24.9.2021 | Svátek má Jaromír


NÁZOR: Evropská unie a my

28.6.2007

Evropská unie a Česká republika nestojí "jinde", jak se často na stránkách novin naznačuje. Jsme součástí Unie na základě dobrovolného přistoupení a dobrovolně - viz smlouvy - můžeme kdykoli odejít. Proto kdykoli se mluví o EU, mluví se tím i o Česku a naopak. Není mi také jasné, proč se máme lekat " evropského superstátu". Vždyť superstátů je na Zemi dost: USA, Čína, Indie, Rusko, Brazílie ... a i dalších "maxistátů" je požehnaně. Proč nedat našemu "starému kontinentu" v 21. století novou příležitost být přiměřeně silný? Proč poprvé v dějinách nedat těm malým a slabým šanci "kontrolovat" a "hlídat" ty velké a silné? Kdy v minulosti si svobodný a suverénní národ (svobodný a suverénní stát) udržel svoji svobodu a suverenitu, zachtělo-li se těm větším a mocnějším jej obsadit, jej „osvobodit“?

A srovnávat SSSR s EU a Moskvu s Bruselem? Je to sice možné, ale hodně hloupé. Důkaz: Na jedné straně 50 let evropské integrace a na druhé straně praxe v zemích sovětského bloku.

Vím, že se evropský superstát nebuduje. Jako člověk druhé poloviny 20. století, který do toho nového vkročil už jako senior, říkám: škoda. Snad mám i na takový názor právo!

Jablonec nad NisouCredendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Financial accountant / Účetní

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Praha


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.