Pondělí 21. dubna 2025, Velikonoční pondělí
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Argentinci hledají novou metropoli

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová chce, aby se začala zkoumat možnost přemístění metropole z přístavního Buenos Aires dál do vnitrozemí.

Plán přemístit metropoli o tisíce kilometrů dál do vnitrozemí vynesl před více než půlstoletím Juscelina Kubitscheka do nejvyššího úřadu Brazílie. V sousední Argentině je to jinak. Na hlavu současné prezidentky Cristiny Fernándezové Kirchnerové se za podobný návrh snáší spíše kritika. A to přesto, že v jistém ohledu lze její návrh považovat za střízlivější. Zatímco Brazilec s českými kořeny prosadil v padesátých letech výstavbu nynější Brasílie na zelené louce, Kirchnerová navrhuje rozšířit již existující město Santiago del Estero, které leží přes tisíc kilometrů severovýchodně od Buenos Aires.

„Je to nápad. Musíme o něm diskutovat a promyslet ho se všemi Argentinci,“ citoval Kirchnerovou místní list El Universal koncem léta.

Prezidentka země, již sužuje ohromná, čtyřicetiprocentní inflace a která se kvůli soudní při se zahraničními věřiteli nedávno ocitla v platební neschopnosti, věří, že je třeba „změnit model strategického uspořádání státu“. Zkrátka že by bylo lepší přemístit administrativu hlouběji do vnitrozemí, protože přístavní Buenos Aires „válcuje“ zbytek země.

Nikoli jen mocensky a ekonomicky, ale také demograficky. V metropoli žijí tři miliony lidí, v celé aglomeraci však přebývá takřka patnáct milionů „porteňos“, jak se místním přezdívá. To znamená, že v přístavním městě, jež odedávna patří k nejkosmopolitnějším místům v Latinské Americe, žije bezmála třetina všech Argentinců. Rozloha aglomerace přitom zabírá sotva procento celého teritoria.

Ten nápad už tady byl

Kirchnerová není první, koho napadlo přemístit hlavní město, které od sousední Uruguaye dělí řeka Río de la Plata. Koncem 19. století se obdobně vyslovil Leandro Alem, zakladatel radikálního hnutí Unión Cívica Radical. V roce 1983 návrh zazněl znovu a tehdy již nabyl reálnějších obrysů. Prezident Raúl Alfonsín plánoval metropoli přemístit do jihoargentinského města Viedma. Neuspěl, byť ho údajně podporovali i manželé Kirchnerovi, jak se nechala současná prezidentka slyšet. Podpora prezidentky a jejího manžela Néstora Kirchnera, po němž se před sedmi lety ujala nejvyššího úřadu v zemi, však byla podle deníku Clarín nenápadná, až skrytá, protože vyšla najevo až nyní.

Argentinská prezidentka by se však podle některých měla spíše než novou metropolí zabývat řešením svízelné situace zadlužené země. Argentina, třetí nejsilnější ekonomika v Latinské Americe, v červnu prohrála soudní spor s americkými věřiteli o proplacení dluhopisů, které vydala po státním bankrotu v roce 2001. Buenos Aires ale rozhodnutí soudu, který argentinské vládě nařídil zaplatit dvojici hedgeových fondů přes 1,33 miliardy dolarů, ignorovalo, a tak se země po letech znovu ocitla v platební neschopnosti, pod hrozbou krachu.

Buenos Aires se brání, že má peníze na splátky pro ostatní věřitele, kteří před časem přistoupili na odpuštění velké části dluhu. Zmíněné dva „supí“ fondy odmítá vyplatit v obavě, že by si ostatní věřitelé mohli zpětně nárokovat proplacení dluhopisů v původní výši. Tento týden vláda uložila přes 161 milionů dolarů do státem řízené banky Nacion Fideicomisos, protože americká Bank of New York Mellon ctí rozhodnutí soudu a transakce argentinského státu pozastavila. Tribunál v New Yorku, který spor řeší, však tento krok označil za pohrdání soudem a snahu obejít verdikt. Vzhledem k těmto strastem se přemítání o strategických přesunech metropole zřejmě odloží.

Přesuny metropolí ve XX. století
- Kromě brazilské metropole Brasília, která v roce 1960 vystřídala na pozici hlavního města největší latinskoamerické země pobřežní Rio de Janeiro, se během XX. století z různých důvodů přestěhovala řada dalších metropolí.
- Jedna z nejmladších metropolí leží v Barmě, v roce 2005 byla státní administrativa přesunuta z
Rangúnu do Neipyjta. Výstavba města uprostřed tropického pralesa se odehrála během vlády vojenské junty, trvala dva a půl roku a uskutečnila se v naprostém tajnosti.
- Kdysi proslulé kazašské velkoměsto
Almaty ztratilo titul metropole v roce 1997 na úkor nově zbudované Astany . Jedním z cílů přesunu státních úřadů do stepí středního Kazachstánu bylo, aby do oblastí, které tradičně obývají etničtí Rusové, pronikl kazašský element.
- Strategické důvody vedly v roce 1923 k přemístění tureckého hlavního města z pobřežního
Istanbulu do vnitrozemské Ankary. V případě válečných střetů by totiž bylo mnohem těžší Ankaru ovládnout.
- Záhy po pádu berlínské zdi a znovusjednocení Německa se začalo mluvit o přesunu státní administrativy z
Bonnu do Berlína . A to se i stalo – v roce 1990. Mnoho úřadů však v Bonnu sídlí dodnes.
- Australané sjednocení roku 1901 v Commonwealthu se dlouho nemohli dohodnout, zda se jejich metropolí stane
Sydney, nebo Melbourne, až se v roce 1927 shodli na kompromisu: Canbeře.

LN, 4.10.2014

Aston Ondřej Neff
21. 4. 2025

Dneska opravdu jen krátce, kdo by se o svátcích chtěl zabývat politikou.

Hana Rybnická
21. 4. 2025

Jak ostatní univerzitní lídři reagovali na Bílý dům.

George Švehla
21. 4. 2025

V poslední době se objevuje nějak podezřele moc podivných zpráv.

Ivo Fencl
21. 4. 2025

Zdeněk Burian byl unikát. Bylo a je na světě málo jemu podobných.

Jan Ziegler
21. 4. 2025

Motorista Turek jezdí autem jak šílenec a ještě se tím chlubí

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

Aston Ondřej Neff
18. 4. 2025

Audit digitalizace stavebního řízení neexistuje.

Chechtavej tygr
19. 4. 2025

Ve vlaku cestuje kněz, rabín a šaman.

Aston Ondřej Neff
21. 4. 2025

Dneska opravdu jen krátce, kdo by se o svátcích chtěl zabývat politikou.

SÝR ZDARMA
19. 4. 2025

Anglický ústavní soud potvrdil to, co ví každý normální člověk.

Lidovky.cz, ČTK
21. 4. 2025

Jednou z možných příčin papežova úmrtí je krvácení do mozku. V pondělí odpoledne to uvedla italská...

Martin Vaňáč
21. 4. 2025

Málokterá hlava katolické církve vzbudila v posledních desetiletích tolik zájmu jako papež...

sku Sára Kultová
21. 4. 2025

Po úmrtí papeže Františka veřejnost spekuluje o jeho možném nástupci. Nabízí se jména možných...

Matěj Svěrák, ČTK
21. 4. 2025

Evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka. Francouzský prezident Emmanuel Macron jej...

Lidovky.cz, ČTK
21. 4. 2025

Lidé dnes slavili Velikonoční pondělí, které patří k lidovým zvykům a tradicím symbolizujícím...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz