26.4.2024 | Svátek má Oto


MÉDIA: Trochu fake news, trochu Rádio Jerevan

21.8.2021

Začněme tím, co se objevilo 18. srpna na serveru Seznam Zprávy. Titulek: „Tálibán poskytl omylem rozhovor izraelské televizi“ (obr. 1). Svého druhu senzace, která se ale skutečně stala.

Jerevan1

obr. 1/ Zdroj: Seznam Zprávy, datum: 18. 8. 2021.

Problém je ale v tom, že Seznam Zprávy jako důkaz použil příspěvek z Twitteru Asaada Hanny, novináře na volné noze. Ten zveřejnil snímek (screenshot TV obrazovky), na němž nejmenovaný novinář hovoří s mluvčím Tálibánu pro zahraniční média Suhailem Shaheenem (Šahínem). Obrázek doplnil titulkem „Taliban’s spokesperson gives an interview to an Israeli journalist.“ (Mluvčí Tálibánu poskytuje rozhovor izraelskému novináři.)

Pokud si ho podrobně prohlédneme, zjistíme několik nesrovnalostí. V pravém dolním rohu je logo katarské televize Al Jazeera, v pravém horním rohu pak logo izraelské veřejnoprávní televize KAN 11. Titulky v dolní části obrazovky jsou v hebrejštině? Jak si to vysvětlit?

Jednoduše. Jde o vysílání Al Jazeery převzaté izraelskou stanicí KAN 11 – proto její logo, proto hebrejské titulky.

Pozornější pozorovatel si také všimne nápisů na čelní stěně zjevně konferenční místnosti. A vskutku. Anglický text uvádí:

Afghanistan Peace Negotiations
Doha – Qatar
12 Sep 2020

Novinář Asaan Hanna tedy použil rok starý záběr z mírového jednání o Afghánistánu, které se konalo 12. září 2020 v katarském Dauhá. A Seznam Zprávy jeho tweet použily, aniž by ho podrobily kritické analýze.

Zbývá odpovědět na otázku, zda mluvčí Tálibánu na onom snímku skutečně hovoří s izraelským žurnalistou. Pravda je taková, že nikoli. Jde o redaktora Al Jazeery, alžírsko-francouzského novináře Sofianeho Tabeta.

Představa, že by jeden z představitelů Tálibánu takto ochotně hovořil s kýmkoli z izraelských médií, je poněkud iluzorní.

Přesto ale Suhail Shaheen s redaktorem izraelské televize hovořil. Ovšem jindy a jinak. Podrobnosti přinesl web The Times of Israel (viz obr. 2 – titulek):

Jerevan2

obr. 2/ Zdroj: Server The Times of Israel, datum: 7. 8. 2021.

Jak k tomu došlo? Roi Kais, reportér televize KAN 11, který s Shaheenem telefonicky (nikoli tváří v tvář) mluvil, to vysvětlil takto: „Identifikovali jsme se jako zpravodajský kanál Kan, ale nezdůraznili jsme, že jsme izraelské médium.“

„Jaká jste televize?“ zeptal se Shaheen. „KAN News, KAN News,“ zněla odpověď. S tím se mluvčí Tálibánu spokojil, nezajímal se o to, z jaké země televize KAN je, a odpovídal na otázky.

Později ovšem zjistil, co se stalo, a na svém Twitteru se k celé věci vyjádřil následovně (obr. 3):

Jerevan3

obr. 3/ Zdroj: Twitter Suhaila Shaheena, datum: 17. 8. 2021.

Shaheen píše: Dělal jsem mnoho rozhovorů s žurnalisty každý den poté, co padla provinční centra Afghánistánu a hlavní město Kábul do rukou islámského emirátu, někteří novináři možná vystupovali v přestrojení, ale neposkytl jsem interview někomu, kdo by se představil jako zástupce izraelských médií.

Položme si otázku. Poskytl by Shaheen rozhovor Roi Kaisovi, kdyby věděl, že KAN 11 je izraelská televize? Anebo by mu položil telefon? To už se asi nedozvíme.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.