22.9.2023 | Svátek má Darina


NATO: 573. den invaze

19.9.2023

18/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. A to zejména ve 2 sektorech, resp. na osách Melitopol a Bachmut. Do operací na jižní frontě (západ Záporožské oblasti) nasadili nejméně 5 pluků výsadkářů, kteří jsou nyní v okruhu několika kilometrů od Robotyne. Značná koncentrace ukrajinských sil je také v sektoru Bachmut na východní frontě (Doněcká oblast), kde mají 52.000 mužů, cca 270 tanků, více než 1.000 bojových vozidel, 150 dělostřeleckých systémů a přes 120 minometů. Během týdne se tak povedlo osvobodit v této zóně 2 km2, od zahájení protiofenzívy celkem už 51 km2. Za posledních 24 hodin provedlo letectvo 9 náletů na lokality se soustředěním nepřátelských vojsk, zbraní a bojové techniky. Dělostřelectvo zlikvidovalo jednotky ruského protivníka koncentrované ve 2 lokalitách, včetně jejich zbraní a bojové techniky. Dále zničilo 2 protiletadlové raketové systémy, 11 dělostřeleckých systémů, 3 muniční sklady a 1 stanici elektronického boje okupantů. Protivzdušná obrana sestřelila 16 cílů: 6 dronů Shahed-136/131“; a 10 řízených střel s plochou dráhou letu Kh-101/Kh 555/Kh-55. Ty byly odpálené z 9 strategických letounů Tu-95ms startujících v sektoru ruské základny Engels. Bezpilotní letouny útočily z jihovýchodního a jižního směru (Primorsko-Akhtarsk, Chauda); Hlavním terčem útoku se stala Oděsa. Nejtvrdší boje trvají v zóně kolem Bachmutu: u Kliščiivky a Bílé Hory (14 km jihozápadně). dále u Andriivky a Kurdyumivky (13 km jihozápadně) a u Dibrova, Torske (13 km západně od Kreminny) i v oblasti Serebrjanského lesa či v okolí Bílé Hory (Doněcká oblast). Obránci aktuálně hlásí průlom obranné linie okupantů. Posunu dosáhli východně od obcí Orikhovo a Vasylivka (11 km severozápadně od Bakhmutu). Neúspěšně se ruský nepřítel pokusil o protiútok u Novodarivky a Rivnopilu ((15/10 km jihozápadně od Velké Novosilky). Ruské okupační správy nadále násilně deportují ukrajinské děti a snaží se vymazat kulturní identitu obyvatel.

Rusko: Agresor odpálil 15 raket a provedl 70 leteckých útoků. Na pozice ukrajinských jednotek a na různé osady využil také 47x palbu raketometů a minometů. Za posledních 24 hodin došlo minimálně k 35 přímým bojovým střetnutím. Okupanti se snaží vyčerpat ukrajinskou protivzdušnou obranu, aby dosáhlo vzdušné kontroly a změnili průběh války. Od jejího začátku odpálili cca 6.500 raket a vypustili 3.500 útočných dronů. Samo území Ruské federace však bylo opět vystaveno koordinovanému úderu bezpilotních letounů. Drony mířily na vojenské cíle na okupovaném Krymu (pozemní spojení poloostrova s Ruskem chce Kyjev přetnout do zimy). Dále na Moskvu (okresy Istra a Ramenskij), kde narušily letecký provoz na 3 letištích. Konkrétně muselo být zrušeno či odloženo celkem 24 letů na Vnukovu, Šeremetěvu, či Domodědovu. A ještě způsobily požár v ropném skladu na jihozápadě země nebo v Tule (Voroněžská oblast). Ukrajinci si tak udržují všestrannou iniciativu. Snad nejpřekvapivější je to na moři, protože země fakticky nemá námořnictvo. I tak způsobila nepříteli citelné škody. Agresor se aktuálně snaží rozptýlit své válečné lodě z Černomořské flotily mimo přístavy na okupovaném Krymu a jeho okolí. Nejméně 3 výsadková plavidla přesunul do Azovského moře. Totéž platí také o letectvu. Ukrajina v zásadě postrádá konvenční vzdušné síly a používá bezpilotní letouny či rakety v reakci na ruské údery. I tak je značně efektivní. Schopnost ruského nepřítele chránit ze vzduchu vedle námořní flotily, svá letiště, základny a pozemní komunikační linky je citelně omezená. Což do budoucna zvyšuje pravděpodobnost úspěšnosti pokračujících ukrajinských úderů. Poslední v řadě jsou pozemní síly. Počty jednotek ruské armády byly s na vrcholu před invazí, tj. před 19 měsíci. Dnes jsou vojska značně oslabená. Ztráty dosáhly 80 % invazního vojenského personálu a 55 % výzbroje. To umocňuje neschopnost nasadit dostatečně silné zálohy. Rok a půl trvající ruská invaze proti Ukrajině stála Moskvu cca 167 miliard USD (Forbes - na základě dat GŠU).

NATO: Konflikt na Ukrajině potrvá ještě dlouho (GenSec Stoltenberg).

ICJ: V nizozemském Haagu začal Mezinárodní soudní dvůr řešit spor Ruska a Ukrajiny ohledně genocidy. Podle Moskvy měla její vojenská invaze zachránit tamní ruskojazyčné obyvatelstvo. Kyjev kvůli tomu podal žalobu k nejvyššímu soudu OSN. Rusko v reakci požaduje zamítnutí, protože ICJ podle jeho názoru nemá v daném případě potřebné pravomoci. Kromě obou stran se ve věci vyjádří do 27/09/2023 ještě dalších 32 zemí - včetně většiny států EU, dále UK, Austrálie a Kanada.

Bulharsko: 70 km od hranic s Rumunskem se u vesnice Tjulenovo na černomořském pobřeží zřítil bezpilotní letoun s bombou.

16/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračují v protiofenzívě. Operace provádějí nejméně ve 2 zónách fronty, tj. na východě a jihu země v sektorech okupovaných území. V prostoru Bachmut osvobodili po obci Andriivka také Kliščivku (7 km jihozápadně). Jednotky 3. samostatné úderné brigády tam zničily ruskou 72. samostatnou motostřeleckou brigádu (3. armádní sbor). Na západě Záporožské oblasti hlásí Ukrajinci částečný postup pěchoty v okolí obcí Verbove a Novoprokopivka, kde vytlačili nepřítele a upevňují si nové pozice 18 km jihovýchodně od města Orikhiv. Letectvo provedlo 3 nálety na lokality se soustředěním vojsk, zbraní a bojové techniky ruského nepřítele. Dělostřelectvo zlikvidovalo další 3 takové lokality s koncentrací živé síly, zbraní a vojenského vybavení protivníka. Tvrdé boje probíhají u Torske (15 km západně od Kreminny), západně od Raihorodky (12 km od Svatova) a v okolí Urozhaine (Doněcká oblast). Na ose Avdiivka, Marinka a Shakhtarske si obránci udržují iniciativu, stejně jako na ose Melitopol i v sektoru Tavria. Jen tam nepřítel zaútočil během uplynulých 24 hodin celkem 14x, provedl 22 náletů a jeho dělostřelectvo udeřilo 738x. Ukrajinské síly zintenzivnily svou činnost také na ostrovech v deltě Dněpru (poblíž Antonivského mostu), s cílem upevnit pozice pro přechod na levý břeh řeky v Chersonské oblasti. Letectvo provedlo 8 náletů na lokality se soustředěním vojsk, zbraní a vojenské techniky ruského nepřítele. Dělostřelectvo zničilo 6 minometných systémů v palebných pozicích, 1 protiletadlový raketový systém, 1 soustředění vojsk a 1 sklad paliva protivníka.

Rusko: Agresor provedl 59 náletů. Nasadil 17 dronů Shahed-136/131, které však všechny sestřelila​​ protivzdušná obrana Ukrajinců. Na pozice jejich jednotek a civilní cíle po celé zemi okupanti zaútočili dále 36x za pomoci raketometů a minometů. Za posledních 24 hodin proběhlo 24 přímých bojových střetnutí. Ruská armáda nasazuje další síly směrem na Záporoží. Další její jednotky v současnosti upevňují své pozice na obranné linii v Chersonské oblasti. U Bachmutu se neúspěšně pokusily prorazit u Bohdanivky (7 km severozápadně) a obnovit ztracené pozice u Jahidne (2 km severně). Stejně skončily také jejich operace v prostoru Avdiivka: u Lastochkyne (5 km severozápadně) a Marinky (27 km jihozápadně). Vzhledem ke ztrátám okupačních sil probíhají v Kalinigradské a v Chabarovské oblasti Ruské federace mobilizační aktivity s cílem doplnit nově vzniklou 25. vševojskovou armádu. Navíc došlo k zásahu ruského námořního raketového nosiče (vznášedlo třídy Samum) ukrajinským plavidlem bez posádky. Kromě Černomořské flotily v Sevastopolu vykazuje širší problémy také systém ruské protivzdušné obrany S-400, který Ukrajinci podruhé zlikvidovali přímo na okupovaném Krymu. Pokus o „bleskovou válku“ se tak už dávno proměnil ve vleklý konflikt. Vývoj na rusko-ukrajinské frontě reflektují politické kruhy v Moskvě. V rámci Státní dumy se zvažuje návrh změny podmínek pro demobilizaci vojáků mobilizovaných na podzim 2022. Předseda obranného výboru A. Kartapolov v této souvislosti vyjádřil názor Kremlu: až po skončení války. Poslanec (a bývalý zástupce velitele Jižního vojenského okruhu gen.) A. Gurulev si stěžoval na lhaní v rámci ruské armády a zdůraznil účinnost ukrajinské protivzdušné obrany v boji proti vrtulníkům. Ruské MO pokračuje ve snaze převzít kontrolu nad operacemi žoldnéřské Wagner Group v severní Africe. Zvažuje pověřit tím bývalého velitele leteckých sil gen. S. Surovikina. Ruské okupační úřady pokračují ve snaze posílit pozemní komunikace spojující jižní Ukrajinu s Ruskem a okupovaným Krymem.

Maďarsko: Podle předsedy maďarského parlamentu (L. Kövér) není členství Švédska v NATO nutné. MZV (P. Szijjártó) v uplynulém týdnu pohrozil, že Budapešť by nemusela podpořit vstup Stockholmu do Aliance. V rámci 31 zemí Spojenců ho neratifikovalo už jen Turecko a právě Maďarsko.

USA: Americký velvyslanec v Budapešti (D. Pressman) považuje vstup Švédska do NATO za výhodu pro všechny členské země Aliance. Maďarský PM to podporuje, a proto Washington očekává brzké rozhodnutí maďarské vlády i parlamentu v této otázce.

Polsko/Slovensko: Obě země prodloužily jednostranné embargo na dovoz ukrajinského obilí. Maďarsko se chystá k tomuto kroku připojit.

