3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


NATO: 636. den invaze

21.11.2023

19/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Operace prováděli zejména na 3 úsecích fronty: východní: v zóně Bachmut (Doněcká oblast), jižní – ve směru Tokmak-Melitopol (Záporožská oblast) a jihovýchodní – v prostoru Krynky (Chersonská oblast). Letectvo realizovalo 2 nálety na lokality, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo zlikvidovalo jednotky, zbraně a vojenskou techniku protivníka soustředěné v 1 lokalitě a 3 jeho muniční sklady. Protivzdušná obrana sestřelila okupantům 15/20 bezpilotních letounů Shahed-136/131. Už druhou noc po sobě směřoval útok dronů hlavně na Kyjevskou oblast (10). a trval 5 hodin. • Operační situace zůstává nadále obtížná. Nepřítel útočil na ose Kupjansk–Svatove (Charkovská oblast – severovýchodní fronta), v prostoru Bachmut/Avdijivky(Marijinka (Doněcká oblast – východní fronta), ve směru Robotyne (Záporožská oblast – jižní fronta). Nejtvrdší boje, při kterých museli obránci odrazit nejvíce útoků, proběhly na směru: Bachmut (11), Avdijivka (9), Marijinka (13), Šachtarsk (3) - Doněcko; Kupjansk (7) – Charkovsko; Lyman (2) – Luhansko; Robotyne (3) – Záporožsko; Krynky (12) – Chersonsko. • Ukrajinské síly nadále drží pozice na levém břehu řeky Dněpr (Chersonská oblast). Rozšiřují předmostí ve směru Pojmy/Piščanivka (12/13 km od města Cherson a 4/3 km od řeky Dněpr). Dělostřeleckou palbou udržují nepřítele mimo sektor. • Ve směru Tokmak si obránci připravili 2 trasy pro průlom: přes Myrne a Novoprokopivku na Pokrovske.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin celkem 16 náletů. Zahrnovaly útoky dronů Shahed-136/131 ze severu, tj. přes hranici RF. Mířily hlavně na objekty energetické infrastruktury ve 3 oblastech (Kyjevská, Poltavská, Čerkaská). Bombardování podpořilo i ruské dělostřelectvo (41x). Cílem se stalo minimálně 128 měst a vesnic v 11 oblastech i 89 objektů energetické infrastruktury. Během dne došlo na různých úsecích fronty k řadě přímých bojových střetů (71). • Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám omezují okupanti používání obrněných vozidel. Stále více spoléhají na pěchotu. Omezují také leteckou podporu. Vzdušné síly začaly běžně používat kazetovou munici Skalpel. • Ruská armáda trpí značnými ztrátami. Nejcitelněji se to projevuje u výsadkových jednotek Štorm a Štorm-Z, které už mají pouze 10-15 % původních sil. Navíc cca 1/3 z nich tvoří bývalí trestanci (odhad na základě evidence válečných zajatců). Situaci aktuálně agresor řeší přeskupováním a reorganizací svých sil. Např. ve směru Kupjansk nasadilo velení jeho uskupení Západ kromě 7. motostřeleckého pluku také 18. motostřeleckou divizi z 11. armádního sboru Baltské flotily RF. • V zóně Černé-Azovské-Středozemní moře byly v bojové pohotovosti 2 ruské lodě, včetně 1 nosiče raket o síle salvy 8 střel s plochou dráhou letu.

17/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Operace prováděli nejméně na 2 úsecích fronty: jižní – ve směru Tokmak-Melitopol (Záporožská oblast) a jihovýchodní – v prostoru Krynky (Chersonská oblast). Letectvo realizovalo 12 náletů: 10 na lokality, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku + 2 na jeho protiletadlové raketové systémy. Dělostřelectvo zlikvidovalo jednotky, zbraně a vojenskou techniku protivníka soustředěné ve 3 lokalitách. Dále eliminovalo okupantům 1 systém protivzdušné obrany, 1 muniční sklad, 1 pozorovatelské stanoviště a 6 raketo/mino-metů v palebném postavení. Protivzdušná obrana sestřelila 9/10 ruských dronů ze směru Primorsko-Achtarsk (RF). Tyto bezpilotní letouny mířily do 4 oblastí (Mykolajevská, Oděská, Žitomyrská a Chmelnytská). • Operační situace zůstává nadále obtížná. Nepřítel útočil na ose Kupjansk–Svatove (Charkovská oblast – severovýchodní fronta), v prostoru Bachmut/Avdijivky(Marijinka (Doněcká oblast – východní fronta), ve směru Robotyne (Záporožská oblast – jižní fronta). Nejtvrdší boje, při kterých museli obránci odrazit nejvíce útoků, proběhly na směru: Bachmut (18), Avdijivka (24), Marijinka (21) - Doněcko; Kupjansk (4) – Charkovsko; Lyman (2) – Luhansko; Robotyne (3) – Záporožsko.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin celkem 38 náletů. Na pozice ukrajinských sil a civilní aglomerace útočilo v rámci jeho vzdušných sil i 10 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 (ve 2 vlnách) a 4 protiletadlové rakety C-300. Bombardování podpořilo i ruské dělostřelectvo (41x). Cílem se stalo minimálně 108 měst a vesnic v 11 oblastech i 31 objektů energetické infrastruktury. Během dne došlo k 72 přímým bojovým střetům. • Počet řízených střel odpalovaných z ruských plavidel v bojové pohotovosti se zdvojnásobil. Aktuálně okupanti soustředili na Krymu více než 800 raket (včetně Kalibr a „Oniks). To signalizuje záměr použít střely proti ukrajinské energetickým cílům během zimy 2023/2024. Současně na okupovaném poloostrově Krym začaly ruské jednotky budovat podle informací partyzánského hnutí odporu (ATEŠ) bariéry na obranu před možným vyloděním ukrajinských jednotek a útoky dronů. • Okupační úřady provedly razii v Chersonské oblasti. Během akce prohlížely budovy, obyvatelům odebíraly otisky a mužům předávaly předvolání k vojenskému náboru. • Ruští okupanti nadále porušují technické požadavky na provoz Záporožské jaderné elektrárny. Podle pracovníků ZáJE: především na energetických blocích 2, 4 a 6, kde se zvyšuje pravděpodobnost jaderné havárie. • Moskva posiluje systémy protivzdušné obrany nad Centrálním okruhem RF.

Finsko: Vláda definitivně uzavřela hranice země s Ruskem. Na (4/8) hraniční přechody byly umístěné bariéry kvůli značnému navýšení počtu žadatelů o azyl v posledních měsících. Jen za minulý týden to byli 34 lidé a následně hned v pondělí tento týden 39. Podle PM Orpo využívá Moskva tuto pohraniční taktiku s cílem destabilizovat Finsko. Letos v dubnu, když Finové vstoupili do Severoatlantické aliance, to Kreml označil za „útok na bezpečnost Ruska“. A varoval, že podnikne protiopatření. • Aktuálně Helsinky budují na úseku 200/1.300 km hranice s Ruskem oplocení z ostnatého drátu. Dokončené by mělo být v roce 2026.

UK: Podle informací zpravodajských služeb chystá Rusko v rámci hybridní války desinformační kampaň proti Ukrajině pod krycím názvem Majdan 3 s cílem odstranit pro Kreml nepohodlného prezidenta Zelenského.

USA: Podle výzkumu Yale University bylo minimálně 2.400 ukrajinských dětí ve věku 6-17 let od začátku ruské invaze na Ukrajinu nelegálně odvezeno do Běloruska.

15/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Operace prováděli především na 3 úsecích fronty, a to v sektorech: Bachmut (Doněcko), Melitopol (Záporožsko) a Krynky (Chersonsko). V těchto prostorech způsobují ruskému nepříteli ztráty v počtu vojenských sil, zbraní a techniky. Současně s posuny upevňují své nové pozice – např. na levém břehu řeky Dněpr při rozšiřování předmostí. • Letectvo provedlo 13 náletů: 10 na lokality, kde protivník soustředil jednotky + 3 na jeho protiletadlové raketové systémy. Dělostřelectvo zlikvidovalo jednoty, zbraně a vojenskou techniku okupantů koncentrované ve 3 lokalitách. Kromě toho eliminovalo ruským silám 1 velitelské stanoviště, 1 muniční sklad, 1 systém protivzdušné obrany a 13 raketo/mino-metných systémů v palebném postavení. Protivzdušná obrana sestřelila 9/10 bezpilotních letounů. • Operační situace zůstává složitá. Agresor stupňuje aktivitu na osách: Kupjansk-Svatove-Kreminna (severovýchodní fronta); Bachmut/Avdijivka/Lyman (východní fronta); dále v prostoru Doněck/pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti (východní fronta) a na západě Záporožské oblasti (jižní fronta). Nejtěžší boje probíhaly v prostorech: Kupjansk (Charkovská oblast); Lyman (Luhanská oblast); Bachmut/Avdijivka/Marinka (Doněcká.oblast); Verbova (Záporožská oblast). Nejvíce útoků obránci odráželi v těchto prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijinka (12/17/20); Kupjansk (8); Robotyně-Verbove (6); Šachtarsk (6). • Pozemní operace ukrajinských sil komplikuje zvýšená letecká podpora nepřítele, který aktuálně používá více bezpilotních letounů. Současně také nepříznivé povětrnostní podmínky, než deštěm rozmáčená půda ztuhne během zimních měsíců mrazem. • Okupační síly se na pokyn Kremlu snaží založit bezpečnostní síly namířené proti hnutí odporu na okupovaných územích. Cílem je uvolnit bojové jednotky pro operace na frontě.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin celkem 29 náletů a odpálil 8 raket. Jeho vzdušné síly využily pro bombardování opět útoky dronů (10) typu Shahed-136/131 v několika vlnách a protiletadlové střely C-300. Navíc se k úderům proti ukrajinským silám a na civilní aglomerace zapojilo také ruské dělostřelectvo (76 x). Cílem se stalo minimálně 139 měst a obcí v 10 oblastech i 72 objekty energetické infrastruktury. Během dne proběhlo 65 přímých bojových střetů. • Armáda přiznala, že ukrajinské jednotky operují na východním břehu řeky Dněpr v prostoru 3x8 km. Okupační síly se v Chersonské oblasti nově formují mimo přímý dostřel ukrajinského dělostřelectva. • K citelnému zhoršení pro obyvatele v na okupovaném Chersonsku došlo před nastupující zimou v zóně až 15 km od řeky Dněpr, když okupanti prohlásili, že území zůstane bez tepla. • Poprvé v historii nebylo Rusko zvoleno do vedení UNESCO. Po vyloučení z Mezinárodního soudního dvora OSN (ICJ) v Ženevě se nedostalo ani do výkonné rady dalšího orgánu OSN se sídlem v Paříži. Ve skupině „Východní Evropa“ nahradily představitele Moskvy zástupci Albánie, ČR, Slovenska a Srbska. Za útoky na ukrajinské kulturní dědictví Kyjev tento krok navrhnul naposledy 9/11/2023 poté, co UNESCO uvedlo, že útoky ruské armády zničily během války na Ukrajině nejméně 327 kulturních památek.

