21.9.2021 | Svátek má Matouš


RAKOUSKO: Takový klidný, obyčejný den...

12.1.2019

V Salzburgu sníh nepadá, jen vítr fičí a cloumá satelitní mísou, takže v TV vypadává signál. A přesto se v Evropě leccos děje. Tak jen ze úterních zpráv. Francouzskej ministr vnitra ohlásí změnu zákona o demonstracích, aby utnul žlutý vesty. Zatímco italskej předák jede k Orbanovi a cestou žlutý vesty na dálku v jejich protestu podpoří. Po Orbanovi se chystá do Polska, kde se na něj těší v představě, že jim pomůže zabránit příštímu (nevím už kolikátému) dělení Polska.

V tej nešťastnej Bruseli jednají tři pravicový (nebo populistický, jak nás učí newspeak) kluby o spojení, čímž by se staly druhou silou a mohly mluvit zásadně i do obsazování vysokých postů. Zajímavé.

V Německu zmlátili zemskýho šéfa AfD do bezvědomí na ulici. Všichni politici to odsoudí, ale zelená kráva řekne: „Je vidět, že kdo propaguje násilí, tomu se ho dostane... ovšem i já tento čin odsuzují.“ Všiml jsem si toho jen já?

Problémy se sněhem (tady ani vločka) už kousek pod Salzburgem a zoufalé pokusy armády odhrnout metry ze střech nám připomněly, že jsme patrně v očekávání globálního oteplení nastavěli spoustu rovných či jen mírně skloněných střech... Oni ty střechy spočítali na sníh, ten zas tak těžký není, vysvětlili nám odborníci... ale plánovači zapomněli, že asi bude brzo pršet (tady jsou o půlnoci plus 3) a kolik vody zadrží metr padesát kyprého sněhu?

V tyrolské obci Matrei odhalili, že starosta má rostoucí deficit. Je to větší vesnice, 4600 obyvatel odpovídá Oslavanům. Jenže deficit už je 40 milionů eur. Bylo to v televizi, kde ukázali, že starostova (lidovec) opozice je jen jiná frakce lidovců. Starosta si do ničeho nedá mluvit a neposkytuje dokumenty ani opozici k nahlédnutí, natož televizákům. Takže se do toho vložila zemská vláda a řekla, že když nebude pořádek, převezme v obci nucenou správu. A vypsala nový volby, který vyhrál starej starosta s ještě vyšším náskokem.

V Korutanech (vachrlatá lidovecko-socdemácká koalice) zjistil finanční referent (socdem) vlády, že zemědělské (malé a bezvýznamné) školy dělají ročně deficit přes milion eur. Mají málo žáků a moc učitelů. Napsal tedy mail referentovi zemědělské komise (tu mají v rukou lidovci). Ten odpověděl, že oni sice spravují a financují školy, ale o velikosti učitelského tělesa rozhoduje školský referát vlády, kterej mají v rukou socdemáci, přesně podle plánu sociálního smíru, jak ho kdysi vymyslel blahoslavený Bruno Kreisky. Plánovač učitelstva poznamenal, že když návrh nevyhovoval, měla ho lidovecká komise zamítnout. Na což lidovec odvětil, že to zamítnout nemohl, protože by ohrozil koalícíju (která se nových voleb bojí).

Jo a Petra Vlhová vyhrála slalom a když hráli Nad Tatrou sa blýska, byl jsem dojat. A pak že I.P. Pavlov neměl pravdu...

Salzburg, 1/2019
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.