Čtvrtek 7. listopadu 2024, svátek má Saskie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Případ Böhmermann

Kancléřka Merkelová se chová kapitulantsky

O případu německého televizního komika Böhmermanna referovala u nás ČTK a následně i řada českých médií zcela zavádějícím způsobem: nejde v něm o to, že dotyčný hrubě urážel tureckého prezidenta, a už vůbec ne o projev xenofobie či snad dokonce antiislamismu. Jde o problém daleko závažnější, který je především problémem SRN, ale vůbec, ani náhodou ne jen problém SRN: dotýká se celé EU, a tedy i nás.

Nejprve stručná rekapitulace toho, co se odehrálo:

17. března t.r. odvysílal satirický pořad stanice NDR satirický pořad, který byl věnován tureckému prezidentovi Recepu Erdoganovi. V klipu, provázeném písní Erdowie, Erdowo, Erdogan (parafráze populárního šlágru Irgendwie, irgwendwo, irgendwann), jsou kritizovány autoritářské manýry a porušování lidských práv ze strany tureckého prezidenta a taky ústupčivá kritika německé kancléřky vůči Turecku. Text neobsahuje žádné vulgarity. Turecká vláda si dvakrát předvolala velvyslance SRN v Ankaře, žádala tuto část pořadu stáhnout a píseň vymazat z archivu. Německá strana její žádosti ignorovala.

Nato 31. března na televizní stanici ZDF v pořadu „Neo Magazin Royale“ vystoupil komik Jan Böhmermann. Odvolal se na pořad NDR ze 17. března a prohlásil, též na adresu pana Erdogana: „To se tady smí.“ A pokračoval: to, co se tady naopak nesmí, je difamace, urážlivá, ostouzející kritika („Schmähkritik“). Mám tady k dispozici příklad, řekl, jmenuje se právě „Schmähkritik“. Tedy právě to, co se u nás nesmí. Následuje třístrofová báseň, která má stejné parametry jako například známý dopis záporožských kozáků tureckému sultánovi. (přesný záznam pořadu najdete v článku Pavla Šafra Kauza Kozomrd... link: http://svobodneforum.cz/kauza-kozomrd-jak-to-cele-bylo-a-proc-je-absurdni-podlezat-vyderacum-z-turecka/). Zdůrazňuji, že Jan Böhmermann neřekl: „to a to si já myslím o tureckém prezidentovi“, nýbrž: „to je příklad textu, jaký u nás není přípustný“. Jistě, je to „na hraně“, ale není to za hranou, a když jde o to, stanovit hranice mezi povoleným a nepovoleným, pokud jde o svobodu projevu, je podle mého názoru přípustný. Je to vážná věc, něco jiného a daleko vážnějšího než např. případ s karikaturami proroka Mohameda. Proto říkám „Ich bin Böhmermann“ (vlastně je to i jazykově tak trochu pravda) a mám v dnešní situaci skoro pocit, že je to spíš než obdoba známého „je suis Charlie“ něco jako „ich bin ein Berliner“ (nechci se přirovnávat k Johnu Kennedymu, jde mi jen o žánr).

Den nato, 1. dubna, stáhla ZDF pořad napřed z „mediatéky“ a vrátila ho tam pak zkrácený o choulostivou pasáž. 4. dubna vyjádřil intendant ZDF tureckému velvyslanci v SRN své politování nad tím, že příspěvek zranil city diváků. Právníci ministerstva zahraničí došli 3. dubna k závěru, že Böhmermannova báseň je možná trestný čin. Kancléřka Merkelová pak zavolala tureckému premiérovi s tím, že text je „vědomě zraňující“. Nato turecký prezident podal na Böhmermanna jednak žalobu v trestněprávní věci, jednak v občanskoprávním sporu.

Zde je třeba zmínit trestněprávní záležitost. Německý trestní zákoník obsahuje ve „Zvláštní části“, oddíl 3, „Trestné činy proti zahraničním státům“. Jde o čtyři paragrafy (102, 103, 104 a 104a). Jde o útoky na orgány a zástupce zahraničních států, urážky na jejich adresu a poškozování vlajek a výsostných znaků zahraničních států. Poslední z paragrafů pak stanoví, že trestní stíhání bude zahájeno jen v případě, že spolková vláda má s daným státem diplomatické styky, je zajištěna vzájemnost, existuje žádost zahraniční vlády o trestní stíhání a spolková vláda k němu udělí zmocnění. Je zjevné, že zejména §103 (urážky) vytváří prostor pro dost velkou libovůli, a §104a (podmínky, kdy může být trestní stíhání zahájeno) sice umožňuje jakousi korekci „zahraničních“ nároků, ale dává ji do rukou momentální exekutivy. Celá tato úprava byla prý do trestního zákoníku přejata z trestního zákoníku vilémovského Německa, moc by mne zajímalo, proč. V každém případě je úplně absurdní a po všech stránkách nemožná.

Vláda nakonec rozhodla o trestním stíhání Jana Böhmermanna nejtěsnější možnou většinou: sociální demokracie byla proti, ve vládě vznikla parita, a v takové situaci rozhoduje hlas spolkové kancléřky (ministr spravedlnosti a ministr zahraničí byli proti). Souhlas má tedy vlastně na triku kancléřka Merkelová. Prohlásila, že vláda bude usilovat o zrušení §103: to je dobré: když trochu přeženu, tak „napřed ho zavřeme, aby se pan Erdogan nezlobil, a pak ten paragraf zrušíme, abychom zůstali demokraty“.

