Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NĚMECKO: Otec, syn a Angela Merkelová

diskuse (21)
Němečtí kancléři se nestřídají rychle. Velí tak tradice i důstojnost úřadu. Za sedmnáct let od pádu komunismu je Angela Merkelová teprve třetím německým lídrem, který navštíví Prahu. Dobrá příležitost ke srovnání.

Německá svatá trojice

Co se změnilo za deset let od podpisu česko-německé deklarace? Jak se vyvíjela vzájemná agenda? Do jaké míry v ní začíná převažovat evropská rovina nad úrovní mezivládní? Všechny tyto otázky lze ilustrovat návštěvami kancléřů a jejich symbolikou. Ta, ač někdy banalizovaná či zatracovaná, má svůj velký význam právě pro vztah, který si chtě nechtě nese z minulosti nějakou zátěž.
Kohl, Schröder, Merkelová. Ta jména vystupují skoro jako otec, syn a duch v česko-německém narovnání. Od konzervativního kancléře-sjednotitele přes socialistu blairovského střihu po jednotící ženu na čele velké koalice. Právě ona by mohla definitivně překlenout stranický pohled na česko-německé vztahy.
Už nejsou 90. léta, kdy u nás tolik lidí čekalo na levicovou - rozuměj vstřícnou - vládu v Berlíně. A už není první polovina první dekády 21. století, kdy mnozí s překvapením zjišťovali, že právě tato vláda nám coby nováčkům v EU neotevřela pracovní trh. Merkelová nesymbolizuje partnerství s konzervativci ani se socialisty, nýbrž s Německem, jaké je.
Helmut Kohl to před deseti lety neměl snadné. Jako lídr pravicové vlády přijel do pravicové Prahy, aniž by tu měl přirozeného neformálního partnera. Marná sláva, jeho křesťanští demokraté moc netáhli u ODS ani ODA, čeští lidovci byli v pozici "hada na tři" a univerzálně magnetizující Václav Havel se s kancléřem poněkud míjel funkcí. Byť tedy šlo o podpis zásadní česko-německé deklarace, která odstranila z diplomacie zátěž minulosti, symbolika ostrouhala.

Kancléř a svatý Vojtěch

Kancléř Kohl postavil svou pražskou řeč na svatém Vojtěchovi. Jistě, byl to první skutečný Evropan této země, ale mnozí očekávali od historika-amatéra, jak se kancléř sám hodnotil, cosi více. Kohl totiž stavěl své evropanství na osobním prožitku druhé světové války. Milost pozdního narození, říkával s ohledem na svůj ročník 1930, který mu umožnil vidět, pamatovat si, ale přitom nebýt do války aktivně zatažen.
O dva roky dříve byl Kohl v Rotterdamu, za války zničeném nacisty. Když tamní řeč uvedl slovy "přicházím od pomníku Město bez srdce", když se přihlásil k četbě deníku Anne Frankové, působilo to věrohodněji než u nás reflexe svatého Vojtěcha. Na české Židy se pozapomnělo, ač právě oni dodali vyjednávací pozici Prahy těžký kalibr.
Kohl to chtěl vzít "evropsky" v době, kdy se teprve hladily mezivládní česko-německé peripetie. Na Terezín čas nezbyl. V paměti insiderů zůstala scéna, kdy si kancléř kupuje na soukromé procházce Prahou šunku.

Schröder proti Zemanovi

Zpočátku to neměl snadné ani Gerhard Schröder. Lídr levicové německé vlády odmítal po roce 1999 levicovou Prahu vůbec navštívit kvůli výrokům Miloše Zemana (český premiér paušalizoval sudetské Němce jako Hitlerovu pátou kolonu a pochvaloval si Benešovy dekrety). Ten, kdo měl působit jako Kohlův protipól a vzor vstřícnosti, se tedy ocitl v de facto ještě odmítavější pozici.
Nebylo divu. Schröder už v sobě neměl pocity válečné viny a jako ročník 1944 symbolizoval šťastnou generaci, která strávila celý život v míru a jistotách sociálního státu - a totéž vyžadoval od partnerů, přítel sem, přítel tam. Průlom nastal až v roce 2002 s nástupem Vladimíra Špidly. Od té doby se Schröder osobně obtěžoval navštívit každého nového premiéra v Praze.
Ukázkou byla poslední návštěva - za Paroubkem - v květnu 2005. I ta měla svou symboliku. Patřilo k ní o den dříve odhalení sochy Edvarda Beneše před Černínským palácem - za účasti premiéra Paroubka coby bývalého člena strany hlásící se k Benešovu odkazu. Problém? V české debatě ano, ne pro Schrödera. Ten prostě trval na ochraně německého pracovního trhu a v Terezíně se nechal vyfotit se svým neformálním partnerem, česko-německo-židovským vydavatelem Tomášem Kostou.

Merkelová hledá partnera

Angela Merkelová přichází v tomto srovnání k čistému stolu. Na mezivládní úrovni je klid. Kdo by si před deseti lety, v době strašení landsmanšaftem, pomyslel, že nejvýraznější česko-německou kauzou roku 2006 bude vydání uprchlého vězně Roztočila? Takže evropské téma musí návštěvu nést, i kdybychom nechtěli.
Kde ale hledat její symboliku? Merkelová je původem dcera faráře z NDR, tam vystudovala fyziku, přitom dnes šéfuje Německu, EU i skupině G8. Přiznejme si, že takhle daleko to ještě nikdo z východu nedotáhl. Že by byl symbolem návštěvy a neformálním partnerem její známý z pražských stáží, akademik Rudolf Zahradník? Ehm... Že by klausovská ODS? Fuj, vždyť Merkelová propaguje euroústavu. Že by lidovci? Ale když ona není katolička... Že by ČSSD? Ale když ona zaštiťuje reformy... Neobsazený prostor se otevírá pro Topolánkovu ODS, ať chce nebo ne.

LN, 25.1.2007

Autor je komentátorem týdeníku Respekt

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky...

Radka Kvačková
15. 7. 2024

Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku. Nebudete ji znát. Myslím, že by ji žádný nakladatel ani...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz