3.5.2024 | Svátek má Alexej


KONFLIKT: Kdy končí válka

11.7.2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil Prahu jako jednu ze štací velké diplomatické tour před nadcházejícím jednáním NATO ve Vilniusu. Pokud jeho tour přinesla překvapení, a dodám hned že pozitivní překvapení, pak je to vyjádření tureckého prezidenta Erdogana, že si Ukrajina vstup do NATO zaslouží. Přitom právě Turecko nadále znesnadňuje plné členství v alianci. Celkově pozitivní duch sumitu se tedy dá předpokládat. Je to ovšem jedno velké „ale‟, a je si ho vědom i sám Zelenskyj: dokud válka trvá, nepřichází přijetí v úvahu a přijetí se stává přijetím teprve tehdy, kdy je adept přijat. Platí to o obranných aliancích stejně jako o klubu hádankářů. Jak se ale pozná, že válka skončila?

Základní předpoklad je, že se přestane bojovat. To by bylo dobře připomenout těm, kdo se pohoršují nad chystanou dodávkou amerických kazetových bomb. Je to strašná zbraň, ale jejím účinkům se dá snadno a jednoduše vyhnout, prostě tím, že se Rusové vrátí domů. Takto je to prosté. Nicméně, i kdyby k tomu došlo, bude to konec války? Mezi Severní a Jižní Koreo se střílí jen občas a málo, ale válka tam očividně neskončila. Sovětský svaz a teď už jeho nástupce Ruská federace taky nemá mírovou smlouvu s Japonskem. Skončila válka mezi nimi?

Bezděčně se dotkl otázky konce války zpravodaj ČT Andreas Papadopulos, když se na tiskovce Zelenského zeptal, jak to bude s Rusy na osvobozených územích. Zmínil se v té souvislosti o odsunu Němců. Někoho tím popudil, ale byla to otázka případná. Od nás musely odejít tři miliony Němců. Můj přítel fotograf Svatopluk Sova mi doslova na smrtelné posteli odkázal své nejcennější negativy, pořízené v květnu 1945. S pietou je opakovaně dávám k volnému použití k seriózním účelům. Na jednom záběru Sváťa zachytil Němku při odklízení barikády. Pod čelem s namalovaným hákovým křížem hledí do objektivu nenávistné oči. Je v té fotce hodně, když ne všechno. Hodně o válce a jejích souvislostech. Kdy skončila? Pro nás v jistém smyslu, ačkoli ne pro každého, podpisem česko-německé deklarace v lednu roku 1997. Dvaapadesát let po válce. Kdy se svět dočká ukrajinsko-ruské deklarace o vzájemných vztazích a jejich rozvoji?

Bylo by to jistě příliš přísné kritérium, jak poznat konec války. Ale ta otázka Rusů na osvobozených území na stole leží. Vyrovnání se s kolaboranty pak bývá citlivá otázka dlouho po tom, kdy k událostem došlo. Bylo tomu tak u nás jako ve Francii a dalších zemích, které poznaly slast německé okupace. Dnes se na to díváme jinak, než tehdejší současníci, kterým ještě měli v uších ozvěny palby popravčích čet v Kobylisích a Kounicových kolejích. Ukrajinu to teprve čeká. S tím koncem války to nebude jednoduché. Po tom, co se stalo, na usmíření nebude padesát let stačit. Jak tedy poznáme, že válka skutečně skončila?

Posední slovo v Lidových novinách, 10.7.23