9.5.2024 | Svátek má Ctibor


NATO: 629. den invaze

14.11.2023

11/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Znovu získali kontrolu nad vesnicí Topoli v Charkovské oblasti, kde vztyčili vlajku. V roce 2022 byla vesnice na začátku ruské invaze dobyta nepřítelem a od té doby zůstala okupovaná. • Vedle sektoru na severovýchodní frontě vedli další operace nejméně na 2 jejích úsecích: jižní (směr Melitopol) a jihovýchodní (směr Cherson). Za posledních 24 hodin realizovalo letectvo 11 náletů na lokality, kde okupanti soustředili jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo zlikvidovalo ruským silám 1 velitelské stanoviště, 1 protiletadlový systém, 1 muniční sklad, 4 stanice pro radioelektronický boj a 8 raketo/mino-metů. Současně eliminovalo jednotky, zbraně a vojenskou techniku agresora soustředěné ve 4 lokalitách. Protivzdušná obrana sestřelila 19/31 bezpilotních letounů Shahed-136/131 a 2/5 raket (Iskander + Ch-59). • Operační situace zůstává obtížná. Intenzita útoků ruských sil je nadále vysoká. Okupanti útočili především ve 4 sektorech: na linii Kupjansk–Svatove (Charkovská oblast), v prostoru Bachmut/Avdijivka/Marijinka (Doněcká oblast), západně od Doněcka a na západě Záporožské oblasti. Nejtěžší boje proběhly na ose: Kupjansk, kde obránci odrazili 8 útoků. Dále na ose: Lyman (16 útoků), Avdijivka (35 útoků), Bachmut (30 útoků) a Marijinka (18 útoků). Každý z útoků byl s podporou letectva. • Kyjev prodloužil (už po deváté) stanné právo a všeobecnou mobilizaci o další 3 měsíce (do 14/02/2024).

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin celkem 83 nálety a odpálil 5 raket. Cílem bombardování se stalo 22 obcí v 5 oblastech (Charkovská, Luhanská, Doněcká, Záporožská a Chersonská). Na pozice ukrajinských sil a civilní aglomerace pálilo také ruské dělostřelectvo (102x). Pod jeho palbu se dostalo nejméně149 měst a vesnic + 83 objekty energetické infrastruktury v 11 oblastech. Kvůli ostřelování bylo bez proudu 6 oblastí (Doněcká, Záporožská, Sumská, Černihovská, Charkovská a Chersonská). Během dne došlo k 87 přímým bojovým střetům podél celé fronty (1.200 km). • Po 52 dnech vypálili okupanti balistickou raketu „Iskander“ směrem na Kyjev. Střelu sestřelil systém protivzdušné obrany Patriot. Drony vypouštěli z Primorsko-Achtarsku a Kursku (tj. z RF) a z mysu Čauda (na okupovaném Krymu) ve směru: Oděsa, Dněpropetrovsk, Charkov, Poltava, Sumy, Kirovohrad a Kyjev. Odpálili také řízenou střelu Ch-31 z letadla v prostoru Černého moře, střelu P-800 Onyx z okupovaného Krymu a raketu země-vzduch S-300 z oblasti Belgorod (RF). • V prostoru Bachmut/Andijivka ruské síly výrazně zvýšily intenzitu útoků. Bez ohledu na nárůst ztrát, které aktuálně vzrostly o 30 %. Jen ve směru Avdijivka dosáhly za poslední měsíc cca 10.000 vojáků, nejméně 100 tanků a 7 letadel Su-25. • Moskva se aktuálně snaží odkoupit zpět zbraně a armádní vybavení od svých dlouholetých obchodních partnerů (např. Egypt, Brazílie, Pákistán nebo Bělorusko). Chce tak získat zbraně a náhradní díly, které jí rychle docházejí kvůli pokračující válce proti Ukrajině. • Na okupovaném Krymu eskaluje nedostatek léků. Okupační úřady omezují přístup civilistům do nemocnic. Lůžka (stejně jako léky) jsou vyhrazena vojákům. Místní obyvatelé jsou nuceni také k dárcovství krve. • V okupovaném městě Melitopol (Záporožská oblast) došlo k výbuchu v budově vojenského štábu. Akci místního hnutí odporu nepřežili nejméně 3 důstojníci okupačních sil. • Ruské válečné lodě v Azovském a Černém moři (4) jsou bez nosičů řízených střel Kalibr, stejně jako další plavidla (2) ve Středozemním moři.

UK: Podle MO prošlo od června 2022 výcvikem ve Velké Británii nejméně 30.000 ukrajinských vojáků. Od začátku ruské agrese je celkový počet už 52.000. A to v rámci podpory, na které se podílí dalších 10 zemí (Kanada, Nový Zéland, Norsko, Dánsko, Finsko, Švédsko, Litva, Nizozemsko, Austrálie a Rumunsko).

Estonsko/Island: Obě země poslaly na Ukrajinu další vojenskou polní nemocnici spolu s vozidly z Německa. Tallinn (díky finanční pomoci z Německa, Islandu, Nizozemska a Norska) už Kyjevu jednu polní nemocnici poskytnul.

Německo: Vláda v příštím roce zdvojnásobí vojenskou pomoc Ukrajině, tj. na 8 miliard EUR. Navýšení inicioval MO Pistorius. Berlín patří k největším podporovatelům Kyjeva. Od loňské invaze Ruska na Ukrajinu poskytnul nejméně 17 miliard EUR.

Slovensko: Nová vláda odmítla poskytnout další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 40 milionů EUR navrženou předchozím kabinetem. Balíček zahrnoval 5.000 kusů munice do kanónů ráže 125 mm, 4 miliony nábojů do ručních zbraní, 140 raket protivzdušné obrany KUB a 1.200 min.

09/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Operace prováděli nejméně ve 2 sektorech: v Chersonské oblasti (jihovýchodní fronta) a na západě Záporožské oblasti (jižní fronta), kde hlásí postup ve směru Melitopol – severozápadně od Verbove. Letectvo realizovalo 16 náletů: 12 na lokality, kde ruský nepřítel soustředil svoje jednotky zbraně a vojenskou techniku + 4 na jeho protiletadlové systémy v palebném postavení. Další 4 údery provedly vzdušné síly s pomocí raket. Dělostřelectvo zničilo protivníkovi 2 velitelská stanoviště, 3 muniční sklady a 1 sklad pohonných hmot. Kromě 1 lokality s koncentrací ruských jednotek, zbraní a vojenské techniky eliminovalo také 1 systém protivzdušné obrany, 5 stanic (2 radarové + 3 pro elektronický boj) a 8 raket/mino-metů v palebném postavení. Protivzdušná obrana sestřelila 1/2 ruských raket nad Dněpropetrovskou oblastí. • Operační situace zůstává obtížná. Intenzita útoků ruského nepřítele je nadále vysoká. Okupanti útočili zejména na linii Kupjansk – Svatove-Kreminna (severovýchodní fronta – Charkovská oblast), dále v prostoru Bachmut a Avdijivka (východní fronta – Doněcká oblast), v sektoru města Doněck, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporoží. Nejtěžší boje probíhaly ve směru na Bachmut. kde obránci odrazili 30 útoků. Dále v sektorech: Marijinka (20 útoků), Avdijivkta (10) útoků) a Kupjansk (6 útoků). • Kvůli bombardování a ostřelování je aktuálně 419 měst a vesnic bez elektřiny. Podle průzkumu Rating Group se zvýšil počet Ukrajinců, kteří zažili pobyt v bojové zóně - z 18 % na 44 %. • Ukrajinské síly udeřily na ruský týl v Záporožské i Chersonské oblasti (jižní fronta) a zaměřily se na okupovaný Krym. U Čornomorsku zasáhly 4 bezpilotní čluny (Vuzka) a potopily menší výsadkové lodě. Na palubě byly kromě posádky obrněné transportéry BTR-82.• Okupační úřady ve městě Mariupol vytvořily program „profesionální vojenské orientace“ pro studenty v Doněcké oblasti a pokračovaly ve snahách o militarizaci ukrajinské mládeže.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin celkem 48 náletů a odpálil 2 rakety (Ch-31 + Ch-59). Bombardování doprovodily útoky jeho dělostřelectva (79) na ukrajinské síly a civilní aglomerace. Cílem se stalo nejméně 134 měst/obcí v 10 oblastech a 94 objektů energetické infrastruktury. Během dne došlo k 78 přímým bojovým střetnutím. • V posledních dnech zintenzivnily ruské síly pozemní útoky ve směru na Bachmut. Vojenské velení má potíže s nasazením bojeschopných posil v reakci na ukrajinské operace ve východní Chersonské oblasti a zároveň na západě Záporožské oblasti. • Na okupovaném Krymu poblíž vesnice Čornomorske zasáhly ukrajinské síly okupantům 2 menší vysokorychlostní vyloďovací plavidla třídy Akula a Serna (Projekt-1176/11770).. Ve městě Sudža (RF - Kurská oblast) udeřil ukrajinský dron. Sudža leží cca 12 km od hranic se Sumskou oblastí tj. v regionu sousedícím s Ukrajinou. V posledních týdnech takových zpráv přibývá. • V blízkosti ukrajinského přístavu Oděsa zasáhla ruská raketa nákladní loď Kmax Ruler plující pod liberijskou vlajkou. V dočasném černomořském námořním koridoru aktuálně pluje 11 obchodních lodí: 6 plavidel s 231 000 tunami zemědělských produktů na palubě opustilo přístavy Oděské oblasti a míří k Bosporu + 5 plavidel čeká na vplutí do přístavů k nakládce. • Kreml zrušil tiskové konference (do odvolání). Čekat bude na příznivé zprávy z Ukrajiny, resp. dokud ruské síly nezískají úspěch v pokračující válce. • Podle MO vstoupilo letos (ke dni 09/11/2023) do ruské armády cca 410.000 lidí. Vláda podpořila návrh poskytovat bezplatně 2 jídla denně školákům ruských vojáků, kteří bojují nebo padli na Ukrajině. Ruský parlament (Státní duma) dostal návrh zákona, který má rozšířit právo sestřelovat drony. Zatím ho v Rusku mají pouze orgány činné v trestním řízení nebo státní i soukromé bezpečnostní agentury s protiteroristickou specializací. Nový zákon by umožnil sestřelovat drony také soukromým bezpečnostním subjektům v ruských palivových a energetických zařízeních. • Moskva chce přes Kazachstán a Uzbekistán dodávat plyn do Íránu. Teherán se trvale potýká s nedostatkem zemního plynu. Kreml by si tak zajistil posílení vojenské spolupráce (dodávky zbraní pro válku na Ukrajině nebo oboustranné vazby na Hamás a Hizballáh). Běloruské raketové a dělostřelecké síly měly (ve dnech 09-11/11/2023) vojenské manévry (velitelská a bojová cvičení).

ČR: MO zveřejnilo seznam vojenské techniky převezené na Ukrajinu. Zahrnuje vojenské vybavení (převážně sovětské výroby) a munici. Od února 2022 do konce října 2023: 4 vrtulníky, 62 tanků, 13 samohybných houfnic, 131 bojových vozidel pěchoty, 128 minometů, 17.400 minometných granátů a více než 4,2 milionu nábojů do ručních zbraní. Vše v hodnotě cca 241 milionů EUR. Kyjev z Prahy dostal také obvazy, léky a v rámci humanitární pomoci i 45 tun pro energetiku.

WB: Škody na zařízeních ukrajinské zdravotnické infrastruktury odhaduje Světová banka na 2.5 miliardy USD. V příštích 10 letech bude na obnovu systému potřeba až 16.4 miliardy USD.

07/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Postup hlásí na východním břehu řeky Dněpr. Do prostoru Krynky poprvé pronikly jejich jednotky s obrněnými vozidly. Posílily pozice obsazené průzkumníky z námořní pěchoty po 15. říjnu na okupovaném území v Chersonské oblasti. Další operace vedly ukrajinské síly v prostoru Bachmut (východní fronta - Doněcká oblast) a Melitopol (jižní fronta – Záporožská oblast). Letectvo realizovalo celkem 21 nálet: 17 na lokality, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku + 4na jeho protiletadlové systémy. Dělostřelectvo zlikvidovalo okupantům 2 velitelská stanoviště, 1 sklad paliv a pohonných hmot, 7 raketo/mino-metů, 1 systém protivzdušné obrany, 2 radarové stanice a 1 stanici pro elektronický boj. Současně eliminovalo jejich jednotky, zbraně a vojenskou techniku v 1 lokalitě. Protivzdušná obrana sestřelila 2 bezpilotní letouny agresora: 1 Shahed-136/131 a 1 průzkumný dron. • Operační situace na frontě zůstává mimořádně náročná. Ruské síly útočily podél linie: Kupjansk-Svatove-Kreminna, u Bachmutu, u Avdijivky, v prostoru města Doněck, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě i východě Záporoží. Nejtěžší boje probíhaly v prostoru: Kupjansk (20 útoků); Lyman (10 útoků); Bachmut (15 útoků); Avdijivka (20 útoků + 10 náletů); Marijinka (25 útoků); Robotyne-Verbove (10 útoků). • Zbrojní průmysl Ukrajiny (Ukroboronprom) zvýšil výrobu během 3Q/2023 ve srovnání s loňským rokem o 62 %. Prioritou je výroba munice, dronů, obrněných vozidel, protitankových raketových systémů a prostředků protivzdušné obrany. Na domácí vojensko-průmyslový komplex připadá 20% podíl munice.

Rusko: Agresor provedl během dne celkem 35 náletů. Současně odpálil 3 rakety. Tyto útoky vzdušných sil doprovodilo dělostřelectvo 30x. Cílem bombardování se stalo a pod palbu raketo/mino-metů se dostalo nejméně 121 měst a obcí v 8 oblastech. Během dne proběhlo podél celé fronty 78 přímých bojových střetnutí. • Okupanti začali s výstavbou železnice z Rostova na Donu (RF) přes Berďansk a Mariupol na okupovaný Krym. Zajistit má transport a logistiku pro potřeby armády z Ruska přes okupované území na jihu Ukrajiny (Záporožská oblast). Dopravě (a logistice) přes Kerčský most hrozí i nadále údery ze strany obránců. Jen za posledních 24 hodin do prostoru vypustily ukrajinské síly až 17 bezpilotních letounů. • Aktuálně se jejich terčem stalo vojenské letiště ve městě Taranrog (RF) vyhrazené pro vrtulníky ruských jednotek. Zároveň se na ose Mariupol-Berďansk přesouvá početný konvoj ruské armády s vojenskou technikou. • Během října vyrobil ruský zbrojní průmysl 115 raket dlouhého doletu: 30 balistických střel „Iskander-M“ + 12 řízených střel „Iskander-K“ + 20 řízených střel „Kalibr“ + 40 řízených střel Ch-101 + 9 řízených střel Ch-32 + 4 hypersonické střely „Kinžal“. Okupační síly tak mají před nastupující zimou rezervu 585 raket dlouhého doletu. • Moskva definitivně odstoupila od smlouvy ohledně konvenčních sil (CFE) z roku 1990. Zahrnovala omezení pro 5 kategorií zbraní a vojenské techniky (tanky, bojová obrněná vozidla, dělostřelectvo kalibru více než 100 mm, bojová letadla a vrtulníky – včetně rozsáhlých inspekcí a výměny informací mezi zúčastněnými zeměmi NATO a Varšavské smlouvy). Moskva pozastavila účast na této smlouvě už v roce 2007. A od roku 2015 se Rusko přestalo účastnit zasedání společné komise o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Zákon o vypovězení CFE podepsal Kreml v květnu roku 2023 - 15 měsíců po zahájení invaze na Ukrajinu.

NATO: Aliance hodlá pozastavit smlouvu CFE po odstoupení Ruska. na tak dlouho, dokud to bude nutné. • GenSec Stoltenberg v Maďarsku apeloval na neprodlenou ratifikaci vstupu Švédska do NATO, aby k přijetí došlo během schůzky MZV (28-29/11/2023).

EU: Evropská komise doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou a Moldavskem. Rozhodnutí je na Radě EU, tj. členských státech. Summit má rozhodnout v prosinci • Maďarsko oznámilo, že bude blokovat jednání s Ukrajinou o vstupu do Unie. Výhrady má i Polsko

G7: MF a MZV během schůzky v Tokiu potvrdili jednotu ohledně silné podpory vůči Kyjevu, který čelí ruské invazi. Během jednání se zaměřili na vytvoření štítu protivzdušné obrany pro Ukrajinu.

Nizozemsko: MO Olliongren oznámila, že na leteckou základnu Fete?ti (Rumunsko) odletělo 5 bojových letounů F-16 pro výcvik pilotů z Ukrajiny.

V.Z.