Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RUSKO: Vlk a zajíc proti Putinovi

Když mluví zbraně, mlčí múzy, říká se už od starověku. Neplatí to ale pro animovaný film, například ten ruský. Tvůrci tohoto odvětví vystoupili odvážně proti tomu, co odmítají nazývat speciální operace.

Izraelský deník Haarec věnoval tomuto fenoménu celý obsáhlý článek, včetně ukázek dostupných na internetu. Například jeden z animovaných snímků proti sobě staví dva motivy spojené krví. Na jedné straně nedostatek dámských vložek v současném Rusku a na druhé prolévání krve na Ukrajině – „vlastní krev na stehnech a cizí krev na rukách“. Není překvapivé, že autorky dvacetivteřinového díla se rozhodly zůstat v anonymitě. Za kritiku války se dnes v Rusku chodí na léta do kriminálu.

Animáci pod palbou
Jiný film používá už zavedené postavičky ruského animovaného seriálu Masjaňa. Tentokrát ale zažívají nečekané dobrodružství. Jednoho dne se tito animáci probudí a zjistí, že jejich vlast Rusko je ve válce. Napadla je totiž sousední Čína.

Smyšlená postava čínského diktátora označí Rusko za zemi, kterou je třeba zbavit fašismu, tvrdí, že Rusové vlastně ani nejsou národ, nemají svou vlastní kulturu, jejich jazyk je jen lámaná ukrajinština, Rusko je prý třeba osvobodit, a vůbec říká věci, které mohou být ledaskomu povědomé.

Dosud legrační postavičky obyčejné ruské rodiny najednou zažívají totéž, co mnozí Ukrajinci v posledních měsících – utíkají před čínským bombardováním, schovávají se ve sklepě nebo v divadle, mluví o tom, že některým šťastlivcům se podařilo uprchnout za hranice – třeba na Ukrajinu, do „bezpečných míst, jako je Buča a Mariupol“.

Jak to skončí, neprozradím, s výjimkou poznámky, že autor na konci vysvětluje, že o Číňany tady samozřejmě vůbec nejde. Animátor druhého ze zmíněných filmů Oleg Kuvajev může vystupovat pod svým jménem, protože už nějakou dobu žije v Ramat Ganu v Izraeli, domů se ale asi dlouho nepodívá.

Zmíněný článek představuje i další díla ruských a ukrajinských autorů, vesměs byla k vidění v jeruzalémském filmovém klubu Cinematheque, kde se konají i přehlídky českých filmů, v těchto dnech například film Okupace Michala Nohejla, vracející se k sovětské intervenci do Československa v roce 1968. Možná by stálo za to malou přehlídku ruských protiválečných animovaných filmů uspořádat i v České republice.

Nejskromnější umění
Jiné ruské protiválečné filmy lze nalézt také na youtubové stránce Animators against war. Jsou důkazem toho, že někteří Rusové se nechtějí smířit s tím, že jménem jejich vlasti se vede tato válka.

Animované filmy možná nepůsobí tak vznešeně jako jiné umělecké obory, ale zrovna v Rusku to nikdy neplatilo. Do tohoto odstrčeného odvětví odcházeli už za sovětských dob vynikající umělci, které režim jinam nepouštěl. Tato tradice evidentně nezmizela.

Z dětství za normalizace si pamatuji, jak mě opakovaně překvapila lidskost některých sovětských kreslených pohádek, třeba ta o Čeburaškovi, kontrastující s nelidskou oficiální tváří bratrské velmoci. Nebyl jsem jediný s podobným tušením, zejména příběhy o vlkovi a zajíci byly velmi populární i u nás, byla to jedna z mála sovětských věcí, které jsme uznávali. Cítili jsme, že nejde o umění sovětské, ale protisovětské.

Věřím, že nejen vzorný zajíc, ale i známý chuligán vlk by dnes byli proti válce na Ukrajině. Poslední žijící spoluautor tohoto díla, Felix Kandel, na titulcích pod jménem Kamov, raději ze Sovětského svazu také odešel. Žije v Jeruzalémě a za pár týdnů mu bude devadesát.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Na východě Španělska jižně od Valencie zavřeli v úterý několik pláží kvůli černé, zřejmě palivové...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Ve věku 69 let zemřel bývalý hráč NBA Joe Bryant, otec zesnulé basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta....

Pavel Kortus
16. 7. 2024

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradí na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice...

min Miloslav Novák
16. 7. 2024

Dvě posily během jednoho večera. Fotbalová Sparta získala španělského obránce Imanola Garcíu z...

ČTK, kh Kateřina Havlická
16. 7. 2024

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz