3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

NATO: 636. den invaze

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 21.11.2023 21:13

EU zřejmě nedodá Ukrajině milion nábojů. Slib brzdí nevalný zájem zbrojovek i banky

Členské státy sedmadvacítky zřejmě nedostojí svému slibu dodat Ukrajině do března příštího roku slíbené množství munice. Neoficiálně se o tom mluví už několik týdnů, nyní to první politici připustili i veřejně. Hlavním důvodem je menší zájem evropských zbrojních firem o zakázky pro Ukrajinu.

Snižující se dodávky munice omezují naše vojenské schopnosti, tvrdí Ukrajina | Video: Reuters

Státy EU letos na jaře slíbily dodat zemi čelící ruské agresi do března 2024 milion kusů dělostřelecké munice. Před několika dny na schůzce v Bruselu ale německý ministr obrany Boris Pistorius, představitel společné zahraniční politiky EU Josep Borrell a další politici uvedli, že se "možná nepodaří splnit závazek do termínu".

Ze slíbeného milionu dosud Evropa dodala okolo 300 tisíc kusů nábojů, hlavně ze zásob unijních zemí. EU vyčlenila celkem dvě miliardy eur (49 miliard korun), aby Ukrajině dokázala slíbené množství střeliva zajistit. Z toho jednu polovinu částky vyhradila na proplacení munice z národních skladů, druhou na navýšení produkce unijních zbrojovek a společné tendry na nové dodávky na Ukrajinu.

Zatímco armádní sklady napříč EU se vyprazdňují, druhá evropská noha podle unijních diplomatů pokulhává. Evropské zbrojovky mají menší zájem o zakázky na Ukrajinu, než unie čekala. Děje se tak hlavně proto, že se tam firmy zdráhají přesměrovat dodávky od svých klientů. Uspokojit poptávku na obou stranách zbrojovky nezvládají.

L. Novák 21.11.2023 21:13

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton uvedl, že se podařilo navýšit kapacitu obranného průmyslu v Evropě o 30 procent oproti loňsku. Pořád ale dochází k vývozu munice do jiných států na úkor Ukrajiny.

"Zbrojní firmy na evropském kontinentu se musely v minulosti přeorientovat na jiné trhy kvůli zdejší dlouhodobě slabé poptávce. V roce 2022 tak zůstalo jen 35 procent unijní zbrojní produkce v Evropě," potvrdil deníku Aktuálně.cz exministr obrany Jiří Šedivý, nyní šéf Evropské obranné agentury, která koordinuje společné nákupy munice. "Změnit to nelze ze dne na den. Firmy nechtějí přijít o klíčové mimoevropské zákazníky."

Potíže s půjčkami

Část podniků si podle Šedivého také stěžuje, že jim banky a další finanční instituce nechtějí půjčit peníze na zvýšení kapacity výroby. Zbrojní sektor údajně nepovažují za dlouhodobě udržitelný z pohledu takzvané ESG, tedy společenské a environmentální odpovědnosti.

"Neustále nám hlavně menší firmy z mnoha zemí, včetně těch se silným obranným průmyslem jako Německo či Francie, hlásí, že mají potíže získat úvěr," tvrdí Šedivý. Banky podle něj zjevně neoprávněně stigmatizují obranný průmysl navzdory tomu, že byl z unijních zelených norem - taxonomie - vyčleněn.

L. Novák 21.11.2023 21:14

Ministři obrany států EU spolu s vedením Evropské obranné agentury už minulý týden vyzvali soukromé i státní finanční instituce, aby malým a středním firmám zjednodušily přístup k půjčkám. Z peněz by financovaly vývoj a inovace.

"Musíme dělat víc"

Celkově zatím Evropská obranná agentura podepsala devět kontraktů na novou munici pro Ukrajinu s unijními zbrojovkami. Jde o zakázky dohromady za čtvrt miliardy eur (šest miliard korun), tedy zhruba čtvrtinu vyčleněné částky.

Šéf Evropské obranné agentury to považuje za slibné množství. Březnový termín se sice ani podle něj zřejmě nestihne, zpoždění by ale nemělo být velké. "Tlak na firmy tu je, zakázky a peníze také. Milion kusů munice dodáme, byť asi ne přesně v termínu," věří Šedivý.

Agentura Bloomberg před časem napsala, že dodávky od EU jsou "zásadní" pro to, aby Ukrajina dokázala co do množství munice držet tempo s Ruskem. Podle Bloombergu dokážou Rusové příští rok vyrobit dva miliony nábojů a další munici dostávají od Severní Koreje.

Z ukrajinských zdrojů vyplývá, že napadená země ve srovnání s Ruskem zaostává nejen v množství munice, ale veškeré techniky na bojišti. Šéf unijní diplomacie Borrell proto apeloval na zvýšení produkce evropských zbrojovek. "Děláme dost, ale musíme dělat víc," prohlásil.

L. Novák 21.11.2023 21:15

Rozdíl mezi počtem zbraní, které byly letos dodány Ukrajině a těmi, které získalo (nebo vytáhlo ze skladů) Rusko.

Rusko vede v každém možném ukazateli. Není téměř možné, aby Ukrajina v tomto rozložení sil zvítězila. Nálada mezi vojáky klesá. pic.twitter.com/2Op9UAC5io

— Andreas Papadopulos (@andreas_ppdp) November 17, 2023

Fakt, že Rusko v množství techniky až desetinásobně převyšuje Ukrajinu, ale vedení EU podle vyjádření Borrellova mluvčího Petera Stana nijak zásadně neznervózňuje. "Jde také o efektivitu použití techniky a strategii, v čemž jsou Ukrajinci dlouhodobě desetkrát lepší než Rusko," zdůraznil pro Aktuálně.cz Stano.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropsky-parlament/eu-zrejme-nedoda-ukrajine-milion-naboju-slib-brzdi-nevalny-z/r~81ac85e087e911ee8b4e0cc47ab5f122/

TOTÁLNĚ NESCHOPNÁ EU!!! Ať Leyenová táhne k čertu i se ZELENÝMI MAGORY a jejich "ESG"!!!Rv

L. Novák 21.11.2023 21:17

Putinova prolhaná dezinformační PÁTÁ KOLONA aktivní na NP nejenom v posledních týdnech:

L. Kolman , V. Zadák , P. Odložil = P. Dachmeister , A. Renjascu , J. Černý , P. Černý , D. Černý , A. Mohela , P. Spáčil , V. Čermák , I. Pávek , Z. Linda , K. Filip , V. Pavelka , F. Pavelka , O. Vorálek , V. Kuhaj , J. Novak , L. Beneš , L. Zídek , P. Brich , K. Nový , J. Drobný , J. Pšenička, D. Hubáčková , J. Karza , M. Varadinková , M. Moravcová , I. Kučerová , R. Sorge , J. Rybník , P. Pepax , J. Rejzek , A. Jaroš , Z. Babek , P. Boublíková , P. Boleloucký , J. Vlček , J. Sedláček , P. Brecík , I. Teren , K. Křivan , F. De Winter , Z. Babek , A. Teply , M. Hoblík , J. Kratochvíl , M. Boháček = M. Zasazabanovaný, J. Kostelanský , J. Krásenský , L. Hančar , R. Langer , R. Gramblička , P. Nešvara , F. Navrátil , S. Vozka , V. Šťastný , V. Damec , P. Zeman , R. Lávička , J. Blahová , J. Dvořák , D. Laurencikova , M. Grundmann , J. Bárta , P. Vychodil , J. Fialová , V. Machálková, J. Krejčová , T. Kubín , V. Němec , J. Tulejová , I. Hermanek , F. Pokorný , O. Kaucký , S. San , Z. Grabec , J. Vrška , D. Rakous , L. David , B. Liborek , S. Ševeček , J. Trubač , J. Hanzal , F. Žůrek , E. Hlinovský , M. Šejna , R. Vacek , V. Podracký , M. Malovec , O. Hávová , K. A. , P. Vavruch , J. Uher , R. Woloszczuk , O. Seliger , I. Teren , Š. Hašek , R. Nešpůrek , P. Kozelský , L. Svoboda , J. Matuška , J. Červený , J. Kalina , B. Liborek , ...

V. Čermák 21.11.2023 18:09

The American Conservative: Názor Kyjeva na mierových rokovaniach nebude nikoho zaujímať

L. Novák 21.11.2023 21:08

Kreténe ;-O Putinův, ty nejsi schopen ani pochopit, co za nesmysly sem kopíruješ z ruské propagandy... !!Rv :-P

L. Novák 21.11.2023 15:13

Ďábel je v detailu. Rus jako by zapomněl, kde se fotí, Ukrajinci toho hned využili

Neslavně pro ruskou armádu dopadl příspěvek, který na sociální síti Telegram zveřejnil poradce guvernéra Orelské oblasti Sergej Ležněv. Rus 14. listopadu nahrál snímky a videa z údajné humanitární pomoci pro obyvatele okupovaného města Kreminna ležícího v Luhanské oblasti. Den na to na místo zaútočily ukrajinské jednotky. Polohu šlo dobře lokalizovat i kvůli benzince v pozadí.

Útok Ukrajinci mohli provést pravděpodobně právě díky Ležněvovu příspěvku. "Díky za tip, Sergeji Ležněve," napsal na Telegram v reakci s notnou dávkou ironie ukrajinský novinář Alexej Arťuch. Podle zpráv z místa útok nicméně nebyl fatální, nikdo při něm neutrpěl zranění.

Ležněva zkritizovala také ruská média. Prokremelský deník Kommersant napsal, že poradce vyzradil polohu ruských vojsk a vyprovokoval ukrajinskou armádu k útoku. List dodal, že Ležněv podobné příspěvky zveřejňuje na svém kanále skoro každý den.

Vlivný ruský vojenský bloger Alexander Koc doplnil, že z Ležněvových příspěvků okamžitě poznal známou čerpací stanici nacházející se před kontrolním stanovištěm na začátku města Kreminna. "Nepřítel to ví taky, protože tady byl. Všechno tu (Ukrajinci) znají a proto udeřili. Podobné příspěvky podle Koce bedlivě sledují nejen vojáci, ale i dobrovolné spolky, které armádu pravidelně informují.

Ležněv pro Kommersant odmítl, že by na úderu nesl vinu. "Ti, kteří sledují můj kanál, vědí, že vozíme do Kreminny humanitární pomoc. Rozdáváme vodu, jídlo nebo topivo z náklaďáků přímo na silnici, na obyčejné silnici, která spojuje několik měst," vysvětlil. Podle něj Ukrajinci na místo zaútočili zkrátka pro to, že jde o oblast těžkých bojů, kde k podobným událostem dochází poměrně často.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/neslavne-pro-ruskou-armadu-dopadl-prispevek-ktery-na-socialn/r~0dc65612886e11ee82b7ac1f6b220ee8/

V. Čermák 21.11.2023 18:00

RUSKÉ LETECTVO ZNIČILO UKRAJINSKÉ VÝSADKOVÉ SILY SMERUJÚCE NA KRYM – ZAJATÍ UKRAJINSKÍ VOJACI SA NECHCÚ VRÁTIŤ NA UKRAJINU –

V. Němec 21.11.2023 18:06

Ďábel tkví v tom detailu, co se zde může (prosazuje) a co nesmí (zamlčuje) zveřejňovat.

Žáci Biĺaka a Husáka těží z neocenitelných zkušeností.

L. Novák 21.11.2023 10:41

Něco je jinak. Ruské video potvrzuje obavy a ukazuje zásadní vylepšení klíčové zbraně

Rusové začali při svojí agresi na na Ukrajině používat upravenou verzi dronů Lancet. Nezastaví je nově sítě proti dronům, ani kovové mříže ochraňující ukrajinská obrněná vozidla. Na videu, které ruské jednotky zveřejnily před pár dny, je totiž vidět, jak bezpilotní letoun záměrně exploduje už několik metrů před cílem.... (podrobnosti a video v článku)

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/dokaze-prekonat-site-proti-dronum-i-ochranu-obrnencu-rusove/r~0595ed90879c11eea3c0ac1f6b220ee8/

V. Čermák 21.11.2023 18:03

The New York Times: Ruské ozbrojené síly vytvořily kolem svých pozic „bublinu rádiových vln“ a zneškodnily ukrajinské drony

L. Novák 21.11.2023 10:02

Sankce za masakr v Buči. USA daly ruské vojáky na černou listinu

Spojené státy uvalily sankce na dva ruské vojáky, obviněné ze zavraždění civilistů v ukrajinském městě Buča a obci Andrijivka u Kyjeva během jejich okupace ruskými vojsky loni na jaře. V Rusku byl obviněn z vlastizrady muž, který pomáhal ukrajinským uprchlíkům, uvádí BBC.

Ministerstvo na černou listinu zařadilo plukovníka Azatbeka Omurbekova, přezdívaného v médiích „řezník z Buče“ kvůli vraždění neozbrojených civilistů, a vojáka Daniila Frolkina, obviněného ze zavraždění civilisty v Andrijivce.

Ukrajinská a západní média označují Omurbekova za velitele 64. samostatné motostřelecké brigády a za jednoho z velitelů zodpovědných za zvěrstva v okupovaném městě Buča. Ještě loni v dubnu na něj sankce uvalila Británie.

Frolkin se loni v srpnu přiznal serveru Važnyje istorii, že se během bojů na Ukrajině dopustil krádeže a také zavraždil civilistu ve vsi Andrijivka u Kyjeva. Tu Rusové okupovali během loňského února a března, po vpádu na Ukrajinu, než se na jaře museli od ukrajinské metropole stáhnout. Bývalý voják také vyjmenoval velitele, kteří opakovaně vydávali rozkazy k zabíjení civilních obyvatel.

https://www.lidovky.cz/svet/rusko-valka-sankce-spojene-staty-vlastizrada.A231121_071341_ln_zahranici_atv

L. Novák 21.11.2023 10:04

Vojenský soud v Chabarovsku na východě Ruska letos v březnu vyměřil Frolkinovi 5,5 roku podmíněně. Soud ale Frolkina nesoudil za vraždu, ale za „šíření nepravdivých informací o působení ruských ozbrojených sil v zahraničí“, jak Moskva nazývá veškeré informace odchylující se od oficiální verze, podle které ruští vojáci nenapadají civilisty, neútočí na civilní cíle a už vůbec se nedopouštějí válečných zločinů.

Frolkin podle médii sloužil v Omurbekově brigádě. Když se svět dozvěděl o válečných zvěrstvech spáchaných v Buče, které Moskva popírá, ruský prezident Vladimir Putin vyznamenal 64. brigádu tím, že jí udělil čestný titul „gardová“. A Omurbekov byl povýšen z podplukovníka na plukovníka a Putin mu udělal titul Hrdiny Ruska.

Na Ukrajině čelí Frolkin v nepřítomnosti obvinění z válečného zločinu, za což mu hrozí doživotí. Spojené státy nyní Omurbekova, Frolkina a jejich příbuzné zbavili práva na vstup do USA.

Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že ani jediný civilista nedošel k úhoně během pobytu ruské armády ve městě Buča. Záběry se zavražděnými lidmi, ležícími v ulicích města po stažení ruských sil od Kyjeva, odmítli v Moskvě jako podvrh a provokaci.

Rusa pomáhajícího ukrajinským uprchlíkům obvinili z vlastizrady

Ruského dobrovolníka Alexandra Demidenka, který pomáhal ukrajinským uprchlíkům s návratem do vlasti, zadrželi a obvinili z vlastizrady. Uvedla to ruská redakce BBC na svém webu s odvoláním na Demidenkova syna.

Oleg Demidenko řekl portálu Možem objasniť, že otec mu napsal dopis z vazební věznice. Uvedl v něm, že jej obviňují, že předal Ukrajině „utajované údaje“.

V Rusku byl v dubnu opoziční politik Vladimir Kara-Murza shledán vinným mimo jiné z vlastizrady a odsouzen k 25 letům vězení.

Demidenko je obviněn také z nezákonného obchodování se zbraněmi, k čemuž se podle syna přiznal „pod nátlakem, aby ochránil své blízké před pronásledováním“.

L. Novák 21.11.2023 10:05

Penzista Demidenko více než rok pomáhal běžencům z Ukrajiny dostat se na jediný fungující přechod na rusko-ukrajinské hranici Kolotilovka-Pokrovka. Od loňského května v jeho domě v Belgorodské oblasti, sousedící s Ukrajinou, na cestě do vlasti přespalo až devět stovek běženců, z nichž někteří se zdrželi déle kvůli problémům s doklady. Sám Demidenko BBC vyprávěl o obrovských frontách na přechodu.

Od půlky října se s ním příbuzní nemohli spojit. Taxikáři později řekli dobrovolníkům, že k Demidenkovi přijely dva terénní vozy se znaky ruské gardy, z nichž vystoupili vousatí muži v maskovacích uniformách a přiměli dobrovolníka, aby s nimi odjel. Později ruská média s odvoláním na Demidenkovy příbuzné uvedla, že jej soud vzal do vazby, nejprve kvůli přestupku s údajným popíjením alkoholu na zakázaném místě a později kvůli obvinění z nezákonného obchodování se zbraněmi.

Dobrovolníkova manželka Natalja Višenkovová novinářům řekla, že v jejich domě se 20. října odehrála domovní prohlídka, na kterou přivezli jejího muže. Svědci na jeho zádech viděli spoustu modřin. Na sociálních síti se objevily snímky pohmožděnin.

Podle syna Olega otec v telefonátu hovořil o mučení, mimo jiné ho připoutali k radiátoru a stříleli mu pod nohy. Ale v nejnovější zprávě na sociální síti dobrovolníkův syn napsal, že otec věří tajné službě FSB, že se snaží ochránit jeho příbuzné před nezákonnými represemi ze strany ruské gardy, a tak se nerozhodl veřejně oznámit, že byl unesen a mučen.

BBC dodala, že ruské úřady dosud o Demidenkově obvinění z vlastizrady neinformovaly.

https://www.lidovky.cz/svet/rusko-valka-sankce-spojene-staty-vlastizrada.A231121_071341_ln_zahranici_atv

R. Langer 21.11.2023 12:13

...a není to málo, Antone Pavloviči? ;-D

V. Čermák 21.11.2023 18:02

Polovina zahraničních žoldáků prchá z Ukrajiny po prvních bojích na frontě UKRAJINA: Zahraniční žoldáci prchají z Ukrajiny, protože nejsou připraveni zúčastnit se skutečné války. Jak uvádí CNN

M. Husovice 21.11.2023 9:56

"cenový strop 60 USD/barel na ropu z Ruska", proto, aby mohli ostatní přeprodávat za 4 až 6-ti násobek. Dobrá volba.;-)8-o:-)

L. Novák 21.11.2023 9:56

Ukrajinští vojáci jsou unavení a zklamaní malou podporou Západu, řekl Petr Pavel

Ukrajinská protiofenziva se nevyvíjí tak, jak Ukrajinci sami očekávali, řekl český prezident Petr Pavel. Podpora Západu podle něj nebyla dostatečně masivní a rychlá. „Dodávky zbraní, které Ukrajina potřebuje pro úspěch ve válce s Ruskem, stále váznou," řekl prezident.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/valka-na-ukrajine-online-prenos/r~d6a36ce47a3311ee8c6f0cc47ab5f122/

V. Čermák 21.11.2023 18:05

Americký profesor Mearsheimer: Ukrajina sa musí vyrovnať so stratou územia

M. Hoblík 21.11.2023 8:12

Za ty peníze a zbraně, které hrdinská Ukrajina obdržela už mohla porazit i mimozemšťany. A nic...!

P. Diviš 21.11.2023 9:24

S tou převahou, se kterou Rusáci počítali a na kterou spoléhali, už mohli být někde u Rýna. A neví kam se svými mrtvými od Avdijevky.

R. Langer 21.11.2023 12:11

Vážně? A kdo to říkal? 8-o

V. Čermák 21.11.2023 18:33

Wall Street Journal: MŔTVI UKRAJINSKÍ VOJACI ZAPLAVILI MÁRNICE – AKTUÁLNE Z RUSKO-UKRAJINSKÉHO FRONTU

I. Teren 21.11.2023 2:48

Autor zrejme zije v paralelnom vesmire vytvorenym s fake news. Ukraina stratila 5000 00 mrtvych a 50 000 zranenych. Cela generacia mladych ludi lezi na cintorinoch. Gangy UK MP odchytavaju 16 rocnych teens z plazi v Odese alebo posielaju 60 rocnych bez poriadneho vycviku do boja. Priemerny vek UK vojaka je 43 rokov. Dokonca uz posielaju na front aj tehotne zeny:

https://www.youtube.com/watch?v=7IRs3KQxu48

Z. Linda 21.11.2023 5:15

!! Fuj, L.Novák tě dá na Novákseznam!!!;-D;-D

L. Novák 21.11.2023 5:22

Takového slovenského prolhaného K;-OKOTA zcela určitě a nezpochybnitelně. Rv!!

R. Langer 21.11.2023 7:35

;-D ;-D ;-D

Ještě si dupni nožičkou, soudruhu. Za pravdu se každý bije! ;-D

P. Diviš 21.11.2023 9:26

Vy zvlášť udatně, soudruhu.

Jen to není za pravdu.

R. Langer 21.11.2023 12:12

Jasně, každý za tu svou, soudruzi. Putin už se na vás z Brusele směje. ;-D