30.11.2023 | Svátek má Ondřej


PRŮZKUMY: Exit-polly zkrachovaly

2.10.2023

Slovenské volby jsem sledoval se zájmem, nicméně jsem se k nim během kampaně nevyjadřoval. O to více musím konstatovat, že přání autorů exit-pollů zcela zkrachovalo.

Slovenské volby měly podle českých progresivních médií „rozhodnout o dalším směřování EU“. Progresivní média veřejnoprávní televizi nevyjímaje nepokrytě fandila hnutí Progresivní Slovensko, které do voleb vedl europoslanec a místopředseda europarlamentu Michal Šimečka.

Podívejme se, co se kolem výsledků voleb dělo podle inovinky.cz – také velmi progresivního média.

Sobota 30.9.2023, čas 23,03

Ve 22:45 skončilo volební moratorium. Televize Markíza zveřejnila exit poll agentury Focus. Podle tohoto průzkumu se vítězem stala se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Druhý skončil Ficův Směr-SD s odhadovaným ziskem 21,9 procenta hlasů. Následuje třetí Hlas Petera Pellegriniho s více než 12procentní podporou. Do parlamentu se dostala i koalice OLaNO, KU a Za lidi, která získala 8 procent. Jako koalice přitom potřebovala 7,5 procenta. Exit polly rovněž přisoudily pouhých 4,4 procenta Slovenské národní straně, která byla považována za jednoho z možných Ficových spojenců. Nacionalistická strana považovaná někdy za krajně pravicovou by se tak do parlamentu nedostala.

Neděle 1.10.2023, čas 5,36

Vítěz sobotních slovenských parlamentních voleb Robert Fico (59) poprvé stanul v čele kabinetu po volbách v roce 2006, kdy Směr vytvořil koalici se Slovenskou národní stranou Jána Sloty a Lidovou stranou HZDS Vladimíra Mečiara. Od té doby se mu to povedlo ještě dvakrát a nyní se může stát premiérem počtvrté.V roce 2012 získala jeho strana Směr 44,41 procenta hlasů a mohla sestavit zatím jedinou jednobarevnou vládu v novodobé historii Slovenska.

Následuje tabulka s výsledky exit pollu a skutečnými výsledky po sečtení více než 99 % hlasů.

Strana nebo hnutíExit poll - % hlasůVýsledek voleb % hlasů
Progresivní Slovensko23,517,96
Směr SD21,922,94
Hlas SD12,014,7
OLaNO88,9
SNS4,45,62
KDH?6,82
SaS?6,32

Je docela zajímavé, že výsledky exit pollů jsou v této době, kdy píši článek, docela těžko k sehnání, takže kolik procent přisuzovaly KDH a SaS se mi nepodařilo najít.

Obecně lze konstatovat, že zatímco po zveřejnění exit pollů vypuknul v hnutí Progresivní Slovensko jásot, Směr SD Roberta Fica je podle českých médií sice vítězem, ale o žádných ovacích se nepíše.

Večer 30.9.2023 kolem 23,30 jsem si otevřel vysílání slovenské televize, kde běžely první výsledky sčítání hlasů po sečtení asi 4 % hlasů a Progresivní Slovensko mělo asi 8 %. Bylo jasné, že se „někdo“ těžce spletl.

Závěr: Opět se potvrzuje zlaté pravidlo „Ráno moudřejší večera“. Jestli bude Fico premiérem a jak si jeho vláda povede se samozřejmě teprve uvidí. Nicméně, pokud média favorizují nějakou politickou stranu či hnutí a neváhají přitom vytroubit do světa exit poll, který se naprosto zásadním způsobem liší od výsledků voleb, jak moc důvěryhodná tato média jsou? A jako perličku dodávám, že po radostných komentářích o vítězství progresivistů jsem už zachytil v českém progresivním médiu článek o „zaostalém Slovensku“. Není to k popukání? Nebo spíše k pláči?