4.12.2021 | Svátek má Barbora


SVĚT: Pavel Bém - otázky zůstávají

23.5.2007

Sice pozdě, ale přece, jak psal Schiller ve svém Valdštejnovi, přišla zpráva, podle níž styčný úředník v základním táboře zanesl do seznamu lezců, kteří se vrátili z vrcholku Mt. Everestu, i dr. Pavla Béma a jeho dva kolegy. Je sice obdivuhodné, že u všech, kdo na ten kopec vylezli, se úřední zpráva objeví vzápětí poté, kdy se nahoře navzájem vyfotili, zatímco zpráva o pražském starostovi doznala dvoudenního zpoždění a fotka chybí, ale to nic nemění na skutečnosti, že ta zpráva tu je. Je to o to podivnější, že všichni ostatní, kteří 18. května vylezli na Čomolungmu, se pocty uvedení na patřičných zpravodajských stránkách dočkali hned 18. května, zatímco MUDr. Pavel Bém až 20., ale nebuďme hnidopichové.

Nejdůležitější otázkou totiž není, zda pan primátor byl na Čomolungmě, ale všechno ostatní, co se kolem jeho cesty děje. Odpovědi na tyto otázky nehledejme v Nepálu. Tyto odpovědi by měly být v Praze. Ostatně o tom a hlavně o tom byly i naše předchozí články.

Začněme tou nejjednodušší otázkou. Celá cesta se konala tak, jako kdyby pan primátor nechtěl, aby se o ní vědělo víc než to, že se koná. Výlet podporovaly, či, řečeno světově, abychom šli s dobou, sponzorovaly firmy, kterým patrně záleželo na tom, aby všichni věděli, jak jsou neodolatelné a jak láskyplně pomáhají Praze a České republice. Až na to, že je zatím nikdo nejmenoval. Jejich značky se neobjevily v přímých přenosech z páně primátorovy cesty. Ba dokonce se ani neobjevily (alespoň) fotky, na nichž pan primátor, s Čomolungmou za zády, stojí v čepičce a bundičce, na nichž je napsáno jméno ... jaké jméno? Nezbývá než se ptát, zda pan primátor těmto firmám neslíbil výměnou za jejich velkorysost něco jiného. Další otázka pak zní: co? A za čí peníze?

Všichni - a pan primátor obzvláště - tančí nadšením, jak jeho zlezení Mt. Everestu pomůže zviditelnit nejen Prahu, ale i Českou republiku. V době moderních sdělovacích prostředků měla tím pádem být Praha i se svým starostou, a Česká republika i s místopředsedou ODS, na prvních stránkách světových deníků, zpravodajských stránek na internetu, v čele televizních a rozhlasových vysílání v tuto chvíli málem týden. Dosavadní výsledek, kromě zpravodajství v Čechách, které stojí a padá s iDnes.cz, které zase stojí a padá se sděleními páně primátorovy asistentky či poradkyně a na poslední chvíli i páně primátorovy manželky, a kromě několika věcných zpráv o Pavlu Bémovi, tedy nikoliv o Praze či České republice, na stránkách, které se věnují Mt. Eeverestu a které navštěvují pouze ti, kteří se o ten kopec zajímají, tedy dosavadní výsledek zaznamenává ohlušující ticho.

Je to málem zrcadlový obrázek zpravodajství o dosažení severního pólu Čechem Karlem Němcem, jak nás o něm informoval geniální Jára Cimrman. V případě oné výpravy se čeští vlastenci rozhodli o věci pomlčet, neboť by sláva připadla nenáviděnému Rakousku-Uhersku.

Jaký důvod pro mlčenlivost má pan primátor hlavního města Prahy? Kde je to slavné zviditelnění jeho města a jeho země?

Související články:
Bémův přísně tajný výlet (19. března)
Primátorův mysteriózní výlet (27. března)
Bém - pochyby trvají (21. května)

23.5.2007 13.50 hod. Na iDnes se objevila konečně fotka Pavla Béma na vrcholku a jeho deník. Všichni jásají, ale nikdo se nepozastaví nad otázkou, na čem si ty zápisky psal, když měl celou dobu porouchaný počítač...SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.