20.9.2021 | Svátek má Oleg


ROZHOVOR: Stojím si za svým domovem

24.7.2021

Hubert Aiwanger

Hubert Aiwanger je zajímavou postavou nejvyšších pater bavorské politiky - je místopředsedou vlády, bavorským ministrem hospodářství a spolkovým předsedou Svobodných voličů (Freie Wähler). V nejvypjatějších obdobích protikoronavirových lockdownů se důsledně zasazoval za hospodářské zájmy, což se neobešlo bez ostré kritiky ze strany zastánců tvrdých opatření. Navíc k sobě nechtěně přitáhl pozornost tím, že jako jediný člen bavorské vlády zatím není očkován proti koronaviru. Aiwanger si cení toho, že jeho strana vznikla na regionální úrovni a zdola. Zástupci Svobodných voličů jsou v Evropském parlamentu, podílejí se na zemských vládách a na řízení bezpočtu radnic v Německu.

V těchto dnech byl v Tagesspiegelu zveřejněn rozhovor s Hubertem Aiwangerem, ze kterého vybírám:

Vaše strana se chce letos dostat do Spolkového sněmu. Jak chcete překonat pětiprocentní hranici?

„S hlasy rozumných lidí, kteří již nejsou přesvědčeni o unii (CDU/CSU), ale kteří by nevolili ani AfD, nemají rádi FDP a Zelení jsou pro ně příliš ideologičtí. Jsme méně opotřebovaní než kterákoliv z těchto stran. ....

Vaším cílem je společně vládnout ve spolkové vládě. Byli byste připraveni stát se spolutvůrci většinové černo-zelené vlády? (CDU/CSU - Bündnis90/Die Grünen)

Ne, černo-zelení by nás nepotřebovali a nechci tlačit na zelené, protože jsou pro mě příliš ideologičtí. Zelení se stali stranou intolerance. Zatracování konzumace masa, zákazy jízd autem, klima, klima, klima. My ale potřebujeme pragmatická řešení místo špatného svědomí a strachu z budoucnosti. Koalice politického středu se Svobodnými voliči by byla pro Německo dobrá.

Chcete být alternativou k CDU a AfD. Ve skutečnosti ale už existuje alternativa v podobě FDP (Svobodní demokraté)

FDP chce evropský federální stát, my jsme pro silné regiony. FDP je politicky levicově liberálnější, my jsme pevně zakořeněněni v domovské půdě a hodnotově konzervativní. FDP je stranou velkých koncernů, která vždy žila z darů straně. My jsme blíže střední třídě a občanské společnosti. Politicky je FDP v srdci zelená - jen se žlutou kravatou.

Na sociálních sítích se vám vysmívají - a stalo se to také v bavorském zemském parlamentu - kvůli vašemu (silnému bavorskému) dialektu. Pěstujete si ho vědomě?

Ne, ale stojím si za svým domovem. Považuji za poněkud smutné, že často právě lidé, kteří obvykle hodně hovoří o toleranci, vyjeví jakýsi vnitroněmecký rasismus a posmívají se dialektům. Na intelektuální úrovni mi připadají jako ti, kteří si dříve na školním dvoře dělali legraci z tlustých nebo zrzavých. Ale pokud je dialekt vše, co mi lze vytknout, pak je to v pořádku.

Pocházíte ze zemědělství, máte vlastní farmu a rád si vyjdete na lov. Které tři osobní skutečnosti, které dosud nejsou známy, se o vás naši čtenáři mohou dozvědět?

Umím dobře dávat dohromady lidi nejrůznějších názorů. Jsem altruista, moc se nestarám o osobní bohatství, nedám se podplatit. Vždy jsem si své volební kampaně financoval sám a letošní kampaň mě pravděpodobně bude stát tolik jako auto střední třídy. Raději řídím starší auto a po volbách nikomu nic nedlužím.

Sdělíte nám taky nějakou vaši negativní vlastnost?

Patrně ten dialekt ... (smích).

Rád říkáte, že chcete v politice méně ideologie a více zdravého rozumu - poněkud vágní výraz. Co to pro vás znamená?

Životní zkušenost a rozum. Ty musejí mnohem více proudit do politiky. Ideologie je, když přistupujete ke složitým problémům se stále stejnou odpovědí znovu a znovu, nebo když křečovitě zvedáte lidi do pozic jen proto, že to vyžaduje kvóta.

