3.6.2023 | Svátek má Tamara


NATO: 398 den invaze

28.3.2023

26/03/2023

Rusko se vzdává další ofenzívy a zaměřuje se na odstrašení ukrajinských sil. V rámci přípravy na dlouhé boje chce letos naverbovat až 400 000 smluvních vojáků, aby doplnilo řady své armády. Až dosud utrpělo značné ztráty. Podle zpravodajských služeb NATO přišly ruské síly jen v bojích u města Bachmut na každého zabitého ukrajinského vojáka nejméně o pět vojáků. Kreml se snaží mobilizovat vlastní průmyslovou základnu ve prospěch zbrojní výroby. Moskva a Minsk se dohodly na rozmístění taktických jaderných zbraní na území Běloruska. Rusko chce na Ukrajině demilitarizované nárazníkové zóny (ex-prezident Dmitrij Medveděv).

Ukrajina zatím nemůže zahájit protiofenzívu (prezident Zelenskyj). Aktuálně se to nejcitelněji týká především munice. Ta dochází i v rámci EU, Polsko navrhuje její nákup mimo členské země. USA naznačují, že Ukrajina nezíská zpět všechna území vojenskými prostředky. Německo vidí jako podmínku ukončení války na Ukrajině stažení ruských vojsk.

24/03/2023

Ukrajina - infrastruktura v zemi utrpěla kvůli ruské ozbrojené agresi ztráty v hodnotě 143,8 miliard dolarů. Tři čtvrtiny Ukrajinců věří, že jejich země získá zpět všechna území okupovaná Ruskem. Nelze vyloučit, že válka potrvá roky (prezident Zelenskij). Proto Kyjev adresuje Evropě další výzvy o vojenskou pomoc, zejména má nedostatek raket dlouhého doletu, munice a modernějších letadel. V roce 2024 hrozí pokles podpory Západu Ukrajině (Česko - prezident Pavel).

Rusko – válka s Ukrajinou vážně narušila výcvikový systém ruské armády. Instruktoři byli z velké části nasazeni do bojů. Podle odhadu potřebují jeho ozbrojené síly cca 6-12 měsíců na regeneraci vojenských sil, aby bylo možné pokračovat v útocích na Ukrajinu. Wagner Group popírá tvrzení Kremlu, že Rusko na Ukrajině bojuje proti NATO (Prigožin). Současně zpochybnil i přítomnost nacistů v zemi. Reakce na rozhodnutí Mezinárodní trestní tribunálu v Haagu: Jakýkoli pokus zatknout Putina by byl vyhlášením války Rusku (ex-prezident Dmitrij Medveděv).

22/03/2023

V roce 2022 splnilo jen 7 z 30 zemí NATO cíl vydávat na obranu 2 % HDP (GenSec Stoltenberg).

Rusko – přes veškerou snahu Moskvy se při návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga nepodařilo zajistit partnerství s Čínou bez omezení. Podle diplomatických zdrojů Kreml vznesl požadavek na dodávky moderních čínských zbraní, ale Peking to hodlá nejprve posoudit. V nadcházejících týdnech může Prigožinova Wagner Group ztratit ze svých řad většinu odsouzených, protože jim skončí šestiměsíční vojenské smlouvy.

Ukrajina - ruský útok na Bachmut ztrácí dynamiku. A to kvůli přemístění některých jednotek do jiných sektorů. Raketové a dělostřelecké jednotky ukrajinských sil vytvářejí „sítí smrti“ pro Rusy. To se týká především útoků proti Černomořské flotile a železničnímu uzlu na Krymu. USA přesunuly po srážce s ruskými letadly lety svých dronů dále od vzdušného prostoru kolem Krymského poloostrova a východní části Černého moře. Výcvik pro ukrajinské piloty na F-16 by mohl trvat méně než šest měsíců (USAF).

VZ