19.10.2019 | Svátek má MichaelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


NÁZOR: Evropská unie a myŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 149, poslední: 21.7.2008 23:20, přehled diskusí

Vracím se k příkladu INDIE :
Autor: F.VÍZEK Datum: 28.6.2007 20:18

Indie podle encyklopedie: Více než miliarda obyvatel, správní členění do 25 států a 7 svazových teritorií. Mnohonárodnostní stát, nejpočetnější Hindové, dále Bengálci, Maráthové, Gudžarátci, Telugové, Tamilové.... Úřední jazyky hindština a angličtina, podle ústavy 15 hlavních jazyků jako regionálních úředních jazyků.  Indie  = Maxistát? Superstát?  

Každé srovnání poněkud kulhá. Ale dokládá, že všechno chce čas, nesmí chybět trpělivost, všechno je vývoj a hlavně nic není definitivní.   V "globalizujícím se" světě ale není zbytí:  Buď bude Evropa jednotná, nebo bude bita !   Dokonce svoji tezi rozšířím: Buď  EU + USA + Rusko společně, nebo dostanou na "frak".  Postará se o to samotná  Čína.  A velké nebezpečí bych viděl v tom, kdyby se Rusko a Čína našly v náručí, kam je někteří naši pravicoví „experti“ nepřímo svými výpady na postkomunistické Rusko posílají. 

Je samozřejmě možné ustrnout v  "národovectví" minulého a předminulého století, jako se to stalo Václavu Klausovi, a propagovat něco zcela opačného...   Soudcem nikdo z nás nebude, snad - čas.

Re: Vracím se k příkladu INDIE :
Autor: Petr Brodský Datum: 29.6.2007 16:50

Na indickou demokracii se různí monokulturalisté dlouho dívali s pohrdáním, pro její ekonomickou chudobu a údajnou lenost obyvatelstva. Nyní se ale Indie již delší dobu ekonomicky zvedá téměř stejně úspěšně, jako Čína disponující mimořádně pracovitým obyvytelstvem. Navíc indická republika je příkladem, že i demokracie není zcela bezmocná vůči destruktivním silám nacionalismu. Indie nemusí být nutně protiváhou EU a USA. Mohla by se časem stát naopak jejich posilou v boji za harmoničtější budoucnost naší planety.

P:S. Nejsem sociální demokrat, ale přeji Vám, pane Vízku, abyste se nenechal otrávit osobními výpady nacionalistických svazáků, kteří svou nenávistnost a šovinismus pokládají za projev nefalšované pravicovosti.

Stručně s poděkováním...:
Autor: F.VÍZEK Datum: 29.6.2007 21:19

Děkuji za přání i věcnou reakci na můj text.   Jsem si vědom toho, že počet čtenářů NP se měří v tisících a počet trapných "svazáků" - jak jim říkáte - v řádu jednotek.  A jde o stále stejné značky: Ladislav N., jirka s., zloch ...  Lidi jsou různé, některé hloupé (jak praví mudrosloví).    Přeji všechno dobré Vám i Vašim nejbližším!

Směřovat k politickému sjednocení - ANO? NE? :
Autor: F.VÍZEK Datum: 28.6.2007 19:25

V politicky nesjednocené Evropě se nikdy nedařilo těm "malým a slabým" držet suverenitu (války v každém století) a ani pouhý volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu v rámci na tu dobu docela vlídného kolosu (Rakousko-Uhersko) nepřinesl jeho národům mnoho svobody.  Vždyť  z toho stavu přece vykvetla potřeba "národního obrození Čechů". 

Otázky jsou jasné:  1) Není politická integrace nakonec jediným řešením pro rovnoprávnou a konkurenceschopnou ekonomickou spolupráci, když i nejsilnější evropská ekonomika (německá) je příliš malá ve srovnání s "bujícími"  nejen Asiaty?   2) Nebylo by prozíravé, kdyby se  vzhledem k Číně držely "za ruce"  už nyní EU+USA+Rusko ?

Provokativní dotaz...:
Autor: F.VÍZEK Datum: 28.6.2007 19:28

Prospělo by EU a USA, kdyby se euroasijská mocnost Rusko s asijskou mocností Čínou daly natolik dohromady, že by si "padly do náruče" a šly vlastní společnou cestou?

Re: Provokativní dotaz...:
Autor: Jarda Datum: 28.6.2007 20:19

  Vízku ,každý má právo na chybu,ale jen blbec se z chyb nepoučí.Jako mládý a nezkušený jsi vlezl do KSĆ skončil jsi v lomu.Teď propaguješ podobné nesmysly jenom Ti přeji až Ti někdo podpálí auto a pak barák nad hlavou (viz Francie) aby jsi to přežil jako ten lom. 

                                                                                                                              NJ

                                                                                                              

Re: Směřovat k politickému sjednocení - NE!:
Autor: Dadacos Datum: 28.6.2007 19:45

Politická integrace zadusí demokraci a tím i svobodu.

Re: Re: Směřovat k politickému sjednocení - NE!:
Autor: Dadacos Datum: 28.6.2007 19:56

V Evropě nikdy neexistoval a dosud spontánně nevznikl není politický národ, bez něhož demokracie není možná. Bez demokracie není ani svobody.

Re: Re: Směřovat k politickému sjednocení - NE!:
Autor: H.K. Datum: 28.6.2007 20:12

R^R^

Politický národ nikdy nevznikl dříve, než jeho stát:
Autor: Petr Brodský Datum: 29.6.2007 16:38

Požadovat existenci politického národa dříve než vznikne příslušný stát je navíc logickým nonsensem. Politický národ je totiž synonymem občanstva. A není občanstva beze státu.

Rozčeřit zklidněný diskusní "rybník" = povinnost autora textu :
Autor: F.VÍZEK Datum: 28.6.2007 19:07

Euroústava je mrtvá, napsal pan ministr Vondra a má zřejmě radost. Netrápí se tím, že představitelé všech 25 zemí tento text podepsali (včetně České republiky) a že už 18 zemí text ratifikovalo - a v těch dvou zemích, kde občané řekli NE, také "není všem dnům konec".   Česko je ale zásadové:  jejich prezident si vymyslel pojem "superstát",  a tak budeme radostí křepčit nad tím, že v EU nebude vlajka, nebude hymna, nebude ministr zahraničí, nebude možná  prezident (?)... , nebude Ústava - sláva! Vítězství!  Zapomnělo se, že malé země Evropy měly celé 20.století suverenitu a že jim byla platná jako mrtvému zimník (obě války jako důkaz nestačí?).  Vnímáme, že poprvé v dějinách se malé země mohou podílet na kontrole  těch velkých a že je poprvé v dějinách bude slyšet a bude třeba respektovat?  Velké dílo, velká změna - ale Česko si "mele" svou.  Nic než národ!  

Jenom doplněk a vysvětlení:
Autor: F.VÍZEK Datum: 28.6.2007 19:11

Schválená, ale neratifikovaná ústava vycházela ze všech smluv, dohod a ze všech textů, které se za 50 let evropské integrace nahromadily a které všechny přistupující země - tím že dobrovolně přistoupily - schválily !  I Česko svým ANO odsouhlasilo všechny texty, které do okamžiku jejího vstupu byly  srovnány "ve stohu".  Návrh ústavní smlouvy byl v tomto směru přehlednější, preciznější, průhlednější a dokonce čtivější.  Bez ratifikace toho textu se nic podstatného nemění. Pouze máme nadále stoh smluv a i nadále mohou byrokrati - jediní se v tom vyznají - mít navrch před volenými orgány.  A každé jednání se poněkud komplikuje,  protože 15 je méně než 27 a protože  všechny staré smlouvy byly postaveny na ten nižší počet členů EU. 

