27.11.2022 | Svátek má Xenie


SVĚT: Nebezpečí sebenaplňujících proroctví

15.2.2022

Na dění na ukrajinsko-ruské hranici jsem možná senzitivnější proto, že máme na Ukrajině na Podkarpatské Rusi partnerské město, rád tam jezdím a vím, jak tamní lidé nostalgicky vzpomínají na předválečné Československo, jehož byli součástí. A také vím, že mír je pro ně ta nejdůležitější věc, protože i z jejich obce (a téměř z každé) jeden mladý člověk na Donbase zemřel. Mír za každou cenu!

Také jsem jako reprezentant Rady Evropy (nezaměňovat s Evropskou radou) projel celý poválečný Balkán, resp. státy bývalé Jugoslávie, do které jsme za socialismu jezdili na zvláštní pasy skoro jako na Západ. Všichni lidé tam říkali, že si nikdy nedovedli představit, že by mohla být válka, že by po sobě mohli střílet sousedé, že by si mohli vypalovat domy a trávit studny. Byla to válka, na kterou jsme si skoro mohli „sáhnout“ a která přinesla cca sto tisíc mrtvých. Ale byla to „zdánlivá nenápadnost“, kterou tato válka začínala. S Radou Evropy jsem nahlédl do Čečenska či do Náhorního Karabachu, tam jak z arménské, tak i z ázerbájdžánské strany.

Dobře si pamatuji, jak před sedmi lety zpravodaj České televize v Donbasu vzrušeným hlasem říkal „je ta-dy okolo obrovské ti-cho a za-čí-ná se sta-vět prv-ní bariká-da“ a kamera přelétla do okolí a bylo vidět, že je tam víc televizních štábů než stavitelů první barikády. Tehdy jsem si říkal, že takto povzbuzeni mezinárodním zájmem se stavitelé barikád začnou snažit.

Respektovaný server Politico s odvoláním na „tři nezávislé zdroje“ píše, že invaze by mohla začít tuto středu! Komentátor jednoho z hlavních českých tiskovin píše, že „kdyby Severoatlantická aliance dala najevo, že ve chvíli, kdy se ruské tanky pohnou z východu, pohnou se tanky NATO ze západu a přijedou Ukrajině na pomoc, byla by celá krize vyřešena“. Generál v záloze moudře rozebírá v tisku válečné možnosti obou stran, protože kdo jiný to může vědět lépe, než generál! Obávám se nejenom hromadění zbraní a munice na obou stranách hranice, ale že právě tato mediální „příprava na válku“ (opakuji, která má podle „nezávislých zdrojů“ začít ve středu!) a všechny debilní komentáře nás mohou k opravdové válce dovést. Skoro to vypadá, že o válce na Ukrajině píší lidé, kteří hrají válečné počítačové hry.

Cítí to i ukrajinský prezident Zelenskyj a varuje před zvyšováním mediálního napětí a rozdmýchávání paniky. Myslíte si, že když někdo dokáže sestřelit civilní holandské letadlo, že mu neujede ruka a neodpálí školku na druhé straně hranice? Nebo školu či nemocnici, prostě cokoli, co ospravedlní spravedlivou odplatu?

Právo, 14.2.2022