KYRGYZSTÁN: Násilný státní převrat, útěk prezidenta
V úterý začaly první nepokoje ve městě Talas na severovýchodě země. Tam opoziční demonstranti vtrhli do sídla krajských úřadů a několik hodin drželi v zajetí gubernátora Bolotbeka Bejšenbekova. Na středu opozice svolala velké shromáždění přímo v hlavním městě a v několika dalších velkých správních centrech. Požadavek demonstrantů v ulicích měst byl všude týž: odstoupení prezidenta Bakijeva, jehož opozice viní z autoritářství a korupčnictví.
K situaci v Kyrgyzstánu se včera vyjádřili i nejvyšší ruští státní představitelé. Prezident Medveděv, který dlel na státní návštěvě na Slovensku, události v Kyrgyzstánu diplomaticky označil za „vnitřní záležitost této země“. Premiér Putin, jehož sklon k příkrým výrokům je všeobecně znám, po setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem, doslova prohlásil: „Když Kurmanbek Bakijev přicházel k moci, velmi tvrdě kritizoval svrženého prezidenta Akajeva za rodinkaření a za to, že v ekonomické a politické sféře Kyrgyzstánu na nejvyšších místech seděli buď přímo jeho příbuzní anebo dobří známí. Teď mám dojem, že pan Bakijev si šlápl na úplně stejné hrábě.“
Dosavadní kyrgyzský prezident, který původně k moci přicházel se sliby demokratických reforem, se postupem doby skutečně vrátil spíš k praktikám středověké despocie. V loňských prezidentských volbách údajně vyhrál, když získal téměř 90 % hlasů. Jeho hlavní protikandidát a opoziční předák Almazbek Atambajev označil volby za hrubě zfalšované a svou kandidaturu stáhl. Jako „zklamání“ hodnotili tyto kyrgyzské prezidentské volby i pozorovatelé OBSE.
Moci v zemi se prozatím ujala dočasná vláda. Ta by podle své šéfky, bývalé ministryně zahraničí a někdejší Bakijevovy spojenkyně Rozy Otunbajevové měla u moci zůstat jen půl roku a připravit novou ústavu země, která by – alespoň hypoteticky – měla zabránit takovému způsobu vládnutí, jaký uplatňovali prezidenti Akajev a Bakijev, a přivedla Kyrgyzstán konečně ke transparentním a spravedlivým volbám. Otunbajevová samozřejmě trvá na rezignaci Kurmanbeka Bakijeva. O tom se původně předpokládalo, že uprchl za hranice. Dnes se ale zdá pravděpodobnější, že se ukryl ve svém rodném kraji na jihu země.
Dnes ráno byl podle zpravodajky ruského vysílání BBC v kyrgyzském hlavním městě klid a během noci se ozývaly jen ojedinělé výstřely. Boj o moc v chudé středoasijské zemi ale docela jistě ještě neskončil.
Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6
Poznámka redakce: snímky z pouličních bojů v Kyrgyzstánu najdete na této adrese.