Pane Vizku::
Autor: Fafa Datum: 28.6.2007 19:16

ustava proste ve dvou zemich nebyla ratifikovana, smytec, tudiz neplati. Vam se zda fer, ze by se vysledek referenda proste shodil ze stolu a Francouzi a Holandani budou hlasovat, dokud si vsechno nerozmysli? Navic, v Nemecku sice parlament ustavu prijal, ale Ustavni soud tohle rozhodnuti promptne prohlasil za neustavni a prijeti ustavy zrusil. Takze v soucasnosti se negativne vyjadrily 3 zeme. No a Britu se pro jistotu nikdo ani neptal. 

Musíme vzít na vědomí...:
Autor: F.VÍZEK Datum: 28.6.2007 19:37

I když 18 pro a jen 2 proti (ostatní se nevyjádřili), Ústava nebude. Zůstáva STOH smluv a dohod, který je natolik nepřehledný, že si bruselští byrokraté mohou mnout ruce: posílil se jejich význam a jejich vliv.   Řešení se hledá.  Něco se změní "kosmeticky", něco z textu vydělí a schválí zvlášť, něco jinak pojmenuje a obsah nechá být, něco se odloží na "potom".  Řešení se najde. 

PS: A že Francie řekla NE ? Inu - podle všech průzkumů - text se Francouzům zdál málo sociální.  Chtěli  jej dostat víc "doleva"...  U nás se o tom - mlčí !  Jakým směrem půjdou změny v této zemi nyní? Uvidíme, pravice změny slíbila, volby vyhrála a občan "se těší".  Jsou to - paradoxy...

Pane Vizku,:
Autor: Fafa Datum: 28.6.2007 21:07

no prave, treba Francouzum se zdal text malo socialni, Britum se zrejme zda socialni az prilis. Jednim z vysvetleni je to, ze nazory na usporadani spolecnosti jsou v Britanii a ve Francii natolik rozdilne, ze proste neumoznuji vznik spolecneho statu.

Čína a čas otevřou oči mnohým. Čím dříve, tím lépe! :
Autor: F.VÍZEK Datum: 28.6.2007 21:26

Společný stát je zatím hudba budoucnosti. Pro někoho libá, pro někoho nelibá. 50 let integrace úspěšné Evropy je pouhou vteřinou na dlouhé cestě k jednotné (a přesto rozmanité) Evropě. Británie je trochu "zvláštní případ", protože má tradiční zájmy na všech kontinentech a míní udržet - byť v moderní podobě - svoje "imperium" , nad kterým slunce nezapadá.  Má na otevřenost Evropy jiný pohled, protože do jejího  světového "rybníka" - který byl jen a jen její - se logicky otevře cesta všem Evropanům, což ji poněkud  "umenší".  Je ale jisté, že v delším časovém horizontu se i Britové budou držet Evropy a budou ji dokonce sami tlačit k aktivitě, protože vliv a síla Číny bude drtící.  Pochopí, že bez Evropy jsou bez šance.  Zatím se EU brání, ale - brzo pochopí... 

Pane Vizku,:
Autor: Fafa Datum: 28.6.2007 23:19

mne osobne by se vic libila nove NAFTA ve forme North Atlantic Free Trade Zone. Pekne zona svobodneho obchodu, volny pohyb osob, zbozi a kapitalu. Ale zadne ustavne pravni vynalezy a koordinace velikosti bananu. Kupodivu ve Statech staci na volny obchod mezi jednotlivymi staty vlastne nulove pravni regulace. V Evrope je volny obchod spis krycim jmenem planovaneho hospodarstvi.  

S obavou z Ciny naprosty souhlas. Jenze bohuzel dnesni kontinentalni EU se spis chce vymezovat proti USA nez se pripravovat na problemy s Cinou. Britsky pristup tesne transatlanticke vazby mi pripada lepsi.

Re: Pane Vizku,:
Autor: No Datum: 29.6.2007 17:59

Nepleťe si volný obchod s volným pohybem osob. Na americko-mexické hranici o tom vědí své. Vztahuje se, podle vás, volný pohyb osob na možnost být zaměstnán podle své kvalifikace?

P.S. USA měly v druhé polovině 19. století jeden z nejochranářských celních systémů na světě (cla na dovoz průmyslového zboží až 60%), kam se hrabala Evropa.

Proč mám pocit, že problém budoucnosti EU je jen řečnický problém:
Autor: Blabol Datum: 28.6.2007 19:07

k zviditelnění politiků? Co je to superstát (EU)? Proč vadí hymna či vlajka? Jde přece o míru kompetencí, které státy předají EU. Ale ať mi tedy někdo vyjmenuje, co všechno mělo být Ústavou EU předáno, co díky neschválení nebude. A rád bych věděl proč. Byl bych nerad, kdybych zjistil, že si takhle populisticky politici získávají body na "nepříteli" v EU.

svazák jednou, svazák navždy ...:
Autor: dragon Datum: 28.6.2007 17:30

Re: svazák jednou, svazák navždy ...:
Autor: jasan Datum: 28.6.2007 17:49

kdysi "se sovetskym svazem na vecne casy a nikdy jinak"

nyni "s EU na vecne casy a nikdy jinak

Re: Re: svazák jednou, svazák navždy ...:
Autor: janoryna Datum: 28.6.2007 18:49

houbeles, s USA na věčné časy a nikdy jinak. usa - záštita světového kapitalismu. kdo nemiluje radar, nemiluje vlast !

Evropský superstát? Proč.:
Autor: H.K. Datum: 28.6.2007 17:21

 .

Přiznám se, že nevím proč by měl vzniknout nějaký evropský superstát. Existuje nějaký racionální důvod pro vznik superstátu v Evropě, který by byl řízen z jednoho centra? Komu to bude k prospěchu? Na jakých myšlenkových základech vyroste evropský superstát?

Ekonomická integrace by mohla být pro státy prospěšná. Pokud se ale stanoví stejná pravidla pro všechny. Evropa je kontinent, který má krvavé dějiny. Celou historii vlečeme sebou a těžko zapomínáme. Menší státy např. Jugoslavii bylo možné udržet jenom pomocí tvrdé ruky.

Považujete USA za superstát?:
Autor: Blabol Datum: 28.6.2007 18:30

Re: Považujete USA za superstát?:
Autor: janoryna Datum: 28.6.2007 18:55

a za co tedy ? je to ministát ? pro mne superstát = velmoc. a to rozhodněspolek baráčníků jakým je eu dosud není. takže,komu se eu nelíbí, ať vystoupí a zbytečně se netrápí. ale vono to bude jinak. já si myslím, že oni maj tu drzost vymáhat plnění slibů, které při žádosti o vstup a při přijetí podepsal přeseda vlády a pak prezident V.K. a nebo, když pustěj chlup, tak dokoncechtěj vyúčování ! tak to vidím tak milý brusele společně s euroskeptikama: koukej navalit prachy a dál nevotravuj !

Otázka pro europesimisty:
Autor: Blabol Datum: 28.6.2007 16:37

Peníze, které dostáváme z EU vám nesmrdí?

Re: Otázka pro europesimisty:
Autor: jasan Datum: 28.6.2007 17:08

no nesmrdi... jsou to totiz ty penize ktere do Brusele posilame... a jeste nedostaneme zpet vsechny... to nevite?

Když jste ve škole chyběl,:
Autor: Blabol Datum: 28.6.2007 17:16

byla právě matematika či počty? Možná i čtení, že?

no mozna ze by jste se mel:
Autor: jasan Datum: 28.6.2007 17:43

seznamit s realitou....

http://cepin.cz/cze/clanek.php?ID=700

Jedna věc je kolik platíme:
Autor: Blabol Datum: 28.6.2007 18:05

a úplně něco jiného je, kolik dokážeme vyčerpat. Že se nám čerpání nedaří a jsme z EU varováni, že peníze nakonec "propadnou", je věc druhá.