28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


MARIUPOL: Konec legendy

18.5.2022

Fanoušci industriálu, zpustlých areálů bývalých továren, rádi vyrážejí na Kladno. Na území bývalé Vojtěšské hutě si připadají jako ve Verneově Ocelovém městě. Pak ale na zdi spatří nápis v azbuce: Pod znameněm Lenina – Stalina vperjod k pobedě! (Pod praporem Lenina – Stalina vpřed k vítězství!)

Zbyl po filmařích, kteří tu točí válečné snímky. Možná i o stalingradské bitvě. A našince napadne. Nenatočí právě zde hrdinský epos z bitvy o hutě Azovstal, poslední baštu ukrajinského odporu v Mariupolu?

Ta bitva je už rozhodnuta. V úterý autobusy odvezly 256 bojovníků ukrajinských jednotek. Moskva a Doněcká lidová republika to vydávají za kapitulaci, Kyjev za evakuaci, ale to je rozdíl jen slovní. Jde o to, zda Ukrajinci, kteří byli evakuováni na Rusy ovládané území, budou skutečně vyměněni za Rusy zajaté na Ukrajině, jak prý zní dohoda. Teprve uvidíme.

Není též jasné, zda v areálu Azovstalu skutečně zůstává ještě 600 členů ozbrojených složek Ukrajiny. Jisté ale je, že bitva je u konce. A že pro válku na Ukrajině může mít podobně symbolický význam jako Stalingrad pro druhou světovou. Ty bitvy nelze srovnávat počtem nasazených či padlých vojáků, ale čímsi ano. Obránci Azovstalu se drželi v obklíčení 82 dnů, což odpovídá době stalingradského „kotle“ (od půlky listopadu 1942 do 2. února 1943). A i když jich byla snad jen tisícovka, dokázali na sebe vázat až dvacet tisíc ruských vojáků, kteří chyběli jinde.

Leckdo by tedy mohl pomýšlet na hrdinský epos s pracovním názvem Azovgrad. Ale tak se jmenovat jistě nebude, neboť pro Ukrajince z toho čpí rusismus (grad). A snad i proto, že ten příměr umožňuje různé interpretace. Moskva může bitvu vykládat jako opakování Stalingradu po 80 letech, tedy „porážku obklíčených nacistů“. Kdežto Ukrajinci tu vyzdvihují něco, co odpovídá spíše étosu obklíčeného Leningradu z téže doby. Ale nechme se překvapit. Filmaři dokážou zvládat historii velmi tvůrčím způsobem.