NATO: Rozhodnutí kdy a jak mají být zahájena jednání s Ruskem záleží jen na Ukrajině. Kreml zatím neprojevil dobrou vůli ohledně přijatelného řešení války. Proto je pouze na Kyjevu stanovit přijatelné podmínky (GenSec Stoltenberg).

USA: Podle MZV záleží rozhodnutí o jednání s Ruskem pouze na Ukrajině. • MF upozornilo na porušování ropných sankcí uvalených proti Rusku. A to ze strany majitelů lodí (celkem 100 plavidel) ze 30 zemí. Ze strany Washingtonu je to poprvé od prosince 2022, kdy spolu se spojenci v rámci G7 zavedli cenový strop (60 USD/barel) zaměřený na omezení příjmů z ropy - jako trest pro Moskvu za její invazi na Ukrajinu.

IEA: Podle Mezinárodní energetické agentury klesají kvůli sankcím ruské příjmy z vývozu ropy. Jen v říjnu vykazovaly cca -2,5 % oproti září. Rusko získalo z vývozu ropy a ropných produktů za období X/2023 odhadem 18,34 miliardy USD, což je oproti období IX/2023 (18,8 miliardy USD) pokles cca 500 milionů USD/měsíc. Rozhodující je v této souvislosti cenový strop 60 USD/barel (stanovený v prosinci 2922).

Dánsko: Vláda začne kontrolovat a potenciálně blokovat ruské ropné tankery proplouvající dánským průlivem. Je to výsledkem snahy prosadit cenový strop na ruskou ropu. Existuje důvodné podezření, že ruské tankery porušují předpisy EU, protože často cestují s falšovanými finančními výkazy nebo pojištěním společností mimo EU.

EU: Brusel předložil Evropské radě návrh 12. balíčku sankcí vůči Rusku. Zahrnuje další omezující opatření ohledně jednotlivců (120 osob). Navíc obsahuje také nové hospodářské sankce a opatření, která mají zabránit obcházení evropských sankcí třetími zeměmi. Týkají se např. sektoru IT nebo obráběcích strojů, které mají využití v ruském zbrojním průmyslu. • Unie nadále poskytuje Ukrajině významnou politickou, hospodářskou, finanční, humanitární a vojenskou podporu. Od února 2022 poskytla Kyjevu pomoc v celkové výši více než 82 miliardy EUR.

ECB: Evropská centrální banka obvinila Kypr z praní sankcionovaných peněz pro Moskvu, resp. financí ruských oligarchů. Celkem 96 Rusů, na které se vztahují mezinárodní sankce, mělo dostat pomoc od kyperských servisních společností. Jen v roce 2020 byla na Kypru investována ruská aktiva v hodnotě více než 200 miliard USD, což je polovina všech ruských investic v Evropě. Kyperská pobočka auditorského gigantu PwC pomohla mj. A. Mordašovovi převést v březnu 2022 (den poté, co na něj byly uvaleny sankce) aktiva v hodnotě více než 1,4 miliardy USD. Larnaka slíbila vše vyšetřit.

Finsko: Podle MZO Tavio podporují Helsinky zabavení zmrazených ruských aktiv i zisky z těchto aktiv s cílem použít je na podporu Ukrajiny. Právní řešení musí být nalezeno společně s ostatními zeměmi v rámci EU. První část finské strategie bude zveřejněna do konce letošního roku.

Maďarsko: Parlament neplánuje jednat o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance další měsíc. I když Spojenci očekávají přijetí Stockholmu nejpozději během schůzky MZV 28-29/11/2023.

13/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Operace prováděli především ve 3 zónách fronty: v prostoru Bachmut (východní fronta - Doněcká oblast); na ose Tokmak-Melitopol (jižní fronta - Záporožská oblast); v zóně Krynky (jihovýchodní fronta – Chersonská oblast). Posuny hlásí jižně od Robotyne (směr Tokmak) a na levém břehu řeky Dněpr (z obce Krynky ve směru dálnice E58). Letectvo realizovalo 9 náletů: 8 na lokality, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku + 1 na jeho protiletadlový raketový systém. Dělostřelectvo eliminovalo jednotky, zbraně a vojenskou techniku protivníka soustředěné v 6 lokalitách. Současně zničilo ruské armádě 2 velitelská stanoviště, 6 raketo/mino-metných systémů v palebném postavení, 1 systém protivzdušné obrany a 1 stanici pro elektronický boj. Protivzdušná obrana sestřelila okupantům 7/9 bezpilotních letounů Shahed-136/131. • Operační situace podél celé fronty zůstává obtížná. Okupanti útočili na osách: Kupjansk-Svatove-Lyman, Bachmut, Avdijivka, v prostoru města Doněck, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporoží. Nejtěžší boje probíhaly ve směrech: Kupjansk (Charkovská oblast), kde obránci odrazili 11 útoků; Lyman (Luhanská oblast - 5 útoků); Bachmut/Avdijivka/Šachtarsk (Doněcká oblast – 15/18/2 útoků); Marijinka (Luhanská oblast – 24 útoky); Robotyne (Záporožská oblast -.4 útoky).

Rusko: Agresor provedl během dne celkem 53 nálety, z toho 9 realizovaly bezpilotní letouny Shahed-136/131. Na pozice ukrajinských sil a civilní aglomerace odpálil současně 4 rakety: 2 balistické (Iskander-M) + 2 střely s plochou dráhou letu (Ch-35). Cílem bombardování se stalo 20 měst a obcí ve 4 oblastech (Charkovská, Luhanská, Doněcká a Chersonská). Útoky vzdušných sil doprovodily údery (45) ruského dělostřelectva. Pod jeho palbu se dostalo nejméně 107 měst a obcí v 8 oblastech (Černihivská, Sumská, Charkovská, Luhanská, Doněcká, Záporožská, Chersonská a Mykolajivská). Kromě toho také 48 objektů energetické infrastruktury. Během dne došlo na frontě k 80 přímým bojovým střetům. • Situace na východním (levém) břehu řeky Dněpr (Chersonská oblast) je pro 0Moskvu značně neuralgická. Ukrajinské síly tam fakticky rozšiřují předmostí v prostoru obce Krynky, Státní média zveřejnila zprávy agentury TASS a RIA Novosti o „přeskupení“ ruských sil do nových pozic dále na východ. Tyto informace o faktickém ústupu však následně z webu i vysílání zmizely. Stažené byly po zásahu MO.

Rumunsko: MO Tilvar oznámil otevření výcvikového centra pro ukrajinské piloty. Na letecké základně Fetesti (130 km od Bukurešti) budou mít k dispozici 18 stíhaček F-16. Celkem 12 z nich dodá pro výcvikové účely Nizozemsko, 5 z nich už dorazilo. Zbývající budou dodané do konce roku • Výcvik ukrajinských pilotů začal během srpna v Dánsku. V říjnu zahájil vlastní výcvik pro ně také Washington. Tempo se tak výrazně zrychlilo. Podle odhadu budou první ukrajinští piloti připraveni bojovat na F-16 na přelomu jaro/léto 2024.

USA: MZV oznámilo, že humanitárním koridorem (zřízený 08/08/2023) v Černém moři podél pobřeží Ukrajiny/Rumunska/Bulharska proplula k Bosporskému průlivu už 100. loď. Celkem tak bylo přepraveno 3,7 milionu tun obilovin.

EU: MZV nedosáhli dohody ohledně další (8.) vojenské pomoci pro Ukrajinu. Rozhodnutí uvolnit 500 milionů EUR zablokovalo Maďarsko. • Pokud bude Budapešť i nadále vetovat návrh poskytnout Kyjevu nezbytnou pomoc v boji proti Rusku z rozpočtu Unie na roky 2024-2027 (50 miliard EUR), zvažují ostatní členské země alternativní řešení.

V.Z.