1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


JAPONSKO: Olympiáda podruhé

13.9.2013

Hotovo, přiklepnuto. V úterý se z Buenos Aires vrátila delegace vedená tokijským primátorem Naoki Inosem, které na mezinárodním letišti Narita připravily davy jásajících Japonců triumfální přivítání. Budovu tokijské radnice ozdobila pětice hranatých olympijských kruhů, vytvořená z barevně osvícených skupin oken v jejích nejvyšších patrech.

V jakých ekonomických podmínkách tuto radostnou zprávu Japonsko uvítalo? Jakoby načasovaně, podařilo se díky ekonomickým opatřením kabinetu Šinzó Abeho zlomit pokles na trhu s realitami, které již přes dvacet let s výjimkou roků 2007 a 2008 pozvolna padají zhruba o jedno procento ročně. Další ekonomické ukazatele naznačují, že se podařilo zažehnat patnáct let trvající deflaci. Olympijské hostitelství je obecně výborná příležitost pro injekci do stavebního průmyslu, a tudíž pro další posilování ekonomiky. Slavnostní náladu tedy brzy vystřídá pracovní ruch a část japonské metropole se opět změní na staveniště.

jasot

Skutečnost, že se olympiáda bude po padesáti šesti letech konat ve stejném městě, dává dobrou příležitost ke srovnání. Předchozí hry se konaly v roce 1964. Od ukončení druhé světové války, která krutě postihla i japonskou metropoli, tehdy neuplynulo ani dvacet let. Tokio tak mohlo expandovat vnitřně a využít pro stavbu olympijského komplexu pusté parcely ve čtvrti Komagawa, nacházející se prakticky v centru města.

Postupné zahušťování hlavního města s tím, jak země ekonomicky sílila, však již podobnou šanci nenabízí. Území hlavního města je již stavebně exploatováno natolik, že se před pár lety zcela vážně uvažovalo o tom, že sídlo centrálních orgánů země bude přeneseno někam dále na sever. Nešlo by o nic neobvyklého, na rozdíl od usedlé Prahy má stěhování sídelního místa v Japonsku dlouhou historii, namátkou uveďme města Kjóto nebo Nara.

Oči současných investorů a developerů se upírají směrem k Tokijské zátoce. Oblast se nachází něco přes tři kilometry od centra hlavního města a asi osm kilometrů od starého olympijského areálu. Přesto, že oblast je uzavřena celým městem, i zde můžeme mluvit o územní expanzi, protože část pozemků byla vyvzdorována na moři. Ceny za jeden metr čtvereční pozemků oblasti Harumi jsou stále nižší než je tokijský průměr. Obchodníci očekávají, že se jejich ceny s blížící se olympiádou vyšvihnou nad cenový průměr nejméně o dvacet procent.

Skutečným oříškem bude řešení dopravní obsluhy tisíců sportovců a turistů v již tak vytíženém a ve špičkách přetíženém tokijském systému. Bez jeho radikální úpravy by pro něj příval sportovců a jejich fanoušků z celého světa představoval ránu smrtelnou. Technickým symbolem minulé olympiády a to přesto, že s ní příliš nesouvisel, byl super expres šinkansen. Uvidíme, čím nás překvapí olympiáda nadcházející. Tipuji, že se jím stane japonská varianta vlaku plovoucího na magnetickém polštáři, čili maglev.

Dá se očekávat, že největším prebendantem stojícím u kohoutku olympijského penězovodu budou již zmínění stavební developeři a výrobci stavebnin. Doufejme ale, že po chystané tokijské olympiádě nezbudou jen betonové pomníky a že se i ona zapíše do dějin Japonska podobně významně jako olympiáda minulá.

Ve zkrácené verzi vyšlo v Lidových novinách

------------------------------------

zpodfuji

*** Přes počáteční nápor na počátku sezóny, kdy byla hora Fudži zařazena na světový seznam památek, odhodlalo se letos ke zdolání dřímajícího vulkánu o dvanáct tisíc turistů méně než v minulém roce. *** Severozápad Japonska zaznamenal otřes půdy s magnitudem 6,5 stupně, přes relativní blízkost fukušimského jaderného areálu nebyl hlášen žádný negativní dopad. *** Prakticky ve stejnou dobu se východem země přehnala série tornád, která za sebou zanechala šedesát tři raněných a sto deset poškozených domů. *** Japonský Nejvyšší soud rozhodl, že klausule v Občanském zákoníků, která dědicům pocházejícím z mimomanželských svazků přiznává ve srovnání s pravobočky dědictví v pouhé poloviční výši, je nespravedlivá. *** Po zjištění úniku kontaminové vody, použité ke chlazení fukušimských reaktorů, bylo několikrát hlášeno významné zvýšení radioaktivity spodní vody, připadající na vrub tritiu, na kteréžto zjištění reagovala Jižní Korea zákazem importu mořských produktů z osmi japonských prefektur. *** Devět pacifických zemí se zavázalo ke snížení výlovu tuňáka modroploutvého o patnáct procent s cílem zastavit pokles jeho populace. *** Několik čínských lodí a bezpilotní letadlo dron se v uplynulých dnech několikrát přiblížily ostrovům Senkaku, o které se tato zem pře s Japonskem; zvýšená čínská aktivita se dala čekat, protože ve středu uplynul rok, kdy byla skupina ostrovů Japonskem zestátněna. *** Většina japonských ekonomických parametrů vykazovala i tento týden příznivý trend. *** Podle vesmírné agentury JAXA by se náhle odložený start rakety na tuhé palivo měl uskutečnit 14. září. *** Patrně vedeno českým příkladem začne Japonsko řešit křižovatky stavbou kruhových objezdů. *** Pět set policistů a dobrovolníků úspěšně odchytilo opičáka druhu makak japonský (nihonzaru), který v prefektuře Mijazaki napadla osmnáct lidí. ***

makak

Převzato z osobních stránek autoraAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!