Pondělí 16. června 2025, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Koho bolí protiruské sankce?

diskuse (47)

Čtvrté kolo finančních sankcí proti Rusku způsobilo ve Spojených státech výbuch emocí. Jejich škála je široká: od rozčarování, přes pochopení, až po úlevu – podle toho, jaký postoj zastávají účastníci diskuse.

Respektovaný analytik George Friedman, hlava myšlenkového trustu Stratfor, vysvětluje v časopise Forbes, proč Amerika volí tak neúčinné sankce proti Rusku: "Americká strategie nemá za cíl změnit ruskou politiku, nýbrž spíše předstírat, že se o to pokouší. Jejím smyslem je ukonejšit ty v Kongresu, kdo se domnívají, že porušování lidských práv souvisí s naší národní bezpečností. Teď se mohou tvářit tak, jakoby v účinnost sankcí věřili, zatímco dobře vědí, že reálně nic udělat nemůžeme."

Proč sankce ani efektivní být nemohou, ozřejmuje Steven Mufson v deníku Washington Post: "Rusko sedí na truhle, v níž je kolem půl trilionu dolarů měnových rezerv, vyváží takřka 9 milionů barelů ropy denně, na čemž vydělává až 330 miliard ročně. Finanční břemeno sankcí není dost velké, aby položilo Rusko, jehož ekonomika po rozpadu Sovětského svazu poklesla o 40%, a stejně to přežilo. Nejde o reálný účinek sankcí, nýbrž o celkovou motivaci ruského obyvatelstva."

S tím nesouhlasí hlava investičního fondu Hermitage Capital Bill Browder, který má se sankcemi značné zkušenosti, neboť je po léta prosazuje v souvislosti se zavražděním uvězněného právníka společnosti Sergeje Magnitského.

Ten má za to, že ruští podnikatelé postižení sankcemi nemají důvod brát je na lehkou váhu: "Člověk, který se dostal na černou listinu amerického ministerstva financí, dobře ví, že s jeho podnikatelskou kariérou je amen. Ve světě se nenajde jediná významná banka, která by mu otevřela účet. Pokud v ní účet už má, bude neprodleně zavřen.

Takový podnikatel nemůže obchodovat s žádnou společností, která má filiálky ve Spojených státech. Takoví lidé se stávají, jak se říká na Wall Street, radioaktivní. Prakticky nemohou fungovat v rámci světového finančního systému. Ti, kdož tvrdí, že takové sankce nebolí, měli štěstí, že je nepoznali na vlastní kůži. Problém netkví v tom, zda jsou sankce účinné, jako spíše v tom, že zdaleka ne všichni vlivní Rusové jsou jimi stiženi.

Možnosti rozšíření takového seznamu jsou stále velké," míní Bill Browder a pokračuje: "Mluvíme o lidech, kteří schraňují své peníze na Západě, jejichž život je se Západem pevně propojen, pro ně je taková izolace trestem nejbolestivějším. Mluvíme o těch, koho zajímají jenom peníze, proto připravit je o prostředky a dosažený blahobyt je pro ně trestem nejvyšším.

To je Achillova pata současného ruského režimu. Před 30 lety členové politbyra nevlastnili vily v Saint Tropez, jejich děti nenavštěvovaly soukromé školy v Londýně, proto se nemuseli sankcí příliš obávat. Avšak dnes je situace zcela jiná," argumentuje ve prospěch sankcí hlava společnosti Hermitage Capital Bill Browder.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
16. 6. 2025

Volič SPOLU nemá kam utéct.

Marian Kechlibar
16. 6. 2025

Torino je „kapesní velkoměsto“ na začátku Pádské nížiny.

Robert Kotzian
16. 6. 2025

EU připravuje podporu komunitního zabydlování migrantů

přečetl Panikář
16. 6. 2025

Rozhodnutí Ústavního soudu je vzkazem pro Brusel.

Ohlas čtenářů
16. 6. 2025

Proč volím, ale dávám prázdnou obálku.

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Přesouvání operačních sálů do podzemí, cvičení zdravotníků či pořizování neprůstřelných vest a...

kh Kateřina Havlická
16. 6. 2025

Jakkoliv jsou prvotní údery izraelské armády na íránský jaderný program úspěšné, uplynulé dny...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gluško v pátek převzal kopie pověřovacích listin od...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Slovenský vládní speciál dopravil v pondělí z Ammánu do Bratislavy 73 evakuovaných lidí, včetně 14...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Ve věku 92 let zemřel historik a někdejší disident Jan Tesař, kterého komunistický režim opakovaně...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz