18.5.2022 | Svátek má Nataša


ROZHOVOR: Biden odstranil Churchilla...

26.1.2021

Jak hodnotíte vývoj pro prezidentských volbách v USA, který vyvrcholil vpádem do Kapitolu?

Donald Trump pevně věřil, že volby neprohrál. Můžeme se domnívat, že si myslel, že to byly korespondenční hlasy, které mu vzaly vítězství. Stál před rozhodnutím, buď akceptovat výsledky s tím, že do Bílého domu nastoupí Joe Biden, anebo bude kalkulovat s tím, že jeho příznivci vše zvrátí silou demonstrací, protestů. Až se to potom zvrhlo 6. ledna v násilný útok do Kapitolu.

Je nepochybné, že v řadě lidí vzbudil Donald Trump pocit, že volby byly ukradeny. Na každé demonstraci se najde někdo, kdo má chuť se porvat. A tak došlo k tomu, co jsme viděli. Což určitě Donald Trump nechtěl, ale tímto si svoji pověst pokazil. Zaráží mě, jak řada našich amerikanistů do Donalda Trumpa dnes kopou a dělají z něj největšího vyvrhele, který nedělal nic jiného, než že čtyři roky v Bílém domě škodil. To přeci vůbec není pravda. Neměli bychom se uchylovat k tak burutálnímu zkreslení, co Donald Trump udělal.

On nerozdělil americkou společnost. Jeho zvolení je výsledkem rozdělení této společnosti. To, co jsme viděli, bylo jen dalším pokračováním hluboké jámy, která mezi příznivci republikánů a demokratů leží. Začalo to někde kolem MeToo, zvrhávalo se to s Black Lives Matter, odstraňováním symbolů, líbáním nohou černochům. Neuvěřitelné věci, kdy se lidé omlouvají za něco, za co nemohou. Jaký smysl má omlouvat se za to, co se stalo před dvěma sty lety? Je to nesmysl. Stejně jako odstraňování pomníků, soch, poplivání historie. To je na mě velká síla. S tímto bude mít Joe Biden hodně práce, aby to narovnal.

Obzvlášť bude-li mít v zádech takové typy, jako je Bernie Sanders a podobní klasičtí levičáci, kteří mají dnes pocit, že by mohli přetvořit Ameriku podle svých socialistických levicových představ. Toho bych se děsil, a děsí se toho i řada republikánů. Pro Joea Bidena to není úplně ideální pozice. Nebude to mít vůbec jednoduché.

Část Američanů, kteří volili Trumpa, má pocit, že jim volby byly ukradeny. Za což je obviňován Trump, že jim vnukl tuto myšlenku. Může však za všechno skutečně on? Vždyť celé Trumpovo prezidentské období se vyznačovalo tím, že drtivá většina médií do něj pálila za všech okolností, a to až tak neobjektivně, že jim část Američanů úplně přestala věřit. Je pak překvapující, že tito lidé pak nevěří ani v regulérnost voleb?

Máte pravdu. Kdyby tehdy volby vyhrála Hillary Clintonová, tak by Amerika pokojně proplouvala tak, jak byla zvyklá. Donald Trump si už před volbami znepřátelil řadu silných odpůrců tím, že řekl, že ten washingtonský establishment rozkope. Bohužel, i někteří jeho spolustraníci k této nomenklatuře patřili a nikdy Trumpa neměli rádi. CNN a další televize a deníky do něj bušily hlava nehlava. Může si za to částečně i sám, svým vystupováním jim k tomuto nadbíhal. Joe Biden bude mít v tomto výhodu, většina médií a umělců je na jeho straně a dají mu mnohem klidnější prostor k fungování.

Role médií a sociálních sítí je obrovský fenomén. Média už dávno nejsou pojistkou demokracie. Slouží zájmům silných finančních a jiných skupin. Sociální sítě jsou silné v ovlivňování řady lidí, kteří některé názory nekriticky přebírají a nijak se nesnaží přemýšlet. V duchu toho, že čím méně o tom vím, tím jsem náchylnější silněji tomu věřit.

Je v pořádku, že Trumpovi zablokovali komunikační kanály? A není to nebezpečné do budoucna, že si dotyční vyberou někoho, kdo se jim znelíbí, a takto budou ovlivňovat dění ve společnosti?

