27.5.2022 | Svátek má Valdemar


POLSKO: Sebeobrana topless

30.10.2007

aneb Když poslankyně tančí

Liberálové vítězí, Kaczyńští poraženi, končí vláda středověké temnoty. Již nikdo nebude ženám vyhrožovat vězením kvůli potratu, už nikdo nebude obviňovat nebohé Teletubbies z homosexuality, už nikdo nebude zpochybňovat Darwinovu teorii!

Tak nějak hřímal polský zpravodaj ČT Miroslav Karas, když oznamoval zdejšímu publiku vítězství Občanské platformy v polských parlamentních volbách. Přitom liberálně-konzervativní Občanská platforma je programově blízká německé CDU a její leader Donald Tusk rozhodně nepatří k zastáncům umělého ukončení těhotenství, ba právě naopak...

V době vlády Kaczyńských média Polsko často líčila jako zemi zpozdilou, nemoderní a neevropskou, která se nejprve musí zbavit všech svých „zaostalostí“, hlavně těch náboženských, než bude moci plně vykročit směrem ke skutečné integraci s vyspělou unijní Evropou. Zvláště Češi si rádi myslí, že mají před Poláky jakýsi „civilizační náskok“. Ale ouha. Zatímco u nás se teď na podzim líně rozbíhá teprve druhá řada soutěže StarDance, v Polsku už frčí šestá. O úspěch se v ní snažila i nezničitelná Helenka Vondráčková, leč vypadla v pátém kole. Už v kole druhém vypadla poslankyně Sejmu za Lepperovu populistickou rolnickou Sebeobranu Sandra Lewandowská. Ha, poslankyně za Sebeobranu ve Star Dance! Člověk neznalý by si asi zprvu představil korpulentní postarší bábu v zástěře a s vidlemi, kterou management pořadu nasadil jako nějaké cirkusové číslo pro zvýšení sledovanosti. Nicméně konfrontace původní představy s realitou by byla vskutku drtivá. Pohledná, štíhlá, sotva třicetiletá Sandra, podle mnohých miss Sejmu, působila při pokusu o rumbu velmi přitažlivě. Pravda, krokové variace obstarával spíše její partner, profesionální tanečník, Sandra k tomu jen tak lehce dupala a nechala se hlavně zdvihat a nosit. Ale nebylo to zas tak špatné. Asi jí uškodilo hlavně to, že byla poslankyní za Sebeobranu, ostatně v klipu, jímž se prezentovala televizním divákům, o ní sám stranický šéf Andrzej Lepper prohlásil, že je „milá holka“, která si diváky určitě získá. Věděl o tom asi své, neboť jeho pravá ruka, čerstvý šedesátník poslanec Janusz Maksymiuk, se Sandrou dle polského bulváru chodí. Polští paparazziové je spolu letos nachytali na dovolené v Egyptě, na pláži, a Sandru dokonce nahoře bez.

S takovouto nedávnou minulostí by Sandře nepomohly ani krokové variace z říše snů. Podobně jako Andrzeji Lepperovi, jehož Sebeobrana letos s 1,5 % utrpěla nevídaný debakl. Vypadnutí Sandry ve StarDance tak bylo předzvěstí osudu Sebeobrany ve volbách. Letos měla „milá holka“ zkrátka pech. Dovolená v Egyptě ještě ušla, ale pak ji vyhodili z tanečních pro pokročilé a teď přišla i o mandát.

Ale jak se zrovna ona ocitla v Sebeobraně, politickém hnutí nespokojených polských rolníků, z nichž mnozí ještě hospodaří s koňmi a svítí petrolejkou?

Sandra vystudovala ekonomii a politickou dráhu zahájila v postkomunistickém Svazu demokratické levice. Od roku 1999 působila v Socialistickém svazu polské mládeže, po vítězství postkomunistů ve volbách 2001 pracovala v aparátu ministra vnitra Krzysztofa Janika, z jehož bohatého výčtu stranických funkcí snad nejvíce zaujme tato: vedoucí Kruhu inteligence při ÚV polských komunistů v letech 1986-1990. Kariéru tedy nastartovala náramně, jenže Sandře se od začátku trochu lepí smůla na paty. Po čase se na vládnoucí postkomunisty vyvalily korupční i jiné aféry a všem bylo jasné, že nastávající volby 2005 skončí pěkným průšvihem. I Sandra pochopila, že se, slovy známého českého liberála Ivana Horníka, „bárka potápí“. Nu což, stačila ještě rychle podepsat přestupní lístky Lepperovi a ve volbách 2005 získat poslanecké křeslo. A nebyla sama, takových expostkomunistů se u Leppera ocitlo celé hejno. Co si o nich myslet? Zeptejte se v přístavu, staří námořníci dobře vědí, kdo opouští loď jako první. A naše pilná svazačka nakonec skočila rovnou do náruče Lepperovy pravé ruky Janusze Maksymiuka, před rokem 1989 člena komunistické strany a agenta státní bezpečnosti s krycím jménem Roman.

I takhle se dají hájit zájmy těch nejchudších a nejzaostalejších. Stačí nějaké to mambo či rumba, hezké řeči o sociálním cítění a péči o nemajetné, a hlasy se seženou. Chudáci dál třou bídu s nouzí, a pokud ne, tak rozhodně nikoliv díky výletům a záletům poslankyní typu Sandry Lewandowské či vedení Sebeobrany, které proslulo tím, že do stranické centrály nabíralo asistentky výměnou za slib sexuálních služeb pro předsedu a další členy vedení. Ne, Sandry se tohle přímo netýká, Sandra je v o něco luxusnější kategorii. Ze Sejmu teď sice vypadla, ale však ona se neztratí.

Co z toho plyne pro politiku? Minimálně tři věci. Za prvé, jak vidno, v „zaostalé“ Sebeobraně bylo liberalismu snad až přespříliš. Za druhé, politika je často opravdu pěkné svinstvo. A za třetí – pokud byli Kaczyńští něčím nebezpeční, tak hlavně svým „kačeřím rozhledem“: chtěli budovat morálně očištěnou IV. Republiku s pomocí Giertycha, Leppera a Sandry Lewandowské. Jako dobří katolíci ale měli dávno znát lidovou moudrost: „Podej čertu prst a on ti vezme celou ruku.“

Psáno pro časopis Babylon 2/XVII, 28.10.2007Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...