12.8.2022 | Svátek má Klára


KNIHA: O ruské mafii

8.6.2018

Rusko je země, kde se dají nasmlouvat zločiny všech druhů

Ve Spojených státech nedávno spatřila světlo světa kniha s názvem Zloději: ruská supermafie.

Vydavatel knihy Univerzita Yale představila čtenářům publikaci takto: „Úchvatná studie popisující vzestup zlodějů, od jejich prvních krůčků k úplnému splynutí s mocí v současném Rusku, s jeho ničím nespoutanou oligarchií.“

Mark Galeotti

Západní kritici doporučují dílo zejména čtenářům nepolíbeným ruskými reáliemi. Je to dle jejich názoru první monografie, která umožňuje západním lidem pochopit, s kým mají co do činění v současném světě s jeho globálními možnostmi, ale také na jejich vlastní půdě, ať už jde o vraždy ruských přeběhlíků a vystěhovalců, nebo o kybernetické útoky a pašování drog.

Autor knihy Mark Galeotti popisuje dávno zakořeněné těsné vztahy mezi vládnoucí a zločineckou třídou Ruska. Kdysi šlo především o tradiční služby gangsterů. V Rusku vždy byla a zůstává poptávka po prostituci a jiných formálně zakázaných službách a zboží.

Mafiáni tam patří do třetího sektoru a je zarážející, jak velká je poptávka mocných po jejich službách. Najímají si je vždy, kdy je třeba přizabít investigativního novináře nebo zastrašit neposlušného podnikatele. Zločinci se postarají také o tak drobné objednávky jako kusové dodávky italského parmezánu, jehož dovoz je zakázán potravinovými sankcemi.

Viděno obecně, ruská zločinnost se stala významným mezinárodním fenoménem, který je patrný ve všech zemích. Dá se říci, že daleko převyšuje všechna ostatní etnická zločinecká uskupení. Rusové navazují kontakt s místním organizovaným zločinem, zjišťují, co místním gangsterům schází, aby mohli promptně zajistit dodávky takových služeb.

Rusko dnes hraje roli jakési základny, kde se dají nasmlouvat zločiny všech druhů – praním špinavých peněz počínaje a pašováním narkotik nebo drahých kamenů konče. A všechny podobné operace probíhají v naprosto bezpečných podmínkách, jelikož ruští zločinci se mohou opřít o zkorumpované státní struktury.

Ve své studii Mark Galeotti tvrdí, že základem tohoto gigantického byznysu je obchod s drogami. Má se za to, že celá třetina světového objemu heroinu prochází přes Rusko. Jen část se spotřebuje na místě, zbytek putuje dál do Evropy.

Mafie je největším beneficiářem státních projektů svěřovaných bez výjimky těm oligarchům, kteří mají blízko k moci. Stačí uvést takové příklady jako olympiáda v Soči, stavba Krymského mostu, stavba objektů letošního fotbalového mistrovství světa nebo plynové potrubí do Číny.

Větší část prostředků připadne Putinovým přátelům, jako jsou Rotenbergové nebo Timčenko, ale obrovské peníze skončí také u různých subdodavatelů, mezi nimiž dominují zločinecké gangy. Právě ony jsou používány pro nábor a svoz pracovní síly na další „stavbu století“, jak tomu bylo v Soči. Stejně tak i nyní prostřednictvím gangů je zajišťován nábor dělníků pro otrocké práce v rámci přípravy fotbalového mistrovství, píše Mark Galeotti ve své knize Zloději: ruská supermafie.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus