Sobota 22. března 2025, svátek má Leona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Velký úspěch s nepatrnými následky

diskuse (49)
Lidstvo si ani nevšimlo, že žije bez Smlouvy o omezení strategických útočných zbraní

Může se stát, že až budete číst tento článek, bude již nová rusko-americká Smlouva o omezení strategických útočných zbraní (START-2) pod střechou nebo aspoň připravená k podpisu. Pokud tomu tak není, nepropadejte panice. Lidstvo obtěžkané jinými reálnými i domnělými hrozbami si ani nevšimlo, že od 5. prosince žije bez takové smlouvy – a nic se v podstatě neděje. Zádrhel v dojednávání definitivního textu byl spojen s ruským přáním podstatně okleštit režim vzájemných prověrek. V souvislosti s ukončením smlouvy START-1 američtí kontroloři opustili zbrojovku ve městě Votkinsk a ruským vojákům se tento stav zalíbil. Návrat přísných cizinců na svá vojenská zařízení si nepřejí. Sporadické a nedokonalé kontroly by jim umožnily v tichosti vyvíjet nové systémy zbraní. Americká strana jim však v tomto ohledu jen obtížně mohla vyjít vstříc – pro ratifikaci nové smlouvy totiž bude třeba také hlasů republikánských senátorů. A ti obviňují demokratickou vládu ze změkčilosti vůči požadavkům Moskvy.

Odhlédneme-li od čistě propagandistických zájmů smluvních stran, zůstává smysl této velkolepé odzbrojovací iniciativy značně zamlžen. Na povrchu se to odůvodňuje snahou USA a Ruska uvést své jaderné arzenály do souladu s novými, mnohem vřelejšími vzájemnými vztahy. Při bližším pohledu se zdá, že se rusko-americká agenda pro 21. století natahuje na kopyto pradávných vyšumělých sporů.

Ve druhé polovině minulého století měly obě země drtivou převahu nad zbytkem světa a rovnováha strachu před vzájemným zničením předem vylučovala velké války. Každý dobový pokus o détente (uvolnění) nutně končil uzavřením smluv vyvažujících arzenály velmocí. Poslední v řadě byla smlouva START-1 podepsaná v létě 1991– těsně před zánikem Sovětského svazu. Od té doby se však světové reálie změnily k nepoznání. Pravděpodobnost americko-ruského jaderného konfliktu poklesla na minimum a nevzrostla podstatně ani v době putinského „zvedání se z kolenou“. Proto poměr jaderných bojových hlavic a jejich nosičů dávno přestal být problémem číslo jedna dokonce ve vzájemných vztazích dvou velmocí, o světové bezpečnosti nemluvě. Rychle se rozšiřuje kroužek jaderných mocností, z nichž některé inklinují přinejmenším k vydírání, aniž by čekaly na „rovnováhu strachu“ s kýmkoli. Žádné rusko-americké bohulibé odzbrojovací kroky tuto situaci nevylepšují a mohou jen zvýšit troufalost vyděračů.

A navíc je tu Čína, jejíž vojenský vzestup v závěsu za hospodářským je otázkou nejbližší budoucnosti. Bez její účasti jsou jakékoli jaderné úmluvy od počátku poněkud irelevantní. V rodícím se světě 21. století nových spojenectví, poměrů sil a pravidel hry američtí a ruští politici a experti vyměřující a vyvažující jaderné arzenály na lékárnických vahách vypadají trochu jako generálové přehrávající si velké dávnověké bitvy. Navíc zdaleka ne všechny kroky svědčí o vánočním duševním rozpoložení generálů. Zatímco ještě sovětské vedení Ruska uznalo, že neexistuje žádný scénář, v němž by výhody nasazení jaderné sily převýšily škody z hromadné destrukce, poslední vojenská doktrína Moskvy si pohrává s myšlenkou preventivního atomového bombardování – „v případě ohrožení území vlastního nebo spojenců“. A spojencem je míněna i Jižní Osetie.

Existence jaderného arzenálu je důležitá jak pro USA, tak pro Rusko. Existence smlouvy, která by jejich jaderné arzenály bedlivě vyvažovala, však dnes nemá ani zlomek významu, jímž se takové dohody vyznačovaly ve 20. století. Dnes je to pouze rituál schopný v lepším případě zajistit efektní televizní záběr. Dokonce i čistě vojenské třecí plochy, jež nyní existují mezi oběma velmocemi, například tolik diskutovaná otázka předsunuté americké protiraketové obrany na území Česka a Polska – zřízení amerických vojenských základen ve východní Evropě nebo ruských v Abcházii a Jižní Osetii – nemají nic společného s rusko-americkou jadernou rovnováhou či nerovnováhou. Nemluvě o jiných aktuálních problémech, jichž se ve vzájemných vztazích nakupil velký počet.

V zásadě nelze nic namítat proti snaze Washingtonu a Moskvy své vztahy „nově nastartovat“. Zaráží však, že za hlavní bod „resetu“ byl zvolen problém druhého, pokud ne třetího řádu vytažený z babiččiny truhly. Svědčí to buď o naprosté bezradnosti jeho autorů, kteří nevědí, čím by agendu onoho resetu naplnili, anebo, což je pravděpodobnější, o jejich nepřipravenosti řešit otázky vskutku podstatné.

Týdeník EURO 51-52/2009

Autor je publicista

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Lubomír Stejskal
22. 3. 2025

V Radě bezpečnosti propuštěný vystoupil izraelský rukojmí Eli Šarabi.

Kateřina Lhotská
22. 3. 2025

Místo deregulace a decentralizace připravuje Evropská komise přesný opak.

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Stanislav Spurný
19. 3. 2025

Technické vzdělání nemůže požadovanou znalost okecat.

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Josef Kopecký
22. 3. 2025

Sociální demokracie na sobotní programové konferenci představí své programové priority pro podzimní...

slo Miroslava Sloupová
22. 3. 2025

Na internetu existují temná zákoutí. A potom je tu to nejtemnější, ve kterém vznikla sekta 764....

Lidovky.cz, ČTK
22. 3. 2025

Předsedu Pirátů Zdeňka Hřiba mrzí odchody ze strany, které v poslední době oznámila řada současných...

Lidovky.cz, ČTK
22. 3. 2025

Čtyřiadvacetiletý Australan Emmanuel Lidden může na svou lásku k vědě šeredně doplatit. Pro svou...

Možná je toho zlata v kolekcích domu Versace na vás až příliš, snad neholdujete řetězům, výrazným...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz