Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: 70 let od konce války

diskuse (78)

Je zajímavé, jak oslavy 70. výročí konce druhé světové války byly rozsáhlé. Samozřejmě nejbombastičtější byly v Rusku, ale i u nás jako by se s oslavami a slavnostmi pytel protrhl.

Není čas, sedmdesát let po válce, už konečně „pohřbít své mrtvé“ a věnovat se událostem aktuálním?

Pro srovnání: sedmdesát let od konce napoleonských válek, v roce 1885, si je už nikdo nijak zvlášť nepřipomínal. Nebo sedmdesát let od konce první světové války připadlo na rok 1988; byly tehdy tak masové slavnosti? Ne, měli jsme jiné problémy, především úspěšně dořešit koncovku války studené.

Obecně, 50. výročí po konci války je důvodem k jejímu důkladnému připomenutí a definitivnímu smíření se. Sto let od jejího konce - důvod to pro připomenutí symbolické. Ale proč akcentovat výročí 70.? Nedává to smysl.

Nebo ano? Že by špatné svědomí? Ve válce jsme sice stáli na správné straně, pak však přišly ostudy: brutality při vyhnání sudetských Němců, únor 1948, čtyřicet let komunismu.

A musíme si uvědomit, že jak Německo v letech 1939-45 stálo na špatné straně a my na té dobré, tak během Studené války komunistické Československo stálo na straně špatné a demokratické západní Německo na straně dobré.

A pak je tady ještě jeden problém. V roce 1945 se totiž střední Evropa dostala jen z područí jedné totalitní říše do područí totalitní říše druhé.

Neměli bychom zapomínat, že druhá světová válka neměla agresora jednoho, nýbrž agresory dva. Dne 23. srpna 1939 se paktem Molotov-Ribbentrop Hitler a Stalin spojili a rozdělili si Evropu.

Pak v průběhu války Hitler napadl Stalina a aliance se pozměnily, ale to by nás nemělo vést k zapomenutí, že Sovětský svaz nevstoupil do války jako oběť, nýbrž jako spolupachatel – proti Polsku, Finsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Rumunsku.

My jsme byli obětí Hitlera, proto jsme Rudou armádu vítali jako osvoboditelku. Obyvatelé Pobaltí byli obětí Stalina, proto vítali Wehrmacht jako osvoboditelku svoji. Morální status Gestapa a NKVD byl stejný.

Západní demokracie nešly do války kvůli Československu na podzim 1938, ale až na podzim 1939 kvůli Polsku, jeho nezávislosti. Samozřejmě, tohoto válečného cíle nebylo dosaženo na jaře 1945; tehdy jen Hitlerovu vládu nad střední Evropou nahradila vláda jeho spolupachatele z roku 1939, Stalina.

Skutečné nezávislosti Polska - a celé střední Evropy - bylo dosaženo až v roce 1989. To byl rok, kdy druhá světová válka skutečně skončila; válka studená byla jen jejím pokračováním, neboť Sovětský svaz, který byl v letech1939-41 spojencem nacistického Německa a v letech 1941-45 spojencem západních demokracií, se po roce 1945, porážce Hitlera, ke svému nepřátelství vůči Západu vrátil. Vrátil se vlastně ke své politice z období před rokem 1941.

Doposud to vypadalo tak, že druhá světová válka a její další fáze, válka studená, skončily v roce 1989. Ale je to skutečně tak? Pakt Molotov-Ribbentrop v Německu nikdo z politického establishmentu neobhajuje coby dobrou věc; v Rusku však ano, prezidentem Putinem počínaje a jeho nohsledy následovně.

Rusko jako kdyby se vracelo do roku 1939 a chystalo se na Drang nach Westen. Nepřehodnotí-li svůj pohled na pakt Molotov-Ribbentrop, nepřizná-li svou spoluvinu za spojenectví s Hitlerem a na rozpoutání války, bude pro nás stále představovat problém a bude našim protivníkem.

Pak ale válka, jež začala paktem Molotov-Ribbentrop, doposud neskončila. Jen se přehoupla do opět další fáze a je vedena jinými prostředky. Stále však trvá. Ano, jsme ve válce.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

Vít Štěpánek
25. 7. 2024

Návštěva izraelského premiéra ve Washingtonu začala projevem v Kongresu, ale část demokratických...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Dva kandidáty do nové Evropské komise, muže a ženu, oficiálně požaduje od členských států Evropské...

Matěj Kučera
25. 7. 2024

Bodnutí od vosy bývá nepříjemné a bolestivé. Může být ale ještě bolestivější, zejména pokud bodne...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Před semifinálovými duely to vypadalo nadějně, nakonec si o titul z domácího turnaje okruhu WTA v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz