Středa 18. června 2025, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Politik musí být autonomní vůči politice

Rok 2010 byl podle některých novinářů v dobrém i špatném rokem charismatiků a v této souvislosti padají nejčastěji tři jména: Barack Obama, zu Guttenberg a Julian Assange. Tohle ale nakonec nemusí být dobrá zpráva.

Jeden z největších a nejstarších politiků, který ještě patřil ke generaci velkých charismatiků, a sice Helmut Schmidt, je vůči charismatu velice skeptický a upřednostňuje rozum. Zkušenost jeho generace totiž ukázala, že souboj ideologií vyprodukoval řadu charismatických osobností, ale málo lidí, kteří používali rozum, a to podle něj platí i o šedesátých letech a hlavně o roce 1968, což naše zkušenost z tohoto roku jen potvrzuje.

Základní rozpoznávací znak charismatického politika je podle sociologů jeho schopnost chovat se autonomně vůči politickému provozu. Tomuto měřítku podle Newsweeku i týdeníku Die Zeit v právě uplynulém roce odpovídali tři lidé, kteří na sebe připoutali pozornost, i když z různých důvodů: Julian Assange, Karl-Theodor zu Guttenberg na té sluneční straně a Barack Obama na tragické straně. I když původně to byl právě on, kdo v první fázi své politické kariéry platil za nepopiratelnou charismatickou hvězdu. Bohužel, v uplynulém roce mu jeho zářivá aura byla ukradena. Otázky, které si žurnalisté kladou, jsou: Jak je možné, že mu tato záře byla odejmuta, a to dokonce tak rychle?

Odpověď většiny zní: Protože se nikdy nechoval autonomně vůči politice, a proto ho politický provoz může tak snadno vysát a učinit malým. Jeho kariéra byla příliš závislá na projekci tužeb jeho příznivců do jeho osobnosti, aktivitách jeho odpůrců a od připravenosti ke spolupráci s takovým člověkem, jakým je Ahmadínedžád. V okamžiku, kdy své příznivce zklamal, kdy jeho konkurenti mocně útočí a íránský vůdce s ním odmítá kooperovat, vypadá to, jako kdyby jeho původní charisma bylo jen iluzí, která se vytvořila v hlavách jeho příznivců.

Je evidentní, že Karl-Theodor zu Guttenberg, německý ministr obrany, neumí tak krásně hovořit jako Obama, ale přesto dokázal vybudovat své charisma na pevnějším základu. Na otázku proč, odpovídají sociologové jednoduše: protože jako bohatý šlechtic je na politice nezávislý, požívá větší osobní autonomii a umí se postavit i proti mínění většiny, jako v případě zrušení povinné vojenské služby. Ale stejně nezávisle se chová i v privátním životě a ve společnosti: Naposled mile překvapil, když svou ženu vzal jako doprovod na služební cestu do Afghánistánu, kde navštívil vojáky bundeswehru. Nikdo zatím neví, jak dlouho bude mít s těmito postoji úspěch, ale jedno je jisté: ukázal, že je možné se chovat jinak.

Julian Assanage má s panem zu Guttenbergem to společné, že se rovněž postavil proti dosavadnímu systému a proti běžnému politickému provozu. Jeho úspěšnost dle sociologů spočívá v tom, že porušil politická pravidla a že si zachoval osobní autonomii. Tak se dá zřejmě nově definovat charismatická osobnost. Ale nejde jen o autonomii vůči politice, ale i o autonomii v politice, která v důsledku znamená ztrátu strachu před voliči a veřejností, což otevírá autonomnímu politikovi možnost hovořit normálním, živým, neideologickým jazykem.

Zřejmě po takových typech bude v politice brzy větší poptávka a to je zřejmě i důvod, proč prognostici jako například Mathias Horx v nejbližších letech čekají prudký vzrůst vlivu žen nejen v politice, ale i v byznysu, který potřebuje kreativnější přístup, což přeloženo do normálního jazyka znamená rozbití zavedených stereotypů, tedy již tolikrát skloňovanou autonomii. O masivním vstupu žen do vysokých funkcí se už dokonce hovoří jako o megatrendu.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Jan Kovanic
18. 6. 2025

Žádné „dvoustátní“ řešení pro sudetské Němce a palestinské Araby

Aston Ondřej Neff
18. 6. 2025

Není to často používané slovo.

Gustav Sitař
18. 6. 2025

Esej, který ovlivnil volby v USA.

Petr Homola
18. 6. 2025

Izrael se na Írán připravuje v podstatě nepřetržitě.

Konzervativní noviny
18. 6. 2025

Evropští představitelé by měli přestat radit Izraelcům, aby „ustoupili“.

Josef Kopecký
17. 6. 2025

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance. Šéf...

fred Alfred Hostička
17. 6. 2025

Při úterní diskuzi sedmi českých europoslanců na CNN Prima News přišla řeč na zbrojní výdaje, snahy...

Lidovky.cz, ČTK
17. 6. 2025

Na jihovýchodě Indonésie vybuchla v úterý sopka Lewotobi Laki-Laki a vyvrhla sloup popela až do...

ČTK, Lidovky.cz
17. 6. 2025

Íránská armáda varovala, že brzy zaútočí na Izrael, a vyzvala obyvatele izraelských měst Haify a...

Lidovky.cz, ČTK
17. 6. 2025

Polsko eviduje rušení signálu GPS nad Baltským mořem, které podle něj souvisí s akcemi Ruska,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz