27.5.2022 | Svátek má Valdemar


NÁZOR: Evropská unie a my

28.6.2007

Evropská unie a Česká republika nestojí "jinde", jak se často na stránkách novin naznačuje. Jsme součástí Unie na základě dobrovolného přistoupení a dobrovolně - viz smlouvy - můžeme kdykoli odejít. Proto kdykoli se mluví o EU, mluví se tím i o Česku a naopak. Není mi také jasné, proč se máme lekat " evropského superstátu". Vždyť superstátů je na Zemi dost: USA, Čína, Indie, Rusko, Brazílie ... a i dalších "maxistátů" je požehnaně. Proč nedat našemu "starému kontinentu" v 21. století novou příležitost být přiměřeně silný? Proč poprvé v dějinách nedat těm malým a slabým šanci "kontrolovat" a "hlídat" ty velké a silné? Kdy v minulosti si svobodný a suverénní národ (svobodný a suverénní stát) udržel svoji svobodu a suverenitu, zachtělo-li se těm větším a mocnějším jej obsadit, jej „osvobodit“?

A srovnávat SSSR s EU a Moskvu s Bruselem? Je to sice možné, ale hodně hloupé. Důkaz: Na jedné straně 50 let evropské integrace a na druhé straně praxe v zemích sovětského bloku.

Vím, že se evropský superstát nebuduje. Jako člověk druhé poloviny 20. století, který do toho nového vkročil už jako senior, říkám: škoda. Snad mám i na takový názor právo!

Jablonec nad Nisou