2.5.2024 | Svátek má Zikmund


KYPR: Blběnka a komunisté

30.3.2013

Byl jsem na Kypru. Tedy nikoli včera, ale celkem nedávno. Na tom není nic divného, na Kypru byl od nás kde kdo. Za "socialismu" tam jezdily středněvěké soudružky na "šoustialistické" zájezdy. Soudruh manžel koupil v Moskvě soudružce manželce kožich či dva, ty tam byly za babku, a soudružka si v červenci do letadla oblékla jeden kožich na sebe a druhý dala do kufru a v Larnace ji čekal mladý Kypřan. Ten už věděl, co s novými kožichy, které tak milovaly postarší Němky. A koneckonců věděl i to, co s mírně obnošenými soudružkami i "gnädige Frau".

Kypr je krásný. No, jak kdy a jak kde. Turistická střediska bývají obklopena děsivými "zabavními parky" v polystyrenu, hadrů, skla a jiných hořlavých materiálů. Evidentně tam nikdy žádný z Kypřanů neslyšel slovo "požární bezpečnost". Vzduch je čistý, pokud vane od moře, pokud vane od obrovské hořící skládky kousek od letoviska, vane tam "romantická vůně" skládky. Spolek pro chemickou a hutní v dobách socialismu hadr!

Kolem hotelu čisto, bezvadný bazén, kvetoucí zahrada, na pláži bordel. Pláž je státní a tu hotel neuklízí, protože… není jasné, komu patří, a když to není jasné, tak nemůže nikdo vynakládat peníze ….. no, jako u nás.

Socialismus v jižním provedení.

Pro jízdy po ostrově jsme používali veřejné autobusy, protože jsem odmítl řídit auto. Byli jsme ve státě, kde se jezdí úředně vlevo. Ovšem Němci a Rusové jezdí i tam vpravo. Angličané zásadně stále vlevo a Kypřané pro jistotu prostředkem.

V linkových autobusech jsem se pocvičil v bulharštině. Prakticky všichni řidiči byli Bulhaři. Zachovávali i na Kypru své "staré dobré zvyky" z vlasti. To znamená, že s otcem rodiny jelo několik příbuzných, takže se vždy rozvinula bohatá diskuze mezi cizincem a přítomnými Bulhary. Občas přerušovaná lehkou korekcí řízením i brzděním, když nebylo jasné, zda ten naproti pojede podle kontinentálních anebo anglických předpisů. Případně když se řidič nechal unést diskuzí, která rakije je lepší a nářky nad tím, že dneska už ani to "syrene" není, co bývalo. Přičemž neustále kouřil.

Kuřáci kouřili, uvnitř na stěně autobusu byly ještě vidět vybledlé nápisy, že původně autobus jezdil na trase Hauptbahnhof – Spital - Heinrich Hein Str. a tak dál. A byla pohoda.

Taktéž návštěva restaurací byla celkem bez problémů, Bulhaři ovládali velkou část restaurací a vařili dobře a pokud vlastnili hospodu Kypřané, obsluha byla česká, slovenská anebo rumunská. Ta mluvila mezinárodním turistickým esperantem a chovala se vstřícně. Prodejci ve stáncích, různě světlí a tmavší bývalí obyvatelé SSSR, se radovali, když mohli "pagavariť pa rusky", ovšem ne s Rusem. Ti jsou nafoukaní a drzí. To my a oni, jejich bývalí nevolníci, jsme vlastně jedna rodina, že….

Co by to bylo za návštěvu Kypru, kdybychom nevyužili výletu cestovní kanceláře kolem ostrova. Je to s výkladem v češtině, pravili v kanceláři, a tak to bude bezvadné.

Na shromaždišti nás očekávala dáma vyššího středního věku, která mluvila česky bezchybně a hned na místě nás seznámila s tím, že zde žije mnoho let, je provdána za Kypřana, což je úžasné, protože kdyby byla zůstala v Československu, tak by jen trpěla, jako trpíme jistě i my. I vyjeli jsme.

Dáma byla přesvědčena, že nám musí předvést ostrov v co nejlepším světle a, jak jsme rychle zjistili, také v nás vzbudit dojem, že jsme naprostí nýmandi žijící v nějaké zaostalé části zeměkoule, zatímco ona udělala štěstí a je světová holka.

Takže při projížďce kolem anglické vojenské základny nás seznámila s objevným faktem, že protože je na Kypru málo vody, tak, to si představte, to asi neznáte, oni si Angličané odpadní vodu čistí!! . A používají ji třeba na zalévání. To je vymoženost ekologická, přímo světová! Kypřané také prý už budují několik čističek odpadních vod, ale ono je to strašně drahé. Ona se tudíž obává, že my v Česku se něčeho takového, jako jsou čističky odpadních vod, nikdy nedožijeme. Takže nebudeme ekologický a budeme stále ničit svoji přírodu, což neustále činíme, jak ona ví z internetu. Koukali jsme na ni "jak z jara". Cestujícím slušné vychování velelo, aby byli zticha, a tak po sobě jen nevěřícně koukali. Já jsem si dotyčnou zařadil do kolonky "blběnka" dle jedné postavy z románu vydaného u Škvoreckých. Ta líčila, jak Blběnka coby údajná pražská disidentka naivním Kanaďanům, v Praze za totáče unikla spárům StB tak, že vyběhla z domu v Nuslích a naskočila do kolem projíždějícího taxíku…

No, blběnka. Tahle nás dále oblažovala líčením, jak jsou Kypřané vychovaní a morální. To není jako u vás v Česku. Tady jeden starý pán, důchodce, našel na ulici peněženku s asi dvěma tisíci eur a, považte, odevzdal ji na policii! Takoví jsou tady lidi. V Česku by to určitě někdo ukradnul. A kdyby to nějaký cizinec odevzdal na policii, tak by to ukradli ti policajti.

To už někteří Češi, ale i Slováci začali v autobuse rudnout. Po nějaké době nakonec všem sdělila, že oni mají takový blahobyt na Kypru ze dvou důvodů. Vládne tam komunistická strana, ale úplně jiná, než byla v Československu. Strana poctivá a k lidem vlídná, která a vede Kypr k stálému blahobytu. Ovšem na druhé straně oni na Kypru musí platit vysoké daně, někdy až dokonce 10 %. Zatímco v Česku, jak ona ví, se neplatí daně žádné. Na nesouhlasné výkřiky z pléna pravila, že ona to ví a maminka že říkala, že v Československu se žádné daně neplatily. Nikdy.

To už nás pár začalo ječet. Když jsme sdělili oné česko-kyperské vlastence, že se u nás platí ze mzdy povinně daně a sociální zabezpečení ve výši cca 50 % výplaty, upřímně udivena vykřikla, že to je horší než na Kypru za Turků. Daň z přidané hodnoty ve výši téměř 20 % z toho, co zbude, už byla vůbec nad její chápání a zakončila to prohlášením, že kdybysme u nás měli ten správný socialismus, a komunistu presidentem, jako mají oni, tak by se mám vedlo dobře. A měli bychom taky daně jen 10 %.

Obrázek reality mi pak dokreslili naši mladí čeští a slovenští číšníci a číšnice pracující na Kypru, kteří pravili, že dostávají tak třetinu oficielně a ostatní na ruku. A všechno dohromady to dělá asi tak polovina toho, co berou Kypřané. Bulharští řidiči mi vyprávěli, že běžně zjišťují, že za ně kyperské firmy naplatí daně a že si platí zdravotní pojištění sami. Bylo to celkem jasné.

S Kypřany však o tom nebyla žádná řeč. Oni vynalezli ten jediný správný socialismus na světě, oni platí hrozné daně a mimořádně dobře se starají o ekologii a čistotu vůbec…

No, ani to tak dlouho netrvalo a socialismus je dostihl. Zkuste to ale vysvětlit voličům ČSSD a KSČM. Výsledek bude jako na Kypru.

Rozdíl bude ovšem v tom,, že my se nebudeme moci jít ve volném čase vykoupat do teplého moře. Ovšem když vím, že tam vypouští kanalizaci…. Když si představím, z jaké to pěny u pobřeží moře vystupuje Afrodité, tak mi v mozku neustále bliká představa, jak má na stehně přilepený použitý hajzlpapír, co plaval v tom moři. No možná ne, ona to byla fakt taková blběnka, že nevěděla nic reálného. Ani o těch čističkách. Žila ve svém světě představ, ve světě, kde létají pečení holubi do huby, jak si to mnozí na Kypru i u nás stále představují.

Ovšem podle hospodářských výsledků Kypru a nic nechápajících Kypřanů je tam takových blběnek "něurekom". A podle předvolebních průzkumů je tomu tak i u nás.

Bankomat na Kypru