26.4.2024 | Svátek má Oto


NĚMECKO: Finanční krize a SPD

10.11.2008

Se vzrůstající finanční krizí, která se rovněž silně dotýká sousedního Německa, se ukazují zřetelněji i slabiny současné kancléřky Angely Merkelové, konstatuje německý zpravodajský časopis Der Spiegel. Jenže v příštím roce se tam konají spolkové volby, a tím se pozice unionistických stran CDU a CSU mění. Sociální demokraté, tedy strana SPD, si to silně uvědomuje a vidí v této situaci šanci, jak na krizi politicky vydělat.

Před několika dny se setkali ministerští předsedové spolkových zemí a mělo se hovořit o reformě vzdělávání, která tvořila jeden z hlavních bodů programu paní kancléřky. A protože školy patří mezi ty instituce, které si spravují samy spolkové země, začalo být brzy jasné, že k žádné reformě díky finanční krizi a nedostatku peněz nemůže nikdy dojít. Jeden z bodů - s kterým chtěla jít paní kancléřka do voleb - může tedy zapomenout. A už ani o vyrovnaném rozpočetu se nehovoří. Příští rok přijde nejspíš recese.

Otázka zní: S jakou pozitivní bilancí velké koalice mezi unionisty a sociálními demokraty může Angela Merkelová nastoupit před veřejnost?

Volební program z roku 2005, který sliboval reformy, ztroskotal jak na odporu levice, tak díky finanční krizi. Poučení z minulé kampaně je tedy pro CDU/CSU zdá se jasné: méně obsahu a žádný zřetelný koncept, protože nikdo neví, co přijde. Základní heslo má být proto co nejobecnější, jenže od paní kancléřky se naopak očekávají zřetelné kroky. Angela Merkelová je pod velice silným tlakem ze všech stran a za takové situace by měla dokázat, že je tím správným člověkem na politické špici. To by znamenalo přijít s jasným a dlouhodobějším konceptem, který by byl realistický a přesvědčil politiky i voliče. Takový úkol je ale velice těžký, a to si uvědomili sociální demokraté a údajně připravují silnou antimerkelovskou kampaň. Zatím ale paní Merkelová ničím nepřekvapila a chová se přesně tak, jak SPD předpokládala, působí nejistě a ještě dělá chyby: za šéfa expertní komise, která by řešila reformu finančního systému, chtěla povolat bývalého šéfa Spolkové banky Hanse Tietmeyera, ale nezjistila si, že sedí v dozorčí radě krachující banky Hypo Real.

Angela Merkelová je sice po prezidentu Horstu Köhlerovi druhým nejoblínemějším německým politikem, ale pokud nepřijde s jasným a srozumitelným programem, nenajde nový a jiný tón, v racionálním Německu nezvítězí. A k tomu jí, podle analytiků, chybí silné odborné zázemí, hlavně silný ministr hospodářství, na něhož nemá vhodného kandidáta, takže v této krizové situaci, jak připomíná třeba Frankfurter Allgemeine Zeitung, zůstává sama.

A toho chce maximálně využít sociální demokracie a neustále poukazovat na slabiny paní kancléřky a prezentovat ji jako neooliberálku. Docela přesně situaci ilustruje výrok šéfa frakce SPD v Bundestagu pana Petera Strucka, který řekl paní kancléřce: "Ještě jednou zopakujete, že vklady v bankách jsou v Německu v bezpečí, a všichni si své peníze vyzvednou!" Jenže ani sociální demokraté nenabízejí nic konkrétního, jen se soustřeďují na kritiku.

A to je zřejmě důvod, proč přes tuto novou taktiku sociálních demokratů požívají tradičně unionisté mezi lidmi větší důvěru v otázkách řešení finanční krize, v minulosti se totiž vždy osvědčily. Podle posledního průzkumu časopisu Der Spiegel jim věří 41 procent občanů. Sociálním demokratům věří jen 17 procent, a na to se může paní kancléřka spolehnout.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Autor je novinář a spisovatel