Takže žádné kvóty pro ženy?

Musíme dostat ženy do čela strukturálně, nikoli kvótami. Samozřejmě chceme také více žen jako členů naší strany a poté také na kandidátních listinách, ale nemělo by se to vynucovat.

Pokud by ale Svobodní voliči měli kvótu pro ženy, mohli by mít více žen, a tedy celkově více členů.

V současné době máme ve členstvu přibližně 20 procent žen a trend stoupá. ..... Je nutné připustit, že stále existují strukturální bariéry. Musíme tyto překážky pro ženy odstraňovat. ...........

Ale myslím, že by se muži neměli přimět k tomu, aby se cítili provinile jen proto, že jsou muži. To je nesnášenlivost vůči mužům. U některých to vrcholí v negativním smyslu používaným výrazem „staří bílí muži“. To je rasismus v čisté podobě. .....

Ženy je možno cíleně podporovat, ale izolovaně pojatá kvóta je špatně. To můžete vidět u strany Zelených. U nich se už člověk musí omluvit za to, že je muž. Zelení nepraktikují rovnoprávnost, ale šikanu proti mužům. .....

Jste proti povinným maskám ve školách, dříve jste podceňoval už druhou koronavirovou vlnu. Berete ten virus vůbec vážně?

Samozřejmě. Jako první zemský ministr jsem vzal dodávky masek do svých rukou. Koncem dubna 2020 jsme již měli první koronavirové ochranné masky z bavorské výroby. Pak jsem na podzim vyzval k použití masek, aby se zabránilo zavření obchodů. Můj zdravý rozum přitom nikdy nepochopil, že můžeme s maskou nakupovat v supermarketu, ale vedlejší obchod s obuví se musí zavřít.

Neměli bychom vidět koronavirový management jen brýlemi virologů. Jejich ideálem by bylo, kdyby všichni seděli sami ve sklepě. Dětský psycholog však ví, že to může vyvolat popraskání dětské duše. Vedle medicíny nesmíme ignorovat sociální, psychologické a ekonomické důsledky koronavirové politiky. To mám na mysli pod pojmem zdravý rozum. Uvažovat komplexně........

Jen proto, že nechci na veřejnosti říkat, proč se nedám očkovat proti koronaviru, jsem pranýřován.

Takže nám nechcete říct, proč ještě nejste očkován?

Ještě nejsem přesvědčen, že to očkování je pro mne osobně smysluplné.

Je to nejlepší ochrana před vážným onemocněním.

Samotná lékařská debata je tomto případě irelevantní. Jde také o to, zda je dovoleno někomu provést lékařský zákrok vnucený státem, nebo někým jiným. A pokud se musíte veřejně ospravedlňovat, je to útisk. Jako každý lékařský zákrok i očkování musí zůstat osobním rozhodnutím.

Jaké jiné východisko z pandemie, kromě očkování, vidíte?

Potřebujeme více vědeckých faktů o covid-19: Jakou roli hrají přenosové cesty, věk, předchozí nemoci, pohlaví, tělesná hmotnost, krevní skupina atd.? Musíme to důkladněji analyzovat, abychom věděli, kde nasadit prevenci a kde terapii. ....

Vždy bude někde existovat nová varianta, proti které očkování nepomůže. Musí se proto připravit velké množství opatření a ta pak chytře kombinovat.

V zářijových volbách do Bundestagu budou nastaveny výhybky do budoucnosti. Vaše strana ale nevypadá zrovna moderně. Nechcete se pro začátek přejmenovat na „Svobodní voliči*čky“?

Chceme společensky pohnout s více věcmi než jen s několika nadpisy a hvězdičkami. Kdo si myslí, že modernizuje zemi pomocí genderové hvězdy, uvízne na povrchu; člověk by neměl tu hvězdičku ideologicky přeceňovat. Hvězdička nezachrání svět, ale není to ani záhuba Západu. Hvězdy na obloze jsou krásné, zvykneme si také na hvězdy v textu. Důležitější ale je, aby se muži a ženy navzájem chovali s respektem a podporovali se, místo aby spolu ideologicky bojovali.

Zdroj: Tagesspiegel

Mnichov
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.