4.10.2023 | Svátek má František


NATO: 566. den invaze

12.9.2023

10/09/2023
Ukrajina:
Obránci pokračují v protiofenzívě. Operace provádějí nejméně ve 2 částech fronty, tj. na východě a jihu země v sektorech okupovaných území. Letectvo provedlo 8 náletů na lokality se soustředěním vojsk, zbraní a vojenské techniky ruského nepřítele. Dělostřelectvo zničilo 6 minometných systémů v palebných pozicích, 1 protiletadlový raketový systém, 1 soustředění vojsk a 1 sklad paliva protivníka. Postup pěchoty hlásí v pohraničí Doněcké a Záporožské oblasti, konkrétně - východně od Robotyne a jižně od Bachmutu mezi obcemi Kliščiivka a Adriivka i v prostoru Tavria. Bojuje se v Opytném, několik km od letiště v Doněcku. Ukrajinská armáda se snaží prorazit k Melitopolu a Berďansku na březích Azovského moře, aby přerušila ruský pozemní koridor na anektovaný Krymský poloostrov. Zpět dobyla 4 těžební plošiny v Černém moři u Krymu, které Rusko okupovalo od roku 2015 (konkrétně tzv. Bojkovy věže: Petro Hodovalec, Ukrajina, Tavrida a Syvaš). Nepřátelské bezpilotní letouny (Shahed 136/131) útočily ve vlnách a z různých směrů. V Sumské a Černihivské oblasti udeřily drony ze severu, mj. na obce Nižyn a Pryluky. Hned po půlnoci se začaly blížit první také ke Kyjevské oblasti. Protivzdušná obrana zlikvidovala 26/33 bezpilotních letounů v různých sektorech hlavního města. Ruský protivník bombardoval osady v Charkovské i Doněcké oblasti na severovýchodním úseku fronty a v Záporožské i Chersonské oblasti na jižní frontě. Pod dělostřeleckou palbu nepřítele se dostalo celkem minimálně 45 obcí v těchto zónách.

Rusko: Agresor odpálil další 2 rakety a provedl 40 náletů na pozice ukrajinských jednotek a různé osady. Navíc pálilo ruské dělostřelectvo 38x s využitím raketometů a minometů. Došlo k 30 přímým bojovým střetnutím. Investice Moskvy do sektoru zbrojního průmyslu umožňují vyrábět cca 200 tanků/rok. Kvůli těžkým ztrátám na Ukrajině (2 000 tanků) tak bude potřebovat 10 let, než se dostane na počty před invazí. Nemluvě o ztrátě 4 000 obrněných bojových vozidel, více než 100 letadel a nejméně 270 000 obětí (padlých + těžce raněných). V Pskovské oblasti (poblíž estonských hranic) začali organizovat dobrovolné bezpečnostní hlídky. Mají zastavit další útoky dronů proti letecké základně Kresty, kde byly zničené 2 transportní letouny IL-76 CANDID. Útoky byl vedený z území Ruské federace. MO oznámilo operace v sektoru Černého moře - v zóně okupovaného Krymu, a to proti plavidlům (3) a bezpilotním letounům (8). Okupační úřady zorganizovaly na okupovaných územích regionální (pseudo)volby do místních zastupitelstev. Výsledky budou využité k vyčíslení počtu mužů při mobilizaci do řad invazní armády agresora. Rusko má na okupovaných územích (včetně Krymu) cca 420 000 vojáků. Podél ukrajinských hranic rozmístila jeho armáda 46 odpalovacích zařízení raket Iskander a Moskva zvyšuje produkci dělostřelecké munice. V příštích letech chce vyrobit 2 miliony granátů ročně. Loni vypálily ruské síly na Ukrajině 10-11 milionů dělostřeleckých nábojů. Jejich aktuální nedostatek řešil MO Šojgu při návštěvě Pchjongjangu a bude předmětem i nadcházející schůzky obou stran v Kremlu.

USA: Washington označil jednání Ruska se Severní Koreou o zajištění munice pro dělostřelectvo za demonstraci zoufalství Moskvy na Ukrajině.

Maďarsko: Na webu hledá tzv. Legie svatého Štěpána dobrovolníky, kteří by chtěli bojovat na ruské straně ve válce na Ukrajině.

08/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Postup a další územní zisky hlásí ve dvou sektorech: u Bachmutu a na západě Záporožské oblasti. Osvobodili sektor jižně od Robotyne a západně od Verbove. Za posledních 24 hodin provedlo letectvo celkem 10 náletů na lokality, kde ruský nepřítel soustředil své jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Cílem byly také pozice protiletadlových raketových systémů protivníka. Dělostřelectvo zlikvidovalo 1 muniční sklad, 6 dělostřeleckých systémů, 2 velitelská stanoviště a 2 protiletadlové raketové systémy ruských okupantů. Jen ve směru Tavria zničila ukrajinská armáda 59 kusů nepřátelské vojenské techniky (konkrétně 1 tank, 13 bojových obrněných vozidel, 6 dělostřeleckých systémů a minometů, 3 protitankové raketové systémy, 30 dronů různých typů a 6 automobilů). Zlikvidovala také 3 sklady s municí. Protivzdušná obrana sestřelila 25/33 bezpilotních letounů (Shahed-136/131), které zaútočily na Sumskou a Oděskou oblast v několika vlnách z severního, jihovýchodního a jižního směru (z Kursku a Primorsko-Akhtarsku v Ruské federaci + z okupovaného Krymu). Za posledních 5 dnů to byl 4. útok na přístav Izmail v Oděské oblasti. I tak proplouvají lodě s obilím teritoriálními vodami Rumunska, Bulharska a Turecko. Nová transportní trasa vede po Dunaji do Chorvatska.

Rusko: Agresor odpálil 7 raket a jeho vzdušné síly provedly ve vlnách další 74 nálety. Na pozice ukrajinských jednotek a různé osady realizoval také 46 dělostřeleckých úderů s využitím raketometů a minometů. Operační situace na východě a jihu Ukrajiny tak zůstává nadále obtížná. Celkem došlo k 39 přímým bojovým střetnutím. Okupanti aktivně používají v předních liniích fronty chemické zbraně. Aktuálně nasadili munici s chlorpikrinem, známým už z 1. světové války, a to v bojích u obce Novodanilovka (nedaleko od Orechova) v Záporožské oblasti. Podle gen. Mordvičeva (velitel Centrálního vojenského okruhu RA) bude po Ukrajině další na řadě Pobaltí a Moldavsko. MO hlásí další údery bezpilotních letounů na území Ruské federace: v Brjansku a v Rostově na Donu, kde je velitelství Jižního vojenského okruhu ruských ozbrojených sil.

USA: Pentagon považuje operace Ukrajinců na frontě za vysoce efektivní. Americká zpravodajská služba se domnívá, že mohou do konce roku prolomit zbývající obranné linie ruských okupantů. Aktuální průlom do týlu jejich defenzívy v sektoru 2./3 linií považuje za značný. Svoji pozornost koncentruje už na perspektivu bojů v roce 2024.

UK: Úřad PM informoval o zesílené aktivitě RAF nad Černým mořem. Britská vojenská letadla stráží v oblasti lodě s obilím, aby odradily Rusko od útoků na civilní plavidla.

EU: Brusel rozšířil seznam osob, na které se vztahují sankce, o dalších 6 osob za porušování lidských práv na okupovaném Krymu. Jsou mezi nimi 4 soudci a prokurátoři ruské justice a také 2 pracovníci tajné služby FSB.

Podle Eurostatu žije aktuálně v Evropské unii cca 4,1 milionu ukrajinských válečných uprchlíků. Nejvíce jich přijaly Německo, Polsko a Česká republika (cca 360.000 lidí).

Bulharsko: Pobřežní stráž bude vyzbrojena raketami kvůli hrozbě ze strany Ruska kvůli jeho snaze znovu získat imperiální vliv.

NATO – CHW (Centrum pro hybridní válku): Rusko-ukrajinský konflikt nadále eskaluje. Vyřešila by ho vojenská intervence s mandátem OSN.

06/09/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě nejméně ve 2 sektorech fronty. Postup hlásí u Bachmutu, resp. v západním pohraničí Doněcké oblasti a na východě i západě Záporožské oblasti. Letectvo provedlo 13 náletů: 11 na soustředění vojsk, zbraní a vojenské techniky + 2 na protiletadlové raketové systémy ruského protivníka. Dělostřelectvo se zaměřilo na likvidaci vojenských jednotek, zbraní a techniky soustředěných v 1 lokalitě. Dále eliminovalo 14 dělostřeleckých systémů v palebných postaveních, 1 muniční sklad a 1 protiletadlový raketový systém nepřítele. Protivzdušná obrana odrazila jeho další úder, při kterém nasadil střely plochou dráhou letu (Kh-101/555/55 odpálené z ruských strategických letounů Tu-95MS operujících ze Saratovské oblasti) a balistické rakety. Všechny nepřátelské cíle v rámci tohoto kombinovaného útoku byly zničeny. Ukrajinská armáda se dokázala dále přiblížit k ruským pozicím. Aktuálně probíhají nejtvrdší boje ve směrech Novodoněcká a Novomajorská. Na linii jižní fronty postoupily ještě více dále na západ u obcí Staromajorská a Urozhaine v Doněcké oblasti a současně u Robotyne v Záporožské oblasti. To obráncům otevírá cestu do Mariupolu v Doněcké oblasti a také do Berdiansku a Melitopolu v Záporožské oblasti. Potvrzuje se tak jejich síla – 18 měsíců po ruském vpádu v únoru 2022. Tehdy měli Ukrajinci kapacity a zdroje maximálně na 2-2,5 měsíce aktivních bojů.

Rusko: Agresor pokračuje v útočné válce. I přes značné ztráty neopustil své plány na plnou okupaci ukrajinského území. Za posledních 24 hodin provedl 40 náletů a na pozice ukrajinských jednotek i různé osady zaútočil za pomoci raketometů 51x. Celkem došlo k 28 přímým bojovým střetnutím. Jen v ose Kupjansk útočil ruský agresor na obce Novoselivske, Bilohorivka a Nevske (Luhanská oblast); dále v okolí obcí Petropavlivka a Krokhmal’ne (Charkovská oblast) nebo Torske, Siversk, Spirne, Dronivka, Verchnokamjanke a Hryhorivka (Doněcká oblast). Na ose Bakhmut bombardoval letecky obce Zaliznjanske, Kliščhivka a Bila Hora (Doněcká oblast). Současně se tam ruské dělostřelectvo zaměřilo na více než 20 osad. Nálety a dělostřelecké útoky realizovali Rusové i na ose Šachtarsk, kde bombardovali a ostřelovali více než 10 osad. Stejná situace byla i na ose Záporoží, kde se terčem ruských úderů stalo více než 15 osad. A bilanci doplňuje dalších více než 15 osad i na ose Cherson, případně 3-hodinový útok ruských bezpilotních letounů na dunajský přístav Izmail v Oděské oblasti. Odposlechy přitom reflektují náladu v ruské armádě – zmatek a hněv vojáků kvůli ztrátám, nedostatku munice, či zničené vojenské technice a zbraním. Jednotky panikaří, že se k nim blíží ukrajinské ozbrojené síly v okolí osad Novodoněcká a Novomajorská na západě Doněcké oblasti. Protivzdušná obrana hlásí operace ukrajinských dronů ve 4 oblastech: Brjanské, Kalužské, Moskevské a Tverské. V Soči proběhla od července odkládaná rusko-turecká schůzka na nejvyšší úrovni. Pro snahu Ankary skončila porážkou ohledně černomořského koridoru pro export ukrajinského obilí. Vedle požadavků na zrušení sankcí zformuloval Kreml při jednání za účasti MZV a MO navíc také podmínky pro podporu připojení Turecka ke společenství zemí v rámci BRICS. Konkrétně: vystoupení země z NATO a ukončení jejího úsilí o vstup do EU.

NATO: Ukrajinci pokročili v protiofenzivě zahájené v červnu. Postupně získávají další území. Dokázali prolomit obranné linie ruských sil a postupují (GenSec Stoltenberg v EP).

OSN: Vyšetřovací komise pro Ukrajinu našla další důkazy válečných zločinů proti lidskosti, konkrétně o mučení a útocích na civilní infrastrukturu.

USA: Washington poskytne ukrajinské armádě další vojenskou pomoc v hodnotě 175 milionů USD. Součástí nejnovějšího balíku je kromě nábojů do raketometů HIMARS, nebo protipancéřové systémy Javelin a AT-4, také vysoce účinná munice při ničení obrněné techniky s ochuzeným uranem pro americké tanky Abrams.

UK: Zpravodajci vydali zprávu o známých úderech ukrajinských dronů na Krym a Rusko v roce 2023. Do konce srpna použili obránci 190 bezpilotních letounů. Jen za poslední měsíc zničily na základnách v oblasti Moskvy a Tuly vybavení a výzbroj za 1.2 miliardy USD.

Rumunsko: Potvrdily se informace ukrajinského GŠ, že 3. září dopadly trosky ruského bezpilotního letounu na území členského státu Aliance.

Arménie: MO oznámilo společné vojenské manévry s americkou armádou. Pod názvem „Eagle Partner 2023“ se uskuteční v termínu 11-20/09/2023. Deklarovaným cílem cvičení je příprava na účast v mezinárodních mírových misích.

Kuba: MZV obvinilo Rusko z náboru Kubánců pro vojenské operace na Ukrajině. Havana zdůraznila, že země není součástí války na Ukrajině a v rámci OSN zdůraznilo, že země hraje aktivní roli při odmítání praxe žoldáctví.