14/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Postup hlásí ve dvou sektorech: na jižní frontě (v ose Melitopol) na západě Záporožské oblasti a u Bachmutu - 15 km jižně od tohoto města v Doněcké oblasti na východní frontě. V této zóně dobyli zpět obec Andrijivka, kterou obsadili žoldnéři z Wagner Group letos v květnu. Tam postoupily ukrajinské jednotky také v jihozápadním směru: u Kliščivky (7 km), Andriivky (10 km) a Kurdyumivky (13 km). Letectvo provedlo 14 náletů: 12 na soustředění vojsk, zbraní a vojenské techniky ruského nepřítele + 2 na jeho protiletadlové raketové systémy. protivníka. Dělostřelectvo zlikvidovalo 1 velitelské stanoviště, 1 protiletadlový raketový systém, 1 lokalitu se koncentrací jednotek, zbraní a vojenské techniky protivníka, jeho 15 dělostřeleckých systémů v palebných pozicích, 2 sklady munice a 1 stanici elektronického boje. Protivzdušná obrana zničila 32/44 dronů Shahed -136/131, které mířily především na jih Oděsy a její přístavní infrastrukturu. (Od 18. července bylo v přístavech země zničeno 105 zařízení. V důsledku toho se vývoz obilí do Asie, Afriky a Evropy snížil o téměř 3 miliony tun měsíčně.) Situace eskaluje také v prostoru obcí Marinka a Avdiivka. Agresor zvýšil počet útoků v severozápadním směru od Berestova (20 km od Svatova). Dále také v severovýchodním směru od Kupjansku: - u Synkivky (9 km) a ve východním směru – u Petropavlivky (7 km). Ruský nepřítel shromažďuje nové síly s cílem dobýt stejně jako Doněckou a Luhanskou oblast také Kupjansk. Např. v oblasti Robotyne (12 km jižně od obce Orikhiv) probíhají velmi těžké boje. S ohledem na zaminované území o rozloze 174.000 km2 se Ukrajina stala nejvíce zaminovanou zemí na světě.

Rusko: Agresor odpálil 2 rakety a jeho vzdušné síly provedly ve vlnách další 92 nálety. Okupanti zaútočili za pomoci 47 kamikadze dronů. Na pozice ukrajinských jednotek a různé osady realizovali také 42 dělostřeleckých úderů s využitím raketometů a minometů. Celkem došlo k 29 přímým bojovým střetnutím. Ruské velení hrozí tvrdou reakcí na pokusy strhnout Krymský most. Nově vytvořená 25. vševojsková armáda byla urychleně nasazena do bojů v Luhanské oblasti, kde se ruské síly nadále potýkají s přetížením. Neúspěšně zaútočily jižně od Novodarivky (13 km jihozápadně od Velké Novosilky) ve směru Kupjansk, bez ohledu na počet vojáků (50.000). Boje probíhají také o ostrovy v řece Dněpr a u Antonivského mostu na východním břehu (Chersonská oblast). Na druhé straně je zaznamenán mírný pokles aktivity ruských sil na kupjanské a lymanské frontě. Zejména počet přímých střetnutí se tam výrazně snížil. V Černém moři ztratila ruská flotila další 2 hlídkové lodě třídy Vasilij Bykov se střelami s plochou dráhou letu (Kalibr), které Rusové používají k útokům proti Ukrajině. Po úderu proti loděnici Sevmorzavod (Ordžonikidze) v Sevastopolu bylo citelně poškozeno klíčové opravárenské zařízení černomořské flotily, která hned další den zaznamenala další ztráty. Terčem ukrajinských dronů (5) se stala i hlídkovací loď Sergej Kotov. A námořnictvo Kyjeva zasáhlo experimentálním dronem „Sea Baby“ v Černém moři ruskou raketovou loď Samum v Sevastopolském zálivu. Přímo na okupovaném Krymu udeřilo dalších 11 bezpilotních letounů ve městě Jevpatorija na západním pobřeží. Ukrajinci tam zničili ruskou protivzdušnou obranu. Jejich drony vyřadily systém typu Triumf S-400, včetně radaru a antény. Spolu se střelami typu Neptun mířily také na nedaleké vojenské letiště Saki. Další 4.exploze byly zaznamenané v Sevastopolu. Rusko-severokorejská vrcholná schůzka na kosmodromu Vostočnyj (Amurská oblast) vyvolala v Kremlu následně obavy. A to kvůli snaze vyhnout se dalším sankcím ohledně zbraní. Ukazuje se, že Pchjongjang už dodává munici Moskvě 1,5 měsíce.

USA: HHH

lavní strategické cíle USA na Ukrajině: Zabránit Rusku v dosažení strategického úspěchu a zajistit ekonomickou, vojenskou a demokratickou prosperitu země do budoucna (MZV Blinken).

ČR: Je třeba se připravit na to, že válka na Ukrajině bude dlouhá. Rusko bude po skončení konfliktu ještě více nepřátelské (NGŠ Řehka).

NATO – CHW (Centrum pro hybridní válku): Válka skončí v okamžiku, kdy se Rusko rozhodne stáhnout své síly a zastavit agresi.

Bulharsko: Sofie řeší ruskou blokádu v Černém moři. Chce zapojení NATO.

WB: Podle odhadu skupiny Světové banky, Evropské komise a OSN dosáhnou náklady na rekonstrukci a obnovu Ukrajiny minimálně 411 miliard USD.

OSN: Od 18. července bylo na Ukrajině poškozeno nebo zničeno 105 zařízení přístavní infrastruktury. Vývoz obilí se tak snížil o téměř 3 miliony tun měsíčně. UNHCR: Přibližně 17,6 milionu lidí na Ukrajině (49% současné populace) aktuálně potřebuje humanitární pomoc a ochranu, protože města a osady čelí masivním útokům Ruska. Jejich počet se zvyšuje, humanitární situace se tak ještě zhorší.

EU bude stát na straně Ukrajiny tak dlouho, jak to bude potřeba (von der Leyenová). EK navrhne prodloužení dočasné ochrany Ukrajinců v EU. Zároveň neprodlouží embargo na dovoz ukrajinského obilí.

Rumunsko: Nedaleko hranice s Ukrajinou spadly trosky z dalšího ruského dronu. Úřady ve městě Galati varovaly obyvatele a před náletem je vybízely odebrat se do krytů.

Finsko: Vláda rozhodla uzavřít hranice země pro osobní automobily s ruskou poznávací značkou. Navázala tak na pobaltské státy a Polsko, které ke stejnému zákazu přistoupily tento týden.

12/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračují v protiofenzívě. V rámci operací se jim podařilo zasáhnout suchý dok v přístavu Sevastopol na okupovaném Krymu. Kromě mohutného požáru v loděnici byly vážně poškozené 2 lodě z Černomořské flotily ruského nepřítele: ponorka „Rostov na Donu“ třídy Kilo (B-237) + výsadkové plavidlo „Minsk“ třídy Ropucha. Úder byl vedený za pomoci 10 střel s plochou dráhou letu (odpálených z letadel Su-24) a 3 bezposádkových člunů. GŠ hlásí další posuny u Bachmutu (Doněcká oblast – východní fronta) a u Robotyne (Záporožská oblast - jižní fronta). Na ose Melitopol dosáhly jednotky Ukrajinské armády nových pozic v sektoru jižně a jihovýchodně od Robotyne, které upevňují. Ruský nepřítel se tam pokouší doplnit jednotky, zatímco pokračuje v útocích. Obránci jich odrazili více než 10, např. u Novodanylivky, a drží frontovou linii. Na ose Cherson zahájil ruský protivník nálety v sektoru obce Odradokamjanka, stejně jako na Kryvyj Roh (Dněpropetrovská oblast). Bombardování podpořily dělostřelecké a minometné údery agresora zaměřené na více než 10 osad v této zóně fronty. Ukrajinské letectvo realizovalo 7 náletů na lokality, kde ruská armáda soustředila jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Vysokou účinnost mají bezpilotní letouny. Zničily cca 25 % vojenských cílů nepřítele. Aktuálně např. ve východní zóně okupované Chersonské oblasti zničily ukrajinské drony na pobřeží Azovského moře 6 ruských člunů. V týdnu 4-11/09/2023 eliminovaly dalších 35 ruských tanků, 55 obrněných vozidel, 58 nákladních aut, 36 děl, jeden raketový systém. K jejich obsluze bylo jen letos v červenci 2023 vyškoleno 3.000 ukrajinských vojáků. V září dokončí tento výcvik ještě 10.000 operátorů. V těsné koordinaci s nimi zlikvidovalo dělostřelectvo 12 raketových a minometných systémů v palebných postaveních, 1 soustředění vojsk, zbraní a vojenské techniky, 1 velitelské stanoviště a 1 muniční sklad protivníka. Protivzdušná obrana Ukrajinců sestřelila v Záporožské, Dněpropetrovské a Mykolajivské oblasti všech 12/12 bojových dronů nepřítele. Ve směru Tavria osvobodili obránci za poslední týden 4,8 k2 území, celkově už 256,5 km2 (jižní fronta, včetně části Doněcké oblasti).

Rusko: Agresor odpálil 10 raket a provedl 53 náletů na pozice ukrajinských jednotek i na různé osady. Minimálně 56x podpořil útoky za pomoci dělostřelectva palbou z raketometů a minometů. Během dne proběhlo 30 přímých bojových střetnutí. Operační situace na severovýchodě a jihu Ukrajiny zůstává složitá. Ruský nepřítel se stal aktivnější ze vzduchu. Útočit nepřestává v západním sektoru Chersonské oblasti s využitím naváděných leteckých bomb a bezpilotních letounů (12 Shahed-136/131), startujících z jihovýchodu (Primorsko-Achtarsk – Ruská federace). Z Dněpropetrovské oblasti odpálil protiradarové střely Kh-31P a řízené střely Kh-59 z letounů Su-34/Su-35. Ruská generalita připouští, že Ukrajina je pouze „odrazovým můstkem“ k invazi do Evropy. Požár v Sevastopolu vedl k uzavření Krymského mostu přes Kerčský průliv. Od začátku tohoto měsíce probíhá rekonstrukce instalovaných systémů protivzdušné obrany SA-22 v Moskevské oblasti i v samotné metropoli. Ve snaze zvýšit účinnost proti bezpilotním letounům došlo k jejich překalibrování kvůli vzdušným prostředkům krátkého a středního doletu. Moskva si od toho slibuje lepší obranu před drony, kterým město čelí prakticky každý den. Do konce roku 2023 hodlá Ruská armáda uzavřít kontrakt s 420.000 smluvních rekrutů. Očekává se masivní mobilizace: 400-700.000 lidí. Odvody a branná povinnost mají už nyní negativní dopady na pracovní síly v ruském průmyslu. Podle Institutu pro hospodářskou politiku (JG) dosáhl nedostatek pracovníků v červenci 2023 nového maxima 42 %. To je o 7 % více než v dubnu 2023.

Německo: S velkou odvahou a odhodláním Ukrajinci brání i svobodu každého z nás (MZV Baerbocková).

G20: Letošní summit (9-10/09/2023 Nové Dillí) pod předsednictvím Indie rezignoval v závěrečném prohlášení na označení agresora v rusko-ukrajinském konfliktu. I když posledních 18 měsíců ukázalo jasné dopady na světovou politiku i na globální ekonomiku. To znamená ztrátu důležitého nástroje pro zvýšení mezinárodního tlaku na Rusko, aby válku ukončilo.

USA: Ukrajinští piloti by mohli s F-16 létat ještě letos. První by měli na základnu Morris Air National Guard v Tucsonu (Arizona) dorazit už příští měsíc (gen. M. Loh - velitel americké Národní letecké gardy).

UK: Rusko prohrává. Ukrajina pokročila v boji o osvobození. Od 24/02/20220 získala zpět více než 50 % okupovaných území. Kyjev uspěl díky mezinárodnímu společenství, které vyvíjí ekonomický a diplomatický tlak. A Moskva tím trpí. (T. Radakin - vrchní velitel ozbrojených sil Velké Británie).