Máte naprostou pravdu. Kdo je za tím Twitterem? Kdo je ten nejchytřejší, nejpovolanější, aby rozhodl, že teď vypneme Donaldu Trumpovi Twitter a Facebook, vygumujeme ho z povědomí všech Američanů? Kdo si osobuje právo takto rozhodovat? Toto se stát nemá. Jediné, kde se to dělat má, jsou věci nezákonné. A tam by to neměl dělat provozovatel sociální sítě, ale měl by to dělat soud a policie. Ti to mají v popisu práce. Jde třeba o popírání holocaustu či o podporu terorismu. To jsou věci, které by samozřejmě na sociálních sítích být neměly. Toto by mělo být přísně sledováno a trestáno.

To, co se děje, zase vede k prohlubování příkopů. Američané, kteří Trumpovi věří, mu budou věřit o to více. Dělají z něj tímto mučedníka. Což asi není dobře. Nedělá to stát, takže to není cenzura, ale dělá to soukromá osoba. Přesto by ale dle mého neměla mít právo, aby rozhodovala, co je a co není pravda. A kdo bude mít přístup na sociální síť a kdo ho mít nebude. Asi by to chtělo nějakou úpravu, která by toto zamezovala.

Je Trump už definitivně odepsaný, nebo z něj tyto kroky dělají mučedníka a může v budoucnu posílit a znovu se o prezidentství ucházet?

Donald Trump to nevzdal. Je mu 74 let. Až bude Joeu Bidenovi končit prezidentské období, bude Trumpovi tolik, kolik je Bidenovi dnes. Otázkou je, jak dopadne impeachment v Senátu. Záleží, jestli ten tlak na něj z něj vytvoří mučedníka a bude mu vytvářet podporu, kterou už teď nepochybně má. Hlasů dostal hodně. Bude samozřejmě záležet na tom, jak bude Joe Biden úspěšný, především v domácí politice. Tam to bude pro Američany rozhodující. Čtyři roky jsou dlouhá doba, těžko předvídat.

Co čekat od Joea Bidena, který nastupuje do funkce v nelehké době pandemie?

Joe Biden je starý mazák. Osm let byl viceprezidentem Obamy. Je to letitý senátor, člověk středu. Bude se umět dohodnout. Má všechny podmínky kapitalizovat na tom, co Trump udělal dobře. Tlačil na vývoj vakcíny, ta teď v Americe je. Udělal i řadu věcí v ekonomice. To jsou věci, které Biden může využít a říci, že je to jeho úspěch. Ve Spojených státech je pokles nakažených. Může v zásadě využít úspěchů Trumpovy politiky.

Prezident Biden Spojené státy vrátí ke klimatické dohodě, do Světové zdravotnické organizace, bude asi přívětivější k Evropě, pokud to nebude omezovat americké ekonomické zájmy. Bude zřejmě více proalianční, bude usilovat o nějakou formu dohody s Íránem. Je otázka, jak si poradí s Kimovým vydíráním, který mu velmi dobře podstrkuje své jaderné ambice tak, aby Joea Bidena vystavil tlaku.

Tím, že Joe Biden nechal odstranit bustu Winstona Churchilla z Oválné pracovny, asi nezasadil ideální trumf v americko-britských vztazích. To jsou sice věci jen symbolické, ale něco naznačují a ukazují. Biden bude mít problém s vlastními socialistickými levičáky, kteří se cítí silní. Ale politická základna tak silná není. Biden bude muset jít možná republikánům více na ruku, než by si představoval. Navíc je to pán v letech a není žádná legrace být v této funkci v takovémto věku. Uvidíme, jakými lidmi se obklopí. Vypadá to, že to bude Obamova vláda bez Obamy. Naskakuje do vlaku, který měl čtyři roky přestávku.

Osobně bych uvítal lepší vztah s Evropou, se Severoatlantickou aliancí, nerozšiřování konfliktů. Donald Trump byl v tomto jedinečný, po dlouhé době americký prezident, který nezačal žádnou válku a snažil se je ukončovat. Biden by měl jít stejnou cestou, i když to bude mít těžké. V Kábulu čekají, jak to dopadne. Otázkou je, jak to bude v Iráku a hlavně v Íránu. Agendu má velkou a chtěl bych mu popřát, aby se mu dařilo. Když bude Amerika prodávat své ctnosti, a ne nectnosti, když nebude zbytečně válčit a rozvíjet konflikty, tak by to pro Evropu byla dobrá zpráva. Pokud jde o Česko, bude ho zajímat tendr o dostavbu Dukovan.

Ptal se Oldřich Szaban, PL, 23.1.2021Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...