15.10.2019 | Svátek má Tereza


KATALÁNSKO: Malá radost z voleb

26.12.2017

Ale upřímná. Výsledky přinesla mainstreamová média snad na celém světě. Ano, separatisté zvítězili, jejich tři strany mají v regionálním Parlamentu de Catalunya většinu. Ve 135členném sboru drží 70 mandátů.

Nejsem z tohoto výsledku potěšen, byť není překvapivý. Nejsem totiž přívržencem parcelování španělské monarchie, stejně jako nejsem stoupencem parcelování Kanady nebo Spojeného království. To není o tom, že bych Kataláncům upíral právo na sebeurčení. Prostě si myslím, že ve společném státě jim je lépe, než kdyby vytvořili nezávislou republiku.

Na mém názoru samozřejmě nezáleží, ale v éře svobody mám právo ho vyjádřit – a to tímto činím. A v rámci tohoto svobodného vyjádření bych chtěl říci: mám také radost. Radost z toho, že první na pásce skončila „strana zdravého rozumu“ - Ciudadanos (zkr. C ́s), Strana občanů. Jako jediná získala přes milion hlasů a byť jde o vítězství Pyrrhovo, naplnilo mě nadějí, že v Katalánsku, které mám rád, není lidí se zdravým úsudkem zase tak málo.

Jistě – separatisté jednoznačně zvítězili. To je jasné jako letní slunce nad Gaudího barcelonským chrámem Svaté rodiny a Madrid to bude muset zohlednit, byť v této chvíli asi nikdo neví, co se bude dít. Platí vždy a všude „Vox Populi – Vox Dei“? Nejsem si jist.

Na výsledek voleb jsem čekal s napětím. Kostky jsou vrženy a já nemohu než upřímně blahopřát vůdkyni Občanů v Katalánsku Innés Arrimadasové a její Straně občanů k prvnímu místu. Byť navrch budou mít nyní „ti druzí“. A to nepřinese mnoho dobrého, protože, málo platné, Madrid musí usilovat o zachování celistvosti monarchie ze všech sil. Řešením je kompromis – ještě silnější autonomie v rámci stávajícího celku. Jsou ale stoupenci odtržení na něco takového připraveni? Čas ukáže.

***

kat1

Zobrazení volebního výsledku v deníku El País. Křížkem jsou označeny separatistické formace, které mají nyní nadpoloviční většinu: Strana Spolu pro Katalánsko (34 mandátů), Republikánská levice Katalánska (32) a Jednotná lidová kandidátka (4). Vítězem jsou Občané (37), kteří oproti volbám 2015 výrazně posílili (bíla šipka), což je navýsost nadějný trend.

kat2

Povolební hlavička na webu vítězné strany Ciudadanos. Jediná žena mezi muži - lídr strany v Katalánsku Innés Arrimadasová.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.