál na světě a USA mírně zaostávají. Úvahy o jaderném arsenálu Ruska jsou tak ignorovány buďto proto, že přeci „Rusové ve svém zájmu tyto zbraně nepoužijí“, popřípadě, že stav ruských jaderných zbraní je špatný.

V Událostech 14.11.2023 na ČT1 byla o Ukrajině tato hlavní zpráva. Zatímco Rusko vyrábí dělostřeleckou munici ve velkém, Západ není schopen tak velké množství munice dodávat, protože na větší výrobu nemá kapacity. Dlouhodobě se přitom referuje o tom, že poměr dělostřeleckých aktivit ruské a ukrajinské armády je asi deset ku jedné. Tím se samozřejmě žádná ofenzíva nedá podporovat natož vyhrát.

Z výše uvedeného vyplývá vlastně jenom jedno jediné. Západ Ukrajinu podporuje tak, aby přežívala v situaci, kdy Rusko útočí na cíle po celé Ukrajině. V žádném případě pak nelze očekávat změnu poměru sil na frontě, protože Ukrajina už má a bude do budoucna stále mít nedostatek vojáků, kteří by i moderní zbraně ze Západu používali. Je rozhodně zajímavé, že právě analytici, kteří by měli být schopni posoudit celkovou situaci na rusko-ukrajinské frontě, o faktoru tak zvané „živé síly“ buď mlčí nebo situaci lakují na růžovo – tj. neříkají pravdu.

Za takové situace jsou jakékoliv plány na rekonstrukci ukrajinské ekonomiky či dodržování podmínek pro vstup do EU naprosto mimo realitu. Ukrajina žádnou volnou ruku k útokům na ruské území nedostane a současně platí, že i tyto útoky (několik jich už proběhlo) situaci na frontě nezmění. Plány na vstup Ukrajiny do NATO s tím, že by se vytýčila současná frontová linie jako „hranice“, jsou pro velení NATO nepřijatelné, protože by prakticky okamžitě mohl následovat přímý konflikt NATO s Ruskem, tj. eskalace války. Zdá se mi, že analytici vodí veřejnost za nos, dlouhodobě a systematicky. Jejich předpovědi z minulosti se nerealizovaly a obávám se, že i současné předpovědi jsou pro Ukrajinu pouze zbožným přáním.