Pátek 21. března 2025, svátek má Radek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

IZRAELSKÉ VOLBY: Dva vítězi – a třetí

diskuse (14)
Patnáct minut po uveřejnění prvních výsledků „exit pollu“ už měly úterní izraelské parlamentní volby dva vítěze: jak ministryně zahraničí Cipi Livniová, kandidátka centristické strany Kadima, tak bývalý premier Benjamin Netanjahu, vůdce pravicového Likudu, se prohlásili za vítěze. Ze svého úhlu pohledu – oba právem. Několik týdnů před volbami všechny průzkumy veřejnosti předpovídaly, že Likud s převahou zvítězí, Netanjahu počítal se ziskem 36-37 poslanců (ze 120 v knesetu). Avšak heslo „Cipi anebo Bibi“ (Netanjahuova přezdívka) mělo velký vliv na mnoho levicových voličů a především na ženy a v noci voleb vysvitlo, že se stalo, v co nikdo nevěřil: Kadima dohonila, ba dokonce předčila Likud, dosáhla 28 poslanců oproti 27 poslanců Likudu. Cipi Livniová proto právem mohla tvrdit, že zvítězila. Lze dokonce říci, že její vítězství je bezpříkladné.

Netanjahu rychle doplnil výsledky Likudu mandáty získanými krajně pravicovými a ultra-ortodoxními stranami a prohlásil, že pravice získala většinu a že tedy příštím izraelským premierem bude on. Z jeho hlediska zvítězil i on.

... A byl taky třetí vítěz: strana „Náš domov Izrael“ (Bejtenu Jisrael) Avigdora Liebermana, zvaného též „izraelským Jörgem Haiderem“, skončila na třetím místě, bude mít 15 poslanců, předčila jednu z historických vedoucích izraelských stran, „Stranu práce“ (pouhých 13 mandátů).

Lieberman může být „korunovačem“, od něho závisí, kdo se nakonec dostane k moci. Vítězství totiž má jak v Livniově tak i v Netanjahuově případě „chybičku krásy“: Livniová je sice na čele největší parlamentní frakce, ale sotva dokáže vytvořit vládu. Ani spolu se svými „přirozenými partnery“, čili Stranou práce a levicovým Merecem nemá v parlamentě víc než 45 hlasů a pro většinu potřebuje alespoň 61. K Netanjahově dispozici je sice většina, zahrnující krajní pravici a ultra-ortodoxní strany, ale tato většina nahání hrůzu i jemu samotnému. Musel by se spojit mezi jinými s “Naším domovem Izraelem“, jenž chce zbavit členy arabské menšiny izraelského občanství, s krajně pravicovým „Národním sjednocením“, jež propaguje anexi obsazených území; s ultra-ortodoxní stranou Šas, která žádá klerilální zákonodárství (a jejíž duchovní vůdce, rabín Ovadja Josef nazval „syny Satanáše“ stranu „Náš domov Izrael“ sdružující mnoho přistěhovalců z bývalého Sovětského svazu).

Netanjahu si uvědomuje, že taková vláda by se určitě dostala do konfliktu se sousedy Izraele a mezinárodně by se izolovala – proto nechce stát v čele vlády sestávající výlučně z pravicových stran. Ostatně, Netanjahu už před volbami upozorňoval: „Možná že zvítězíme a přece nebudeme s to vládnout“. Svého času to říkal doufaje, že jeho slova přesvědčí pravicové voliče, aby svůj hlas dali Likudu a nikoli některé „trpasličí“ pravicové straně. Jinými slovy, přál si zvítězit v barvách Likudu a nikoli ve jménu „úhrnné pravice“. Prohlášení o vítězství, které učinil po vyhlášení výsledků, vlastně mělo za účel zastřít neúspěch jeho dřívější koncepce.

„Kapalná“ situace si vynutila, že Livniová i Netanjahu už v noci po vyhlášení výsledků začali hledat koaliční partnery. Livniová se setkala s Liebermanem a dohodli se, že „je o čem mluvit“; ale také Netanjahu se setkal a Liebermanem, jenž mu řekl, že „žádnou možnost nevylučuje“. Lieberman měl schůzi také s vůdcem strany Šas, Eli Jišajem a dohodli se o potřebě vytvořit pravicovou vládu; ale Jišaj jednal také s Livniovou. Jak Netanjahu, tak i Livniová by chtěli zařadit do své vlády Stranu práce, ta však – po tom, co utrpěla nejtěžší porážku ve své historii – dává přednost přechodu do opozice, a i kdyby ne, v žádném případě nevstoupí do vlády, v níž je zastoupena i Liebermanova strana. Mluví se také o možnosti koalice Kadima-Likud, na základě dvouleté „rotace“ v křesle premiéra mezi Livniovou a Netanjahum, tuto možnost však prozatím oba protagonisté odmítají.

Koaliční jednání tedy připomínají složitou mozaiku, v níž každá částečka se může dostat vedle druhé. Základní příčina tohoto stavu je, že v protikladu s minulostí – když na čele koalice stála vždy dominantní strana, která určila vládní program a které se menší koaliční partneři museli přizpůsobit – tentokrát se do parlamentu dostaly čtyři strany prostřední velikosti a několik menších stran. V důsledku tohoto „kapalného“ stavu každá vedoucí strana bude v menšině vůči celku ostatních stran (které i mezi sebou v mnoha případech zastávají protikladná stanoviska). Proto bude postavení vlády nezbytně kolísavé a největší stranu (která však bude přece ve vládě v menšině) bude možno neustále vydírat. Proto, ať bude v jejím čele Netanjahu anebo Livniová, vláda nebude s to vést důslednou politiku ani v bezpečnostných otázkách, ani v jednáních s Palestinci anebo se Sýrií, ani pokud jde o řešení hospodářské krize. To však vůbec není pouhý izraelský vnitropolitický problém: vliv tohoto stavu na palestinsko-izraelské (a všeobecněji na arabsko-izraelské) vztahy může být citelný na mnoha rovinách mezinárodního života.

Skoro všichni pozorovatelé jsou zajedno, že volby vytvořily situaci, v níž hlavní otázka už ani není, kdo vytvoří vládu s kým, nýbrž jak dlouho se jí podaří vládnout? Zdá se být pravděpodobným, že izraelští voliči budou za krátký čas opět povoláni k urnám.

Tel-Aviv

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Marian Kechlibar
21. 3. 2025

S Merzem se ujímá moci staronová „velká koalice“ CDU/CSU + SPD.

Libor Stoklásek
21. 3. 2025

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích.

Jan Bartoň
21. 3. 2025

Jednání o míru na Ukrajině se pohnula tak, jako ještě nikdy.

Ondřej Neff
21. 3. 2025

Možná, že jste už slyšeli o Tísnivém údolí.

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Stanislav Spurný
19. 3. 2025

Technické vzdělání nemůže požadovanou znalost okecat.

Lidovky.cz, ČTK
21. 3. 2025

Důležitou výhru si připsali hokejisté Hradce Králové, kteří uspěli v Mladé Boleslavi i podruhé a...

Lidovky.cz, ČTK
21. 3. 2025

Princ William v pátek navštívil britské vojáky v Estonsku. Oblečený ve vojenské uniformě nasedl do...

Lidovky.cz, ČTK
21. 3. 2025

Kvůli kamenům na trati stál v pátek odpoledne provoz na železniční trati mezi Kozolupy a Pňovany na...

dtt Ditta Stein
21. 3. 2025

Kreml se na pozadí možného uzavření dohody o příměří začal připravovat na problémy s komunitou...

Iva Pekárková
21. 3. 2025

Ta dívka má tak arabské jméno, že už arabštější být nemůže. Fatima. Pojmenovali ji podle dcery...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz