30.11.2023 | Svátek má Ondřej


NATO: 580. den invaze

26.9.2023

24/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračují v protiofenzívě. Operace provádějí především ve 2 sektorech fronty, resp. v zónách okupovaných území na severovýchodě a jihu. Postup hlásí např. na západě Záporožské oblasti u Robotyne, v obci Verbove východním směrem na ose k obci Novoprokopivka. Tam vytlačili nepřítele a upevňují si nové pozice 18 km jihovýchodně od města Orikhiv. Za posledních 48 hodin měl ruský agresor v tomto prostoru zvýšené ztráty - jen na technice: 50 kusů. U Bachmutu se protivník pokusil získat zpět ztracené pozice v okolí obce Kliščivka (Doněcká oblast), ale bez úspěchu - 3. úderná brigáda tam zničila ruskou 72. motostřeleckou brigádu (3. armádní sbor). Tvrdé boje trvají také v okolí obcí Avdijvka a Marinka nebo u Torske (15 km západně od Kreminny), západně od Rajhorodky (12 km od Svatova) a v okolí Urožajne (Doněcká oblast). Obránci si udržují iniciativu také na ose Melitopol či v sektoru Tavria. Ukrajinské síly zintenzivnily činnost i na ostrovech v deltě Dněpru (poblíž Antonivského mostu), s cílem upevnit pozice pro přechod na levý břeh řeky v Chersonské oblasti. 19 měsíců od zahájení invaze prakticky zničily v Záporožské oblasti ruskou 810. brigádu námořní pěchoty (Černomořská flotila), která ztratila více než 85 % svých vojáků. Podle odhadů nebude bojeschopná minimálně do roku 2024, stejně jako 25. vševojsková armáda ruských ozbrojených sil. Ukrajinské letectvo provedlo za posledních 24 hodin celkem 16 náletů: 9 na lokality kde okupanti soustředili své jednotky, zbraně a vojenskou techniku + 7 na jejich protiletadlové raketové systémy v palebném postavení. Dělostřelectvo zničilo 6 minometných systémů v palebných pozicích, 1 protiletadlový raketový systém, 1 soustředění vojsk a 1 sklad paliva ruského nepřítele. Protivzdušná obrana sestřelila 14/15 bezpilotních letounů.

Rusko: Agresor provedl 57 náletů. Odpálil 5 raket na Kremenčuk v Poltavské oblasti, údajně šlo o odvetný úder na letiště po ukrajinském úderu na velitelství Černomořské flotily. Z jihovýchodního směru (Primorsko-Achtarsk) vypustili okupanti 15 dronů Shahed-136/131. Během bombardování bylo zasaženo 23 osad v 5 oblastech (Charkovská, Luhanská, Doněcká, Zaporoží a Chersonská). Pozice ukrajinských jednotek i civilní cíle ostřelovalo ruské dělostřelectvo také z raketometů a minometů - 38x. Pod palbou se tak ocitlo více než 70 osad v 7 oblastech (Černihivská, Sumyská, Charkovská, Luhanská, Doněcká, Záporoží a Chersonská). Za posledních 24 hodin proběhlo více než 20 přímých bojových střetnutí. Námořnictvo vyslalo do Černého moře k bojové službě další 4 čtyři lodě, mj. 1 plavidlo z Azovského moře a 1 ze Středozemního moře. Zahrnují i 1 raketový nosič řízených střel Kalibr (palebná síla salvy - až 8). Armáda utrpěla v posledních dnech zvýšené ztráty na vojenské technice, např. více než 900 děl za měsíc. Proto v současnosti hromadí rakety pro údery v příštích měsících. Reaguje tak na prohlášení Kyjeva, že ukrajinská protiofenzíva bude pokračovat i v zimě. U Verbove chybí Rusům vojenské jednotky, aby zabránili pokračujícímu postupu Ukrajinců u Robotyne v Záporožské oblasti a zajistili linie své defenzívy do hloubky. V Kursku opakovaně udeřily ukrajinské drony. MO zvažuje znovu zavést důstojníky pro politické záležitosti (politruky), aby řešili problémy ruské armády s politickou a ideologickou angažovaností. Moskva šetří zpronevěru finančních prostředků v souvislosti s válkou na Ukrajině. Zároveň pokračuje v násilném deportování dětí z okupovaných území do Ruska. Podle MZV je připravená k jednáním o konfliktu, ale nebude zvažovat žádné návrhy na příměří.

NATO: Podpora Ukrajiny je v zájmu naší bezpečnosti (GenSec Stoltenberg).

USA: Washington žádá, aby Polsko objasnilo prohlášení PM o zastavení dodávek zbraní pro Ukrajinu. To by ohrožovalo jednotu Spojenců.

22/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. I přes tvrdé doje hlásí postup ve dvou sektorech: u Bachmutu a na jižní frontě v zóně Tavria - směr Melitopol (západ Záporožské oblasti). Satelitní snímky potvrzují, že se jim u obce Verbove podařilo proniknout 3./3 linií defenzívy ruských okupantů. Cílem průlomu je strategický uzel pro železniční dopravu - město Tokmak, vzdálené cca 47 kilometrů. Úspěšný úder provedli také na okupovaném Krymu u Sevastopolu, kde raketami zasáhli velitelství ruské Černomořské flotily a způsobili nepříteli citelné ztráty. K dalším explozím došlo v tomto sektoru např. v okolí vojenského letiště Belbek nebo na letišti Saky (60 km severně od Sevastopolu), kde Ukrajinci využili drony a rakety Neptun. Celkem tam bylo nejméně 12 bojových letadel, včetně Su-24 + Su-30 a také protivzdušný raketový systém Pancir. Letectvo provedlo celkem 16 náletů: zlikvidovalo 1 velitelské stanoviště, 1 protiletadlový raketový systém, 2 stanice elektronického boje a 12x udeřilo na lokality se soustředěním jednotek, zbraní a vojenské techniky protivníka. Dělostřelectvo eliminovalo 1 velitelské stanoviště, 1 lokalitu se soustředěním jednotek, zbraní a vojenské techniky nepřítele, jeho 9 dělostřeleckých systémů v palebném postavení a 2 stanice pro elektronický boj. Protivzdušná obrana sestřelila 38/50 střel s plochou dráhou letu a 1 bezpilotní letoun typu Shahed 136/131. Na závěr své návštěvy USA oznámil prezident Zelenskyj, že Ukrajina a Spojené budou společně vyrábět zbraně - mj. systémy protivzdušné obrany.

Rusko: Agresor odpálil 59 raket a provedl 62 nálety. Celkem vypustil 44 střel Kh-101/Kh-555/Kh-55 z 10 strategických letounů T 95MS operujících v prostoru západně od města Engels. Ve vlnách vedené útoky doprovodilo 6 protiletadlových raket S-300 zacílených na Charkov. Okupanti bombardovali 23 osad v 7 oblastech (Černihovská, Sumská, Charkovská, Luhanská, Doněcká, Záporožská a Chersonská). Více než 120 osad z těchto oblastí se ocitlo také pod jejich dělostřeleckou palbou. Útoky na pozice ukrajinských jednotek a civilní cíle podpořilo také 55 úderů ruského dělostřelectva s využitím raketometů a minometů. Během dne došlo k 26 přímým bojovým střetnutím. Nejtvrdší boje jsou hlášené v Kupianském a Lymanském směru, kde okupanti za poslední týden provedli 21 náletů a cca 800 ostřelování z těžkých zbraní. Dále útočili také na Oděskou oblast s nasazením raket Oniks, konkrétně v okrese Bilhorod-Dnistrovskij. Nejcitelnější ztráty zaznamenal agresor na jižní frontě v prostoru Verbove (18 km jihovýchodně od obce Orikhiv) a na okupovaném Krymu, kde došlo k přímému zásahu velitelství Černomořské flotily. To ovlivní činnost jednotek pěchoty 810. námořní brigády zapojené do operací na západě Záporožské oblasti a 22. armádního sboru, který je nasazený na východě Chersonské oblasti. Značnou degradaci zaznamenala i kontrola Černomořské flotily nad letištěm Saky, kde má na starost letecký provoz. V obavách z nových úderů přesunulo ruské námořnictvo všechny velké obojživelné lodě do domovských přístavů. V Černém moři ponechalo jen 10 lodí a člunů. Námořní raketové nosiče nejsou pozorovány při bojové službě. Neznámí pachatelé vyhodili do vzduchu dvě letadla a vrtulník na letecké základně Čkalovskij v Moskevské oblasti, kde jsou umístěna vládní letadla. Nastražené výbušniny na důkladně střežené letecké základně vyhodily do povětří letouny AN-148 a IL-20 (oba patří k leteckému pluku zvláštního určení 354) a také vrtulník MI-28H. Moskva s okamžitou platností dočasně zakázala export benzinu a nafty (s výjimkou 4 bývalých republik SSSR), aby stabilizovala situaci na domácím trhu. Ruské zásoby nafty jsou vyčerpané ze dvou důvodů: 1) kvůli aktuálnímu vrcholu sezóny zemědělské sklizně 2) kvůli válce na Ukrajině, resp. nutnosti zajistit pohonné hmoty pro vojenská vozidla. Kreml usiluje o prohloubení rozporů mezi Ukrajinou a jejími středoevropskými partnery po odstoupení Ruska z Černomořské iniciativy OSN pro export obilovin.

USA: Prezident Biden oznámil další balíček americké vojenské pomoci v hodnotě 325 milionů USD pro Ukrajinu. Jeho součástí jsou např. tanky Abrams, prostředky protivzdušné obrany a munice. Otevřená zůstává otázka dodání raket ATACMS, které se odpalují z raketometů HIMARS. Pentagon by měl poslat tyto balistické střel dlouhého doletu i s kazetovou municí v krátké budoucnosti.

VS OSN: Ukrajinský návrh reformy OSN ohledně omezení práva veta stálých členů Rady bezpečnosti a rozšíření jejich počtu o africké státy podporuje Austrálie (MZV Wongová). Německo nepodporuje myšlenku zrušit ruské veto v RB (MZV Baerbocková). Rusko považuje ukrajinský mírový plán za nerealistický, stejně jako návrhy OSN na oživení černomořské obilné dohody. Podle Moskvy je Západ říší lži (MZV Lavrov).

Polsko: Vztahy Varšavy a Kyjeva aktuálně zatěžují spory ohledně exportu obilí, a to i s přesahem do vojenské oblasti. PM uvedl, že Polsko v současné době neposkytne Ukrajině žádné zbraně.

EU: Evropská komise navrhla další prodloužení dočasné ochrany Ukrajinců až do 3. března 2025. Aktuálně je v platnosti tato poskytnutá jistota a podpora v rámci EU více než 4 milionům utečencům před ruskou agresí do 4. března 2024.

20/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračují v protiofenzívě. Operace prováděli nejméně ve 2 sektorech fronty. Postup hlásí např. podél linie Kupjansk-Svatove-Kreminna (Charkovská oblast – severovýchodní fronta) a v sektoru u Robotyne (Záporožská oblast - jižní fronta). Další posuny dosáhli u Bachmutu (Doněcká oblast – východní fronta) nebo na ose Melitopol, kde upevňují nové pozice. V západním sektoru Záporožské oblasti zasáhli vojenské velitelství okupantů. Stejně tak i v Chersonské oblasti, kde zlikvidovali velitelství ruské 7. gardové horské výsadkové divize. Letectvo provedlo za posledních 24 hodin celkem 20 náletů na velitelská stanoviště ruského nepřítele a lokality, kde soustředil své jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo eliminovalo další 3 velitelská stanoviště, 1 protiletadlový raketový systém, 9 dělostřeleckých systémů v palebných pozicích, 1 muniční sklad a 1 stanici protivníka pro elektronický boj. Protivzdušná obrana sestřelila 28/31 bezpilotních letounů ruského nepřítele typu Shahed 136/131, které startovaly v několika vlnách z jihovýchodního a severního směru. Jejich cílem se stala ropná rafinérie v Kremenčuku (Poltavská oblast). Útočily také na Lvov, kde zničily sklad charity s 300 tunami humanitární pomoci. Raketový úder okupantů zasáhl také město Kryvyj Roh (Dněpropetrovská oblast). Ukrajinské síly se vylodily severně od Pidstepne (asi 12 km východně od Antonivského mostu) a na ostrově Kozatskyi (severozápadně od Nové Kachovaky).

Rusko: Agresor odpálil 9 raket a provedl 79 náletů na pozice jednotek ukrajinské armády i na 24 obcí v 8 oblastech (Černihovské, Sumské, Charkovské Luhanské, Doněcké , Levadnské, Záporožské a Chersonské). Bombardování podpořilo více než 60 úderů dělostřelectva okupantů. Pod palbu ruských minometů a raketometů se dostalo cca 100 ukrajinských osad v 5 oblastech (Charkovská, Luhanská, Doněcká, Záporožská a Chersonská). Během dne se uskutečnilo 24 přímých bojových střetnutí. Nejtvrdší boje probíhaly podél linií: Kupjansk-Svatove-Kreminna, poblíž Bakhmutu, na ose Avdiivka-Doněck a v západní zóně Záporožské oblasti. Právě tam se v posledních výrazně zvýšily ztráty ruské armády, která zápasí s nedostatkem rezerv. Citelné ztráty mají okupanti i u Bakhmutu. Ekonomika země vydrží podle dostupných odhadů zátěž války maximálně tak do konce roku 2025/2026. MO Šojgu jednal v Teheránu s NGŠ gen-mjr. Bagherim především o rusko-íránské vojenské spolupráci (dále o situaci v Náhorním Karabachu, Sýrii a Afghánistánu). Kreml pokračuje v úsilí o posílení kontroly nad ruským informačním prostorem před prezidentskými volbami v březnu 2024.

VS OSN: Invaze Ruska na Ukrajinu je porušení Charty OSN (GenSec Guterres). Jedině Rusko je zodpovědné za současnou válku na Ukrajině a jedině Rusko stojí v cestě jejího ukončení (US prezident Biden). Válka na Ukrajině má neúnosně negativní důsledky na celý svět. Ukončit ji může kdykoli ruský prezident jediným příkazem (DE kancléř Scholz). Ukrajina připravuje globální mírový summit. S cílem udělat maximum a zbránit tomu, aby po ruské agresi někdo na světě napadl jiný národ (UA prezident Zelenskyj). Rusko musí bezpodmínečně stáhnout všechna svá vojska z celého území Ukrajiny v rozsahu jejích mezinárodně uznávaných hranic (CZ prezident Pavel).

RB OSN: Zastavte válku a Zelenskyj tu mluvit nebude (předsedající ALB PM Rama v reakci na protest Rusů). Je nemožné zastavit válku, protože veškeré úsilí je vetováno agresorem. Právo veta v rukou agresora je to, co zatlačilo OSN do slepé uličky (UA prezident Zelenskyj). Konečné vítězství Ukrajiny znamená vítězství právního státu a respektu k ostatním, zatímco její porážka by dovolila zvítězit brutalitě a bezpráví. Představitelé Kremlu musí nést odpovědnost za zločin agrese vůči svému sousedovi. (CZ prezident Pavel).

IJC: Před Mezinárodním soudním dvorem v Haagu označilo Rusko válku proti Ukrajině za sebeobranu a obvinilo prezidenta Zelenského z nacismu.

USA/NATO: MO Austin a vedení Aliance vyzvalo Spojence, aby do zimy dodali Ukrajině co nejvíce prostředků protivzdušné obrany.

Rumunsko: Námořní agentura (MRCC) zachránila členy posádky z nákladní lodi, která v Černém moři najela na minu.