9.5.2024 | Svátek má Ctibor


NĚMECKO: Problémy v CDU a CSU

12.3.2010

Již dlouho se píše o tom, že naše civilizace prožívá nejen krizi hospodářskou, ale i kulturní a politickou a poměry v křesťanských stranách CDU a CSU z posledních měsíců to potvrzují. Velké strany ztrácejí své příznivce, hierarchie desetiletí uznávaných hodnot se hroutí a, jak píší novináři, Angela Merkelová, jako předsedkyně CDU, už svým životopisem ztělesňuje tyto změny: pochází z východního Pruska, je z protestantské rodiny a navíc rozvedená.

Konradu Adenauerovi se po druhé světové válce podařil zázrak, když vybudoval CDU, tedy konzervativní stranu na křesťanských základech, která však dokázala překonat desetileté rozbroje mezi katolíky a protestanty. Jenže po dvaceti letech od sjednocení Německa se zdá, že toto téma se opět dostalo do středu zájmu a paní kancléřka nyní stojí uprostřed tohoto konfliktu. Ve straně stojí proti sobě konkurenční pracovní skupiny protestantů a katolíků. Sama paní Merkelová, která se narodila v rodině protestantského faráře, je minimálně od doby, kdy veřejně kritizovala papeže Benedikta XVI., v podezření, že provozuje politiku, která poškozuje katolíky. Žádný kancléř v dějinách Spolkové republiky Německo si něco takového nedovolil. Toto schizma otravuje atmosféru mezi křesťanskými demokraty. Skandály kolem zneužívání dětí v katolických školách z poslední doby jen situaci zhoršily. Paní kancléřka se dostává do velice těžké role zprostředkovatelky a musí se nutně pokusit nastolit opět smířlivou atmosféru, což ovšem znamená, aby nedávala navenek najevo žádné religiózní pocity.

Rizika, která z této situace pro Angelu Merkelovou vyplývají, jsou velice vážná a těžko předvídatelná, jak se ukázalo už před několika dny, kdy šéf biskupské konference Rober Zolltisch začal hovořit o prolamování vztahu mezi státem a církví a žádal spolkovou ministryni spravedlnosti, aby vzala zpět kritiku církve. Paní ministryně totiž žádá neodkladné a důkladné vyšetření všech případů zneužívání dětí na katolických školách, které by nemělo brát na nikoho ohled. Katoličtí biskupové její prohlášení cítí jako provokaci. V dopise, který biskupům posléze paní ministryně poslala, ještě přitvrdila a žádá změnu způsobu vyšetřování uvnitř katolické církve, protože dosavadní postup se jí zdá nedostatečný. Vyzývá biskupy, aby zasedli s politiky za kulatý stůl, kde by se o těchto věcech řádně diskutovalo. Biskupové něco takového odmítli.

Paní Merkelová se postavila za svou ministryni, ale řada politiků z křesťanských stran se naopak postavila proti. Jenže nějaký mocenský zákrok proti církvi si paní kancléřka nemůže dovolit, protože katoličtí biskupové dávají již dlouho najevo, že s ní nejsou spokojení. Bojí se toho, že CDU bude, jak říkají, severnější, východnější a budou v ní mít navrch protestanté. Paní kancléřce pak vyčítají, že buduje ve straně nové protestantské mocenské centrum.

Katoličtí konzervativci ke kritice protestantů ještě přidávají jejich toleranci ke sňatkům homosexuálů, přerušení těhotenství a výzkumu embrií.

Problém je, že ale unionisté od roku 2002, tedy za pouhých osm let, ztratili 3,8 milionů voličů a analytici se ptají, jestli návrat k ortodoxnímu katolicismu na začátku XXI. století jim může tyto odpadlíky znovu přitáhnout. Spíš se zdá, že ne.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6