20.9.2019 | Svátek má Oleg


SÝRIE: USA opět nasadí Kurdy

1.12.2018

Ještě nedávno se zdálo, že skoro osmiletá občanská válka v Sýrii pomalu končí, ale teď se tamější situace opět komplikuje – a nikoli kvůli povstalcům. Spojené státy se rozhodly zakročit proti íránské přítomnosti v zemi a vybudovat nové kurdské síly, které mají zkrotit proíránské šíitské milice a zbrzdit rozpínavost Íránu.

Největší zájem má na tom Izrael, který se Íránem v Sýrii cítí ohrožen. Rusko mu slibovalo, že Íránci ze země odejdou, ale později přiznalo, že toho dosáhnout nedokáže. Podařilo se mu jen přimět proíránské síly ke stažení do vzdálenosti zhruba 100 kilometrů od izraelských hranic, ale řada Íránců v jejich blízkosti zůstala v uniformách syrské armády.

Teherán má sice v Sýrii Revoluční gardy, ale většinu špinavé práce za něj provádí libanonský Hizballáh a afghánští, iráčtí, pákistánští a další šíité, jimž Írán štědře platí. Američané teď hodlají udělat totéž – poslat do boje své spojence, aby neriskovali životy vlastních vojáků. Východně od řeky Eufrat verbují, vyzbrojují a cvičí na 30 000 syrských Kurdů, kteří jsou ochotní se do války proti Íránu zapojit.

Proti íránským cílům a spojencům zasahuje vojensky Izrael, ale po zářijovém sestřelení ruského špionážního letounu s 15 muži na palubě syrskou armádou, které však Moskva připisuje izraelskému letectvu, má ke svým útokům omezený prostor. Rusko-izraelské vztahy se výrazně zhoršily a Kreml se snaží Izraeli v bombardování bránit. V polovině října dodal Asadovi vyspělý protiletecký systém S-300, který je pro izraelské letouny velmi nebezpečný. I když Izrael tvrdí, že v Sýrii zasahuje dál, nálety se až na výjimky skoro zastavily, přestože S-300 ještě nebyl uveden do provozu. Přitom během půldruhého roku do září provedlo letectvo v Sýrii okolo 200 úderů na pozice a zbraně Íránu a Hizballáhu. Teherán nového klidu využívá a intenzivně doplňuje zbrojní zásoby zničené při dřívějších útocích.

Izraelský premiér Binjamin Netanjahu se o své obavy ze sílící íránské přítomnosti v Sýrii podělil s Donaldem Trumpem a ten mu slíbil pomoc. Zjevně k ní patří i rozhodnutí nasadit proti proíránským milicím výkonné Kurdy. Ti měli donedávna strach, že je Američané jen využili k boji proti Islámskému státu a pak hodili přes palubu, protože jim nepomohli proti lednové invazi Turecka do severosyrského kurdského Afrinu. Na protest proti nedávnému tureckému ostřelování dokonce začátkem listopadu dočasně pozastavili boje proti Islámskému státu v Dajr az-Zauru.

Teď Amerika Kurdům slíbila, že na syrsko-tureckých hranicích vybuduje pozorovací stanoviště, která mají přispět ke zmírnění turecko-kurdského napětí, a v úterý vyslala k tureckým hranicím vojáky. První stanoviště v Tel Abjádu už v úterý zahájilo činnost. Washington tím velmi rozhněval Ankaru, která ho obvinila, že „ještě víc komplikuje už tak dost komplikovanou situaci“, třebaže ji zkomplikovala sama invazí do Afrinu. Oba členové NATO dnes stojí na různých stranách syrského konfliktu; Ankara se stále víc sbližuje s Ruskem, Íránem a Asadovým režimem, jehož pád tak dlouho požadovala, a dokonce podporovala džihádisty Islámského státu. Ještě víc než Asada však nenávidí Kurdy, které obviňuje z teroristických útoků, a je ochotná spolčit se s kýmkoli, kdo jí umožní je zničit.

Zdrojem americko-tureckého napětí je i americká podpora Syrských demokratických sil, v nichž Kurdové převažují, nebo severosyrský Manbídž, kde mají Američané vojáky. Slíbili Turecku, že z města odejdou kurdské jednotky, ale nikdy k tomu nedošlo. A přestože Donald Trump vloni prohlásil, že americké vojáky ze Sýrie brzy stáhne, jeho zvláštní zmocněnec pro Sýrii Jim Jeffrey v těchto dnech prohlásil, že Američané zatím „nespěchají“.

K nelibosti Syřanů, Rusů i Íránců naopak zesílili leteckou aktivitu v syrském vzdušném prostoru, což může pomoci Izraeli obnovit bombardování íránských pozic a zbraní.

Írán kvůli americkému výcviku Kurdů posiluje své milice a Washington vyslal do Sýrie dalších 500 vojáků. Válka v Sýrii ještě zdaleka nekončí.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusTestujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.