Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SLOVENSKO: Fico vyhrál, nebudeme to mít snadné

diskuse (179)
Mimořádné volby byly prohlašovány za zásadní souboj nacionálně-levicových politických sil, reprezentovaných Ficem, a liberálně-progresivistického hnutí, nepochybně také hodně levicového, jehož se chopil Šimečka

Slováci rychle zapomínají. Včerejší parlamentní volby na Slovensku vyhrála strana Smer několikanásobného bývalého předsedy vlády Roberta Fica. Navzdory předpovědím a předběžným průzkumům nechal za sebou stranu Progresivní Slovensko (PS) vedené Michalem Šimečkou. Jeho prohra znamená, že skončil se svou stranou na druhém místě se 17,9 % hlasů proti Ficovi, který získal 22,9 % voličů. (Ta čísla ještě nemusí být konečná.)

Mimořádné volby byly prohlašovány za zásadní souboj nacionálně-levicových politických sil, reprezentovaných Ficem, a liberálně-progresivistického hnutí, nepochybně také hodně levicového, jehož se chopil Šimečka. Ten sázel hlavně na vzdělané a městské obyvatelstvo, ale ani s ním na Fica nestačil. O důležitosti voleb svědčí i 68% voličská účast, nejvyšší za posledních 20 let.

V konečném kursu našich nejbližších sousedů a dlouholetých politických spojenců ještě není jasno. Ještě se do parlamentu dostalo 5 dalších malých stran, z nichž nejvíce hlasů, 14,7 procenta, obdržel Hlas-SD, který se již dříve zajímal o koalici se Smerem. Ostatní deklarovaly příklon k tomu či onomu politickému kursu, ale jejich další vyjednávací taktika nebude příliš průhledná.

Ani dvojice Smer+Hlas-SD dohromady nedává většinu ze 150 parlamentních křesel. Ačkoliv prezidentka Zuzana Čaputová již dříve potvrdila, že sestavením vlády pověří vítěze voleb, jednání o koalicích, podporách a rezistencích a na to konto o složení vlády může být ještě zdlouhavé a napínavé. V každém případě už ale teď je zřejmé, že Slovákům je bližší Slovensko, jaké jim slibuje Fico, tj. především národnostně definované, než Slovensko směrované Evropskou unií k imigraci, elektřině bez uhlí a dopravě bez spalovacích motorů.

Výsledek bude pro Českou republiku velice důležitý. Od něj se bude odvíjet spolupráce na mezinárodní úrovni, hlavně v Evropské unii a snad i ve Vysegradské čtyřce. Ovlivní nepochybně i dvoustranné vztahy České republiky s Maďarskem, jemuž, včele s Viktorem Orbánem, je Fico velmi nakloněn, a Polskem. V širším kontextu nová slovenská vláda a parlament budou promlouvat do směrování celé EU, kde se k zásadnímu souboji mezi nacionálně-levicovým, progresivistickým a případně i zeleno-marxistickým politickým názorem schyluje. Slovensko sice není rozhodujícím politickým hráčem, ale ani nulovým.

Ve dvoustranných vztazích lze od Fica očekávat cokoliv. Od snahy pokračovat v kooperativní politice, až po zchladnutí vztahů. Od „běžného“ ekonomického a společenského provozu, až po uzavření vzájemných hranic a uprchlickou vlnu ze Slovenska.

Naše funkční politická reprezentace se do slovenské volební věci zatím nemíchala, a dobře dělala. Snad jen prezident Petr Pavel před nedávnem vyjádřil podporu progresivistům, ale moc jim tím nepomohl. Předseda vlády Petr Fiala napsal na sociální síti X: „Se Slovenskem nás pojí nejen hluboké historické vazby, blízkost, ale i přátelské vztahy na všech úrovních. Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí.“ To je státnický projev.

Z Ficova vítězství se u nás otevřeně radují bývalý premiér, dnes předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a bývalý předseda vlády a prezident Václav Klaus. „Dobré ráno, Slovensko. Gratuluji Robertu Ficovi k vítězství ve volbách! Ke skvělému výsledku gratuluji i Peterovi Pellegrinimu a celému Slovensku přeji, aby mělo vládu, která doma bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě tvrdě hájit zájmy všech slovenských občanů,“ napsal Babiš na sociální síti X.

U Babiše je téměř jisté, že se bude chtít vrátit do vysoké politiky. Jeho postoj ke Slovensku, postoj české vlády ke Slovensku a slovenský přístup k České republice zcela jistě ovlivní senátní volby u nás, plánované na podzim příštího roku, a především parlamentní volby v roce 2025.

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

fuk Jana Fuksová, oh Ondřej Holubec
15. 7. 2024

Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Růst čínského hospodářství zpomalil. HDP země v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,7 procenta,...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Matthew Crooks, jehož úřady identifikovaly jako střelce, který se v sobotu na předvolebním mítinku...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Česká tenistka Barbora Krejčíková se po sobotním triumfu ve finále wimbledonské dvouhry posunula na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz