NĚMECKO: SPD končí a Merkelová brzy taky
Samozřejmě tím nemyslel, že tato sto padesát let stará strana úplně zmizí, bude stále existovat, ale nejspíš už nikdy nebude velkou lidovou stranou, která byla hlásnou troubou většiny obyčejných lidí a která byla schopná dělat protiváhu křesťanským demokratům CDU/CSU. Zdá se tedy, že mantra o tom, že Německo je tradičně sociálnědemokratickou zemí, se po blížících volbách definitivně zhroutí, a tím se ukáže, v jakých iluzích žije její předseda Franz Müntefering.
Jemu se dle politologů stalo to, co se stává starým tetám, které melou stále to samé, totiž že jim nikdo nerozumí a že je nikdo nechápe. Nejčastější slovo, které se objevuje v projevech sociálních demokratů, je starost: mají starost o dělníky, o děti, o ekologii, o kreativitu, o atomovou energii, o vojáky v Afghánistánu, ale tím jejich snahy - zdá se - končí. Skutečné nápady na řešení, které budou muset být bolestivé, už tato strana není schopná veřejnosti předložit a to je důvod, proč se od ní lidé odvracejí jako od staré tety, ke které se chodí na návštěvu jen ze zdvořilosti.
Nynější paní kancléřka Angela Merkelová podle průzkumů vyhraje zcela evidentně tyto volby velkým náskokem před SPD, rozdíl se pohybuje stále kolem deseti procentních bodů, ale přesto řada politologů předpovídá, že v úřadě dlouho nevydrží a že nejspíš po dvou letech bude svržena. Důvody znějí velice přesvědčivě, a sice že paní Merkelová a její nekonfliktní styl s malou vůlí k moci je dobrý jen pro velkou koalici a do krizového období. Jakmile krize po dvou letech odezní, bude třeba přepřáhnout.
Její rétorika, v níž nejčastěji zaznívají slogany typu: doba není zralá pro velké projekty, už nebude zapotřebí a naopak strana se bude muset ohlížet po zralém a dravém pilotovi, napsal politolog Wolfgang Herles. Paní kancléřce se vytýká, že neumí vůbec taktizovat a že dostane-li se do potíží, velice snadno se vzdává svých původních nápadů, místo aby za ně tvrdě bojovala.
A vzhledem k tomu, že se v nejbližší budoucnosti teprve projeví vleklá krize v automobilovém průmyslu, oddálená byla jen na čas šrotovným, mohlo by jen v tomto oboru přijít o práci 40 až 60 000 lidí. Zároveň se ukáže, že Spojené státy a Čína se z krize dostaly mnohem rychleji než Německo a to všechno se obrátí dle prognostiků proti kancléřce. Hlavně ztratí podporu střední vrstvy, pro kterou nic neučinila. Oblíbená byla do té doby, co toho hodně naslibovala. Protože skoro nic z toho nedokázala prosadit, to by měl být ten hlavní důvod, proč ji vystřídají mladí a průbojnější. V úvahu připadají dva muži Friedrich Mertz a Christian Wulff. Někddy bývá zmiňován i zu Guttenberg.
I z paní Merkelové se pak stane stará teta, ke které se chodí na návštěvu jen na kávu s koláčem. Politický styl ale rozhodně nezměnila a výraznou stopu nejspíš po sobě už nestačí zanechat.
Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6
Autor je novinář a spisovatel