8.12.2023 | Svátek má Květoslava


NĚMECKO: Škatulata v SPD na obzoru

14.2.2018

V německé SPD opět proběhne v brzké době jejich novodobá disciplína spočívající v takzvané komisionelní instalaci předsedy strany. Vypadá to jako volba, ale není to volba. Předvedli to téměř před rokem, kdy z Bruselu přilétl bryskně jako sokol stěhovavý bájný spasitel SPD Martin Schulz. Aby vše proběhlo hladce, tak velmi neoblíbený šéf Sigmar Gabriel položil funkci šéfa SPD, promptně hupsnul do funkce ministra zahraničních věcí, kterou vyklidil jiný socialista Walter Steinmaier, který zrovna vyklízel šuplíky, protože se stěhoval jako nově zvolený (no, to jsem docela přehnal) spolkový prezident Německa. A na sjezdu byl Martin Schulz zvolen 100 % hlasů novým předsedou SPD a volebním lídrem SPD. Jak to dopadlo, všichni víme.

No a teď po tom trapném pokusu opakovat to znovu přesunem Martina Schulze z funkce předsedy SPD do funkce ministra zahraničních věcí bude sjezd schvalovat Andreu Nahles, která prosadila v Německu minimální mzdu. Vystudovala sice tuším literární historii, ale ve skutečnosti nikdy nehrábla. Je politikem, a to těžce levicovým politikem. Bude to opět komisionelně, takže schválně: bude zvolena 100 % anebo 99,1 %? No tak nějak to bude.

U nás se smějeme ANO, že Babiše volí 100 %. V Německu se nikdo nesměje, ale ani naše média se SPD nesmějí a já nevím proč. Měřme všem stejně, berme to po letech, hlava nehlava. Dění v německé SPD je důkazem hluboké krize socialistů, kterým vykradla Anděla Merkelová všechna témata. Nahles udělá vše pro to, aby přesvědčila bezmála půl milionu členů SPD o tom, že mají schválit koaliční projekt. Nahles je sice o mnoho mladší než Schulz, ale jinak je to politická kariéristka. Působení SPD v případné GroKo, pokud projde (myslím, že členové budou nakonec proti) stranickým referendem (což je naopak nebývalý demokratický prvek na německé půdě), pro nás v Česku nevěstí nic dobrého, to si pište. Protože jestli např. bude v koaliční vládě Německa ministrem zahraničních věci Heiko Maas, dosavadní ministr spravedlnosti a ochrany spotřebitelů, jak se uvažuje, tak například ve věci imigrantů ještě uvidíme věci, až nám půjde hlava kolem. Bůh s námi a zlé pryč.

Ostatně soudím, že EU v polisabonské podobě musí být zničena.