Většina německé veřejnosti a většina novinářů se stíháním nesouhlasí a to je přece jen dobré znamení. Tady totiž nejde jen o jeden satirický pořad (otázka jeho kvalit je podružná věc), ale o dvě naprosto zásadní věci, které mají zásadní politický význam:

Za prvé: politika Německa (a celé EU, Německo tuto politiku výrazně předznačuje) stojí na tom, že uprostřed nynější uprchlické vlny je naší hlavní povinností pomáhat uprchlíkům - vyhnaným, trpícím, ohroženým. Pomoc bližním v nouzi je jedna ze zásad, na nichž stojí naše duchovní i politické uspořádání. Jistě, je to tak. V této konkrétní situaci ovšem nastává vážný konflikt: abychom byli této pomoci schopni, potřebujeme zrovna teď pomoc Turecka (tedy to je zrovna politické přesvědčení kancléřky Merkelové, které potichu prosadila v EU). Abychom ji neztratili, musíme stejně potichu a dejme tomu na čas (ovšem, všechno je dočasné) opustit jednu z dalších zásad, na nichž stojí naše svoboda a demokracie, totiž svobodu projevu a veřejné kritiky. Považuji takové uvažování za nesmyslné a nemravné. Pokud budeme ve snaze pomáhat těm, kteří jsou na tom hůře než my, bezděky demontovat svou svobodu a demokracii, směřujeme mílovými kroky k tomu, abychom brzy už vůbec nikomu pomoci nedokázali.

A za druhé, což je vlastně rub téže věci: Evropa, EU i Německo si s dnešní migrační vlnou vůbec nevědí rady. Pokud svěří v této situaci svůj osud bezelstně do rukou takové země, jako je Erdoganovo Turecko (v o něco omezenější míře to ovšem platí i o Řecku), nabízejí se samy vydírání. A takovému pokušení by možná obtížně odolávaly i režimy o hodně ctnostnější, než je ten nynější turecký.

I v takovéhle situaci napřed platí zároveň dvojí: člověče, pomož si sám, a Pán Bůh Ti pomůže. A opustíš-li se sám, nepomůže Ti už nikdo, protože Ti není pomoci.

V této svízelné situaci musíme dělat zároveň dvě věci: pomáhat potřebným i hájit naši svobodu a demokracii. Politika kancléřky Merkelové je politika kapitulantská. Nakonec nedělá pořádně ani jedno, ani druhé.

18. dubna 2016; psáno pro Svobodné fórum

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Ivo Fencl
7. 11. 2024

Jedna z prvních sbírek klasika science fiction Raye Bradburyho (1920-2012) vychází poprvé česky.

Aston Ondřej Neff
7. 11. 2024

Ve středu odpoledne se svíjel Jozef Síkela na takzvané grilovačce Evropského parlamentu.

Lubomír Stejskal
7. 11. 2024

Ne že by to byl blesk z čistého nebe, ale přesto: premiér Netanjahu odvolal ministra obrany...

Tomáš Guttmann
7. 11. 2024

Trump kormidluje Západ v době progresivismu, podoben Churchillovi v době nacismu.

Hana Lukešová
7. 11. 2024

Ghahremani byl zatčen a odsouzen za vraždu muslima, přestože se bránil a nebyl útočníkem.

Aston Ondřej Neff
6. 11. 2024

Podle předběžných informací Donald Trump přesvědčivě poráží Kamalu Harrisovou.

Aston Ondřej Neff
4. 11. 2024

Nevěřte blábolům, že by soukromníci zachovali aktuální rozsah poskytovaný ČT a ČRo.

Aston Ondřej Neff
5. 11. 2024

Třeba se jednou bude psát o veverce Buráčkovi, že rozhodla volby 2024, jisté to není.

Marian Kechlibar
4. 11. 2024

Základním problémem merkelovské éry byla líbivá politika ve stylu „uspávače hadů“.

přečetl Panikář
6. 11. 2024

Koho by volili Alexandr Vondra, Tomáš Pojar či Cyril Svoboda? A koho samotní Češi?

Karel Svoboda
7. 11. 2024

Znělo to až komicky, když ruský vicepremiér Dmitrij Patrušev poručil svým podřízeným ministrům, aby...

ČTK, jhr Jan Hron
6. 11. 2024

Vládu Olafa Scholze opouští Svobodná demokratická strana (FDP). Na postech tak končí všechny její...

Lidovky.cz, ČTK
6. 11. 2024

Fotbalisté Aston Villy prohráli na hřišti Brugg 0:1 a poprvé v tomto ročníku Ligy mistrů ztratili...

Miloslav Novák
6. 11. 2024

Sparťanští fotbalisté prohloubili zlé období. Ve svém čtvrtém utkání v Lize mistrů doma podlehli...

svm Matěj Svěrák, ČTK
6. 11. 2024

Pražští policisté zasahovali u nehody čtyř osobních aut na křižovatce u Obchodního centra v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz