16.4.2021 | Svátek má Irena


SVĚT: Šašci

14.2.2014

Na pohřeb teroristy Mandely jeli, na olympiádu ne

Mají plná ústa lidských práv, zatímco adorují teroristy a posílají zbraně a peníze rebelům do zemí, kde vyvolali válečné konflikty, jejichž důsledky co do počtu mrtvých a hospodářského úpadku mají katastrofální vliv. Přestože jsou olympijské hry neslučitelné s politikou, nejeli titíž státníci do Ruska právě z politických důvodů.

Olympijské hry začaly. Začaly a jedou navzdory hloupé kampani západních politicky korektních státníků a salónních novinářů. Prý by účast na nich rehabilitovala ruský režim, který není v souladu s vnímáním lidských práv Západem. Jenže kdybychom měli jít do důsledku, pak bychom mohli olympijské hry zrušit úplně. Neexistuje žádný stát na světě, který by je mohl finančně utáhnout společně s tím, že je tak křišťálově čistý, že ani křišťál křišťálově čistější být nemůže. A právě na to má snahu pamatovat olympijská charta, která by měla být alespoň v době pořádání her všem svatá, když politice dává stopku, aby se bez rozdílu toho, co se kde děje, mohli na jednom místě utkat sportovci z celého světa.

Mezinárodní olympijský výbor v minulosti rozhodl, že letošní zimní olympijské hry budou v Rusku. Členy tohoto uskupení je 205 národních olympijských výborů a jeho vedení je pravidelně obměňováno napříč téměř všemi státy, z nichž řada zcela jistě mezi ty křišťálové nepatří. Nedělám si iluze o tom, že i rozhodování o místě pořádání her nepodléhá lobbingu, jenže všichni mají stejné možnosti a také je využívají. Vzpomenout si pár týdnů před začátkem na fakt, že letošní zimní olympiáda bude v Rusku, a postavit na tom svoji osobní kampaň při boji za tzv. lidská práva považuji za typickou politickou prasárnu současné pokřivené doby.

Není to tak dávno, kdy se stejní politici, kteří se odmítli zúčastnit her v Soči, sjeli na pohřeb teroristy Nelsona Mandely. Daňové poplatníky to stálo balík, zatímco oni se tam plácali po ramenou, usmívali se, fotili s ženskými, ruku podávali s diktátory a někteří dokonce chrápali ve smutečních sedačkách. Byli to ti samí, kteří před tím, než začali kritizovat lidská práva v Rusku, poslali vojáky, techniku a peníze do Iráku, údajně plného zbraní hromadného ničení. Taková jitrnice, jakou svět neviděl. Byli to ti samí, kteří penězi svých občanů a zbraněmi podpořili rebely Arabského jara, čímž způsobili skutečnou humanitární katastrofu, bezpočet neřešitelných místních kmenových konfliktů, které mají více obětí, než kdy způsobil jakýkoli místní autoritářský režim, a hospodářský úpadek zemí, které do té doby byly v pohodě, zatímco jim tleskali stejní novináři, kteří teď šijí do Ruska. A teď odmítli jet podpořit své národní sportovce proto, že je to v Soči, zatímco titíž novináři považují za objektivní reportážní popis her informace o záchodech a nějakých nedodělcích? Šašci.

Mohu mít a mám tisíce výhrad k životu lidí v Rusku a jeho fungování, ale je to zem Rusů. Je to stát, který sice nepohlíží na tzv. lidská práva jako západní státy, ale pokud má být součástí boje za tato práva vše to, co jsem uvedl v předchozím odstavci, pak fakt nevím, co je lepší. Do Soči někteří "významní státníci" nepřijeli. S odstupem pár dnů je více než zjevné, že sportovcům je to absolutně ukradené a že soupeří s maximálním nasazením bez ohledu na to, kde se hry konají. Nejen sportovcům jsou ukradení stále víc. Nepřijeli a nic se nestalo. A tak to má být.

Převzato z blogu se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.