26.4.2024 | Svátek má Oto


SÝRIE: Svědectví o válce

15.11.2013

Do Prahy přijel patriarcha ze Sýrie a odhalil pravdu o válce v zemi

Tisková konference se konala u příležitosti inaugurace nového velkopřevora, velkobailiva a hlavního kaplana českého velkobailiviku Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského. Jeho Blaženost Řehoř III., řeckokatolický melchitský patriarcha Antiochie a celého Orientu, Alexandrie a Jeruzaléma a zároveň duchovní protektor tohoto řádu, promluvil o situaci ve své zemi.

Doposud žili Syřané v míru

V Damašku působí tři křesťanští patriarchové – pravoslavný, melchitský a syrský orientální. V zemi žije zhruba 1,75 milionu křesťanů, z nichž největší podíl tvoří pravoslavní, následovaní melchitskými katolíky a syrskými orientálci. Nejvíce ovšem žije v zemi muslimů. "Odjakživa žila tato náboženství vedle sebe a v míru," zdůraznil Řehoř.

Vše se začalo měnit v březnu 2011. Počáteční demonstrace, které vypukly v reakci na obdobné projevy odporu v ostatních arabských zemích, se brzy zvrhly v občanskou válku, v níž začaly dominovat islamistické teroristické síly financované ze zahraničí. Západní vlády tomu tleskaly a i nadále teroristy podporují. Prý jde o svobodu a demokracii. Opak je ale pravdou.

Porážka světového svědomí

"To, co vidíte na televizních obrazovkách, to násilí a zvěrstva, nemají nic společného s dějinami Sýrie. A já nemluvím primárně jako křesťan, ale jako Arab a Syřan," prohlásil patriarcha. Zmínil, že 8 milionů Syřanů se stalo uprchlíky buď ve vlastní zemi, či v zahraničí. Mezi nimi je i 450 tisíc křesťanů, kteří se nejčastěji uchylují do sousedního Libanonu.

"Čtyřicet pět křesťanských obcí bylo zničeno či napadeno a útočníci vše vyrabovali," vypočítával zásluhy bojovníků za "svobodu". "Poslední tragédií byla Maloula," zmínil Řehoř osud jedné z nejstarších křesťanských obcí na světě, v níž se dosud hovoří jazykem Ježíše Krista. Její ovládnutí teroristy označil za porážku světového svědomí.

Křesťanští mučedníci

V samotné Maloule se nachází několik klášterů a kostelů. V září do ní vtrhli islamisté, rabovali a nutili křesťany ke konverzi. Naštěstí dokázala syrská armáda město dobýt zpět. "V Maloule zemřeli čtyři lidé a jsou to skuteční mučedníci, protože odmítli ustoupit islamistům, kteří je nutili přijmout islám. Když se vzepřeli, zabili je," pokračoval patriarcha.

"Jediným řešením je dialog a mír. Všechny křesťanské církve jsou solidární s občany Sýrie a snaží se jim pomoci. V současnosti každý duchovní poskytne pomoc všem, kteří o ni požádají," uvedl. Pomoc muslimům je samozřejmostí a povinností. A syrští muslimové si jí váží. Důkazem jsou nápisy, které se v syrských městech objevují: "Děkujeme křesťanům." Právě to je podle Řehoře budoucnost země.

Válka ze zahraničí proti Sýrii

Patriarcha upozornil, že syrský konflikt nemá podobu boje křesťanů s muslimy ani jednotlivých muslimských skupin proti sobě. "Podle mého názoru jde o válku proti Sýrii vedenou ze zahraničí," prohlásil. V zemi působí více než dva tisíce ozbrojených skupin, u nichž není známo, na koho jsou napojeny a za čí zájmy bojují. Jedno je ale přece jisté: Nebojují ani za syrský národ, ani za svobodu, ani za mír.

Dlouhé měsíce Američané a jejich spojenci syrské vládě vyhrožovali, že v zemi vojensky zasáhnou. Současně sami aktivně pomáhali teroristům vraždícím nevinné. Čekalo se jen na záminku. Ta přišla 21. srpna, kdy došlo k chemickému útoku na předměstí Damašku. Západ měl jasno: Vinen je Asad. Důkazy nikdo nepotřeboval. Počátkem září se zdálo, že vojenská intervence je otázkou několika hodin. Obamovi ale sebral všechny "trumfy" z rukou Putin, když přišel s návrhem likvidace syrského chemického arzenálu.

Účet za válku: 120 tisíc obětí

Putinovo Rusko zachránilo mír. Alespoň pro tuto chvíli. Intervence by totiž přinesla fatální důsledky. Patriarcha Řehoř poznamenal, že po zářijové krizi a dílčí porážce Američanů došlo ke změně veřejného mínění ve světě. Nikoli nevýznamnou úlohu v tom sehrál i postoj papeže Františka. Mnozí podle něho začínají nahlížet syrský konflikt tak, jak se skutečně odehrává, a nikoli podle toho, co lidem vnucují západní elity a jim posluhující média.

"Teď asi nikdo není schopen porazit druhou stranu vojensky. V 21. století zbraně války nevyhrávají. Skutečné vítězství spočívá ve spolupráci mezi národy. Nalezení politického, mírového řešení konfliktu by výrazně přispělo ke stabilizaci celého Blízkého východu. Vyzývám Evropskou unii, aby v této věci hrála konstruktivní roli [zatím stačila jedině zrušit embargo na dovoz zbraní, což byl vstřícný krok vůči povstalcům – pozn. aut.]. Bůh vás ochraňuj," zakončil svou řeč Řehoř.

A Bůh ochraňuj Sýrii, dodávám já. Do dnešního dne si totiž válka v Sýrii vyžádala na 120 tisíc obětí. Slušný účet za třicet dva měsíců. A není to Asadův režim, který toto krveprolití vyvolal.