Čtvrtek 19. června 2025, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NĚMECKO: Vzpurní Bavoři

diskuse (18)

Bavorsko nechce na ostatní spolkové země doplácet

Dlouho dostávalo Bavorsko pomoc od ostatních spolkových zemí, nyní však u Spolkového ústavního soudu napadá německý systém vzájemného fiskálního vyrovnávání. Pomoc přijímající země reagují rozladěně.

Bavorsko hodlá u Spolkového ústavního soudu napadnout stávající německý systém vzájemného fiskálního vyrovnávání. Dohodl se na tom černo-žlutý kabinet v Mnichově, jak se proslýchá z vládních kruhů. Žaloba by měla být údajně vyhotovena do podzimu a podána ještě letos.

Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer řekl: "Při vší solidaritě jsme vždy jasně deklarovali, že přerozdělovací systém, kdy Bavorsko samo platí polovinu celkového vyrovnávání pro celé Německo, se vymknul z kloubů a musí být přehodnocen."

Tři velcí dárci (Bavorsko, Bádensko-Württembersko a Hesensko) vyhrožovali příjemcům žalobou u ústavního soudu už nejednou, pokud nepřistoupí na nová pravidla finančního vyrovnávání. Bavorsko přitom samo ale také dlouho bylo příjemcem, avšak nakonec vyrostlo v největšího dárce.

V roce 2011 bylo přerozděleno 7,308 miliard eur. Bavorsko z toho zaplatilo asi 3,66 miliard. O zbytek se podělily Hesensko (25%), Bádensko-Württembersko (24%) a Hamburk (1%). Ostatních dvanáct spolkových zemí peníze inkasovalo. Samotný Berlín dostal více než 3 miliardy eur. Prostředky se přerozdělují podle finančního potenciálu na obyvatele.

"Rozdělování namísto pospolitosti"

Předsedové vlád přijímajících spolkových zemí bavorskou aktivitu kritizují. Dolnosaský premiér David McAllister (CDU) tvrdí, že "jsou tu prostě jen rozdílné názory mezi třemi jihoněmeckými a ostatními zeměmi." Apeluje na pokračování v rozhovorech.

Starosta vysoce zadlužených Brém Jens Böhrnsen (SPD) vnímá Seehoferovu aktivitu jako součást bavorské volební kampaně. Spolkový ústavní soud může prý pouze apelovat na centrum a jednotlivé země, aby spolu hovořily. "To budeme muset ale pro období po roce 2019 tak jako tak." V roce 2019 totiž současná pravidla pro finanční vyrovnávání skončí.

Ministerský předseda Meklenburska–Předního Pomořanska Erwin Sellering reagoval rozladěně: "Pro takovou žalobu nemám žádné porozumění," řekl tento politik SPD. Seehoferovi a CSU naopak předhodil, že před zemskými volbami v Bavorsku "opět v Německu sázejí na rozdělování namísto pospolitosti." Sellering poukázal i na to, že Bavorsko na systému přerozdělování téměř čtyřicet let profitovalo. "Shledávám být nevhodným, jestliže nyní právě tato země zpochybňuje solidaritu v Německu a pravidla pevně ustanovená až do roku 2019 chce teď měnit," řekl předseda schwerinské vlády.

Hesensko hodlá s žalobou počkat do konce roku

Frakční šéf CSU v bavorském sněmu Georg Schmid svoji stranu vyzval, aby se v boji za nové přerozdělovací pořádky do Karlsruhe (sídlo Spolkového ústavního soudu – pozn. př.) obrátila i bez podpory ostatních dárcovských zemí. Hesensko totiž oznámilo, že chce s žalobou počkat přinejmenším do konce roku, a výhrady se ozývají i z Bádenska-Württemberska.

Německý vyrovnávací fiskální systém si klade za cíl, aby bohaté spolkové země pomáhaly těm slabším, aby tak všude v Německu vládly srovnatelné životní podmínky. V současné době jsou jen čtyři dárci: Bavorsko, Hesensko, Bádensko-Württembersko a Hamburk. Podle médií hodlá Bavorsko do podzimu vypracovat žalobu, jež by na konci podzimu byla předložena u Spolkového ústavního soudu v Karlsruhe. S rozhodnutím ústavních soudců nicméně Bavorsko před zemskými a parlamentními volbami na podzim 2013 zjevně nepočítá.

Z deníku Zeit Online

Přeložil Per-hand-preklady.cz

Aston Ondřej Neff
19. 6. 2025

Tým ministryně Decroix odvedl v krátké době dobrou práci.

Ohlas čtenářů
19. 6. 2025

V poslední době se s rčeními týkající se změny režimu roztrhl pytel.

Tomáš Vodvářka
19. 6. 2025

Pokrytectví současného světa je nabíledni.

Dokument
19. 6. 2025

Fakta nejen pro dnešní jednání Sněmovny.

přečetl Panikář
19. 6. 2025

Útok na Irenu Kalhousovou není první a asi ani poslední.

ČTK, Lidovky.cz
19. 6. 2025

Maďarská policie ve čtvrtek oznámila, že zakazuje pochod hrdosti na podporu komunity LGBT+, který...

Petr Kolář
19. 6. 2025

Nová ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně ODS Eva Decroix slíbila předložit vládě, poslancům...

19. 6. 2025

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech letos vstupuje do nové éry. Po boku hvězd, v...

tals Štěpán Ťalský, ČTK
19. 6. 2025

Policie oznámila, že už zná totožnost i dvou zbývajících fanoušků, kteří během dubnového utkání...

Lidovky.cz, ČTK
19. 6. 2025

Cena platiny na světových trzích pokračuje ve výrazném růstu. Vyšplhala až na nejvyšší úroveň za...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz